"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT

We need your help

logo_dotpay

Zarejestruj się i / lub zaloguj, aby przeglądać całe FORUM...

× Przeglądając FORUM musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że możesz natrafić na mało estetyczne lub drastyczne treści.
Z tego też powodu przeglądanie FORUM przez dzieci powinno odbywać się w obecności osoby dorosłej.

Falco peregrinus Sokół wędrowny - CEZ Skawina - 2021

 • dziuniek
 • dziuniek's Avatar Topic Author
 • rozległe
More
01 Jan 2021 00:56 - 26 Jan 2021 01:29 #1 by dziuniek
dziuniek created the topic: Sokół wędrowny - CEZ Skawina - 2021
Rozpoczynamy nowy sezon 2021.

Archiwum poprzedniego znajduje się tutaj .

Podsumowanie sezonu 2020 sporządzone przez Ula znajduje się tutaj .

Zapraszamy do dokumentowania obserwacji oraz dyskusji.

___________
pozdr
dziuniek
OBSERWACJA SOKOŁÓW NA ŻYWO POD PKiN - INFORAMCJE tel. 722 592 176
Last edit: 26 Jan 2021 01:29 by dziuniek.
The following user(s) said Thank You: jur, alob, Lili, mim, m.margaret, czesli, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, Ansn, krzyś, wika, Ula, raktoja and 7 other people also said thanks.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • tiga8
 • tiga8's Avatar
 • Zwierzęta,przyroda
More
06 Feb 2021 00:12 #2 by tiga8
tiga8 replied the topic: Zetka - 1 ZE - Warszawa
:cheer:
This image is hidden for guests.
Please log in or register to see it.

This message has attachments images.
Please log in or register to see it.

The following user(s) said Thank You: potwornicka, jur, Basiula, aalina, evva, Biały1, Lili, Yvone, mim, kleks, m.margaret, Mysia, BogusiaGDN79, Ansn, Matusia and 27 other people also said thanks.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • Ula
 • Ula's Avatar
 • sokoły, ptaki, fotografia, matematyka, ludzie
More
06 Feb 2021 17:20 - 06 Feb 2021 20:02 #3 by Ula
Ula replied the topic: Sokół wędrowny - CEZ Skawina - 2021
Zetka w Skawinie.
Tydzień temu zadzwonił do mnie Jur z sensacyjną wiadomością – „Przywozimy wam do Skawiny Zetkę.” Jednym słowem szaleństwo! No i dzisiaj (6.02.2021 godz 11.30) Tiga i Jur z żoną Bożenką przywieźli ją. Zetka w specjalnym kartonowym pudle z firmowymi znakami Stowarzyszenia Sokół.
Sokolica w pudle siedziała spokojnie, była czujna. Podglądałam ją z różnych stron przez otwory, natychmiast odwracała głowę za mną. Obfotografowaliśmy ją wszyscy. Tiga serdecznie ją pożegnała z przykazaniem, by więcej w Azylu się nie pokazywała.
Przedstawiliśmy się sobie, gospodarzem był Krzysiek Dolina KarpiaFF, który jest inicjatorem gniazda w Skawinie, był jeszcze jeden FF Paweł Łabaj i trzy osoby: Ewa, Natalia i Krzysiek (może od jutra też FalcoFani). Krótkie rozmowy, ustalenie miejsca wypuszczenia i ruszamy na łąkę. Wokół tereny bezpieczne, małe zarośla, lasek, domów nie ma. Od CEZ Elektrowni oddziela nas Kanał Łączany-Skawina. Dwa kominy elektrowni widać , tuż obok stare kominy nieczynnej już huty aluminium.
Pudło już postawione na kępach trawy, razem z Krzyśkiem powoli je otwieramy przechylając, by wylot był z boku, nie na górze. I poleciała, nisko nad łąką, potem do lasku i tam przysiadła. Zanim tam doszliśmy, poleciała dalej. Wróciliśmy do samochodów. Jur obdarował nas prezentami , plakietkami FF, broszurami. Potem zobaczyliśmy ją na niebie nad kominami starej huty. Szybkie pakowanie i jedziemy pod kominy.
Zetka siedziała na najwyższym podeście komina, czyściła pióra, odpoczywała. Pięknie ją było widać przez lunetę Lusię. Po 45 minutach pojechaliśmy pod kominy elektrowni, ale Zetka za nami nie poleciała.
Bardzo milo nam się rozmawiało, spotkaliśmy się po raz pierwszy w takim gronie, było o czym opowiadać, o sokołach w Warszawie i o widzianych sokołach wokół Krakowa. Pożegnanie i powrót do domów. Dolina Karpia zajrzał jeszcze pod komin huty. Zetka siedziała na drugim kominie huty. No to teraz czekamy na nią na kominach elektrowni i w gnieździe.
Bardzo dziękujemy Adminowi za decyzję o przywiezieniu Zetki do nas, ekipie „transportowej” za całą akcję, wszystkim FalcoFanom za wsparcie moralne i finansowe.

Jesteśmy już blisko miejsca wypuszczenia Zetki.


Zetka na pierwszym kominie dawnej huty aluminium.


Pod kominami elektrociepłowni. Bożenka oceniła, że "to gniazdo to apartament".


Fragment istotnego powietrznego otoczenia gniazda.


Jur wśród Galicjan.


Po naszym pożegnaniu, gdy każdy odjechał w swoją stronę wiadomość od Doliny Karpia "Zetka jest już na drugim kominie huty" (zdjęcie przysłane przez Dolinę Karpia).


Portret w pudle.

This message has attachments images.
Please log in or register to see it.

Last edit: 06 Feb 2021 20:02 by Ula.
The following user(s) said Thank You: potwornicka, jur, Terka, Basiula, aalina, walt, evva, Biały1, Lili, Frugoslaw, Yvone, mim, kleks, m.margaret, Amika and 34 other people also said thanks.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • jur
 • jur's Avatar
 • ornitologia, historia Polski
More
06 Feb 2021 23:11 - 10 Feb 2021 22:02 #4 by jur
jur replied the topic: Nasze spotkania, wycieczki, zloty.
Wycieczka z Zetką do Skawiny.

FF Ula wstawiła post w Telemetrii i bardzo dobrze (moderator: przeniosłem do tego tematu na wniosek tiga8 - jest powyżej ), natomiast ja napiszę w tym temacie, bo w sumie to była wycieczka :), zresztą bardzo udana.
Około 7:30 z rąk dwóch sympatycznych pań z Azylu Ptasiego odebraliśmy karton z cenną zawartością. Pakunek ten wkładamy do bagażnika i w drogę, kierunek - Skawina. W umówionym miejscu dogodnym do bezpiecznego wypuszczenia Zetki , czeka na nas sympatyczna grupa entuzjastów ptactwa wszelakiego z MTO. Po serdecznym przywitaniu, krótka sesja zdjęciowa sokolicy w kartonie, po czym udajemy się nieopodal na miejsce wypuszczenia jej na wolność. Warto dodać, że ostatni miesiąc przebywała w Ptasim Azylu lecząc kontuzję.
Nadeszła chwila oswobodzenia, emocje z tym związane udzielają się wszystkim. Nawet nie myślałem ,że i mnie się aż tak udzielą, a jestem tu już bardzo długo i wiele widziałem. Magiczna chwila otwarcia kartonu, której dostąpili znana nam FF Ula i mniej znany FF Dolina karpia. To właśnie ten Pan był inicjatorem założenia gniazda w Skawinie. Robią wszystko powoli, ostrożnie i delikatnie. Wszystkie aparaty w pogotowiu (oprócz mojego), fotki, nagrywanie, wszyscy odsunięci na pewną odległość, żeby nie płoszyć i móc złapać dobry kadr. Profesjonaliści , wiedzą jak się zachować i nic nikomu nie trzeba tłumaczyć, szacun dla członków MTO :). Karton otwarty, emocje coraz większe i ta kompletna cisza. Powolutku kładą karton otwarciem na bok w kierunku kominów i ...Zetka nareszcie wolna :woohoo:. Cudowna, wzruszająca chwila, zwracać wolność dzikiemu ptakowi :woohoo: . Początkowo leci nisko nad ziemią w stronę kominów, jednak zaraz zawraca, nabiera wysokości i siada na skraju lasu za naszymi plecami. Idziemy tam, Zetka widząc nas zrywa się do lotu i leci dalej w las, tracimy ją z oczu.
Cóż, zbieramy się w drogę powrotną, misja skończona, chcemy jeszcze pojechać pod komin i koniec wycieczki. Chwila rozmów trochę się przedłużyła i bardzo dobrze, bo ktoś zauważył "jakiegoś ptaka jakby sokoła" lecącego zza lasu w stronę kominów :woohoo: . Lornetki do oczu - Zetka :woohoo:. Ruszamy za nią, prowadzą lokalsi ;).Zajeżdżamy pod komin jest :woohoo: , siedzi i starannie układa sobie piórka, piejemy z radości :laugh:. Przejeżdżamy jeszcze pod komin z gniazdem. Kominy byłej huty aluminium od ciepłowni dzieli około kilometra. Po krótkiej sesji zdjęciowej pod gniazdem i rozmowach, żegnamy się z przemiłymi ptakolubami z MTO i ruszamy w drogę powrotną, a Krzysiek pojechał jeszcze raz pod komin sprawdzić, czy samica jeszcze tam siedzi. Okazało się że przeleciała na sąsiedni komin, a kiedy byliśmy w domach to z telemetrii dowiedzieliśmy się, że Zetka przeleciała na komin przy gnieździe :woohoo: , blisko , coraz bliżej :).
Kończąc relację dodam , iż Krzysztof jako inicjator gniazda otrzymał od nas znaczek FF. Pozostali otrzymali plakaty, kalendarzyki, broszury i magnesy. Wspaniali ludzie , przyjęli nas bardzo serdecznie, rozmawialiśmy tak jakbyśmy znali się od dawna. Przez cały dzień towarzyszyła nam piękna pogoda, Zetka odzyskała wolność i jest na kominie. Ula obdarowała nas pełną torbą wszelakiego domowego jedzenia, Ula dziękujemy Ci bardzo :lol:. Czego jeszcze więcej trzeba ? Może tego , żeby Zetka nie pakowała się już w żadne kłopoty i została na krakowskiej ziemi, tego jej życzmy ;).

Latanie to najpiękniejsza ze sztuk .
Last edit: 10 Feb 2021 22:02 by dziuniek. Reason: Uzupełnienie informacji.
The following user(s) said Thank You: potwornicka, Terka, aalina, walt, Lili, Frugoslaw, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Amika, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, dudin and 31 other people also said thanks.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • jur
 • jur's Avatar
 • ornitologia, historia Polski
More
06 Feb 2021 23:17 - 06 Feb 2021 23:24 #5 by jur
jur replied the topic: Nasze spotkania, wycieczki, zloty.
Kilka fotek.

Pakujemy cenną zawartość do bagażnika.

Po przywitaniu na miejscu.
Duże zainteresowanie :).
Chwila przed wylotem. Emocje sięgają zenitu :woohoo:


Latanie to najpiękniejsza ze sztuk .

This message has attachments images.
Please log in or register to see it.

Last edit: 06 Feb 2021 23:24 by jur.
The following user(s) said Thank You: potwornicka, Terka, Basiula, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Amika, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, Ansn, Matusia and 25 other people also said thanks.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • jur
 • jur's Avatar
 • ornitologia, historia Polski
More
06 Feb 2021 23:19 - 06 Feb 2021 23:27 #6 by jur
jur replied the topic: Nasze spotkania, wycieczki, zloty.
Zetka na kominie byłej Huty.
Była też inna lusia .
Wspólna fotka z gniazdem w tle. Było naprawdę sympatycznie.


Latanie to najpiękniejsza ze sztuk .

This message has attachments images.
Please log in or register to see it.

Last edit: 06 Feb 2021 23:27 by jur.
The following user(s) said Thank You: potwornicka, Terka, Basiula, aalina, Biały1, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Amika, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, dudin and 26 other people also said thanks.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • krzysiekczajowski
 • Hobbystyczne obserwacje ptaków i innej fauny również, chętnie dokumentowane
More
07 Feb 2021 15:35 - 07 Feb 2021 15:51 #7 by krzysiekczajowski
krzysiekczajowski replied the topic: Zetka - 1 ZE - Warszawa
Witam.Kilka fotek z wczorajszej akcji wypuszczenia Zetki w Podborach Skawińskich i obserwacje jej na kominie nieczynnej już huty aluminium w SkawinieThis message has attachments images.
Please log in or register to see it.

Last edit: 07 Feb 2021 15:51 by admin.
The following user(s) said Thank You: potwornicka, jur, Terka, Basiula, alob, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, Ansn, Matusia and 28 other people also said thanks.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • tiga8
 • tiga8's Avatar
 • Zwierzęta,przyroda
More
07 Feb 2021 17:18 - 07 Feb 2021 18:35 #8 by tiga8
tiga8 replied the topic: Zetka - 1 ZE - Warszawa
Do listopada 2020,w elektrowni znajdowały się trzy kominy,pod koniec roku, jeden został zburzony.
Fota ze strony Elektrociepłowni


Zburzono komin po prawo

Zostały dwa ,ten czysty na pierwszym planie ma zainstalowane gniazdo.
Zdjęcia ze strony elektrociepłowni
Gniazdo znajduje się na wys.80mNa Google map ,dalej są trzy kominyKam
A jak ktoś chce dokładnie w którą stronę patrzy gniazdo to

This image is hidden for guests.
Please log in or register to see it.

This message has attachments images.
Please log in or register to see it.

Last edit: 07 Feb 2021 18:35 by tiga8.
The following user(s) said Thank You: potwornicka, jur, Terka, Basiula, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, Mysia, BogusiaGDN79, Ansn, Matusia, Lizka, Violetta and 24 other people also said thanks.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • Ewajan
 • Ptaki, fotografia przyrodnicza
More
07 Feb 2021 21:50 - 07 Feb 2021 22:58 #9 by Ewajan
Ewajan replied the topic: Nasze spotkania, wycieczki, zloty.
Zetka dokumentacyjna, niestety ostrość nie siadła, kadr też - strasznie szybka:)

This message has attachments images.
Please log in or register to see it.

Last edit: 07 Feb 2021 22:58 by Ewajan.
The following user(s) said Thank You: potwornicka, jur, Terka, Basiula, aalina, walt, Lili, mim, kleks, m.margaret, Mysia, tiga8, Ansn, Lizka, Violetta and 28 other people also said thanks.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • Ula
 • Ula's Avatar
 • sokoły, ptaki, fotografia, matematyka, ludzie
More
08 Feb 2021 16:22 - 08 Feb 2021 19:26 #10 by Ula
Ula replied the topic: Nasze spotkania, wycieczki, zloty.
8.02. Trzecia doba po wypuszczeniu Zetki.
Gdy przyszła wiadomość, że Zetka jest we wsi Kopanka na słupie elektrycznym Dolina Karpia natychmiast tam pojechał. Nie było już jej na słupie, nie było w okolicy, nie było na kominach. Nie było nigdzie, wreszcie po wejściu na teren elektrowni udało ją się wypatrzyć.
JEST!!!!
Na znanym już sobie kominie, na wysokości ok 110m, na najwyższym poziomie balkonika. Tylko chwila na zdjęcie i zniknęła. To ten komin bez gniazda.

Załączam zdjęcie, które zrobił DK i prosił by je wrzucić na forum.
This message has attachments images.
Please log in or register to see it.

Last edit: 08 Feb 2021 19:26 by Ula.
The following user(s) said Thank You: potwornicka, jur, Terka, Basiula, alob, aalina, Lili, Frugoslaw, Yvone, mim, kleks, m.margaret, Amika, Mysia, tiga8 and 33 other people also said thanks.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: dziuniek