Sokoli newsletter 1/2013

 
Ten mail zawiera grafikę. Jeśli jej nie widzisz możesz przeczytać mail w przeglądarce.
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt 'SOKÓŁ'

Podsumowanie działalności Stowarzyszenia w roku 2012

     Minął już rok 2012, który był bardzo intensywnym okresem w naszym stowarzyszeniu. Najpierw gorące przygotowania do sezonu, pisanie wniosków, staranie się o fundusze. Później jazda po całej Polsce w celu kontroli wszystkich znanych gniazd sokołów wędrownych w naturze. W końcu to, co wymagało od nas najwięcej pracy - reintrodukcje. Najważniejsze było jednak dla nas znalezienie pierwszego gniazda sokoła wędrownego na drzewie. Podsumowując, bieżący rok był bardzo intensywny, ale jesteśmy też bardzo zadowoleni.

     Przy okazji chcielibyśmy życzyć wszystkiego najlepszego z okazji nowego 2013 roku.

O szczegółach można przeczytać poniżej:

Pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie

Po latach oczekiwań znamy pierwsze w Polsce gniazdo sokoła wędrownego na drzewie. Gniazdo znajduje się w Nadleśnictwie Barlinek, w pobliżu miejsca gdzie sokoły były wypuszczane od 2001 roku, dzięki uprzejmości Nadleśniczego Janusza Sikorskiego. WQ latach 2001-2006 reintrodukcje przeprowadzała Stacja Badawcza PZŁ w Czempiniu wsiedlając 23 ptaki, a od 2010 roku wsiedleń dokonuje stowarzyszenie Sokół. W Barlinku w ostatnich intensywnych reintrodukcjach wsiedliliśmy 17 młodych sokołów w roku 2010, zaś w 2011 – 21 ptaków. Podejrzewamy, że przynajmniej jeden z sokołów w tej parze, samiec, był reintrodukowany w Barlinku. Pracujemy nad ich identyfikacją.


Czytaj więcej...

Lęgi sokołów w naturze - sezon 2012

Rok 2012 to już czternasty rok z kolei, od kiedy obrączkujemy dzikie sokoły w naturze. Ostatnie sokoły zaobrączkowano w 1964 roku, po czym przez  ponad 30 lat w Polsce nie było takiego przypadku. Rok 1998 to pierwszy lęg sokołów po wieloletniej nieobecności tego gatunku jako lęgowego  w Polsce. Rok 2012 to kolejny krok milowy - po 48 latach zaobrączkowaliśmy pisklęta sokoła wędrownego w gnieździe w lesie. Podczas kontroli zakładamy młodym ptakom kolorowe obrączki ornitologiczne i obserwacyjne, zgodne z systemem stosowanym w kilku krajach Europy centralnej. Jest to element monitoringu w ramach ogólnopolskiego Programu Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego.


Czytaj więcej...

Nowy podgląd gniazda sokołów z KGHM Głogów 2012

W sobotę 28 kwietnia 2012 udostępniliśmy nowy podgląd on-line z gniazda dzikich sokołów gniazdujących w KGHM Głogów. Sokoły gniazdują tam od roku 2009. W zeszłym roku Zarząd KGHM zdecydował się na instalację w gnieździe kamer. W tej chwili działa tylko kamera wewnętrzna, ale niedługo uruchomimy również widok na podest gniazda.

Adres, pod którym możemy podglądać sokoły:

www.peregrinus.pl/pl/glogow


Czytaj więcej...

Reintrodukcje sokołów wędrownych - 2012

Rok 2012 to już trzeci sezon naszych intensywnych reintrodukcji sokoła wędrownego w Polsce. Kontynuowaliśmy wsiedlenia w dotychczasowych czterech lokalizacjach, tj. Nadleśnictwa Włocławek, Barlinek, Żmigród i Nowe Ramuki. Łącznie udało się w tych czterech miejscach wypuścić 71 ptaków. Ponadto wzięliśmy udział w reintrodukcji 4 młodych sokołów w Nadleśnictwie Krynki, która realizowana jest niezależnie od naszego głównego Programu. Przekazaliśmy do reintrodukcji w Krynkach 2 sokoły wędrowne z naszych zasobów. Wszystkie pisklęta w ramach tej reintrodukcji zostały przez nas zaobrączkowane zgodnie z zasadami przyjętymi od początku programu.  

Tegoroczne reintrodukcje po raz kolejny sfinansowane zostały z funduszy uzyskanych z mechanizmu 1% oraz dzięki wsparciu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Olsztynie i Wrocławiu. Otrzymaliśmy również nieodpłatnie po dwa młode sokoły do reintrodukcji z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (Zbigniew Bonczar) oraz Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi (Mariusz Nowogrodzki). Łącznie reintrodukowano 75 sokołów wędrownych w  2012 roku. Ze znanych nam stanowisk dzikich sokołów wędrownych wyleciało 30 młodych. To daje nam łącznie już ponad 100 młodych sokołów, które zasiliły w tym roku dziką populację w Polsce !!!


Czytaj więcej...

Zapraszamy również na nasz FanPage http://www.facebook.com/PeregrineProjectPoland

Zarząd Stowarzyszenia

Jeśli  nie chcesz więcej otrzymywać od nas informacji kliknij wypisz się z listy

 
 

 

Powered by AcyMailing