Artykuły

Sokół wędrowny na Białorusi - workshop na temat programu reintrodukcji

Administrator

W dniach 11-12 lutego 2011 roku odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie robocze w ochrony i  restytucji sokoła wędrownego na Białorusi. Spotkanie zostało zorganizowane przez białoruską organizację ornitologiczną Ahowa Ptuszak Batkauszcziny - Ахова птушак Бацькаўшчыны (Ochrona Ptaków Ojczyzny - APB). APB między innymi prowadzi stronę internetową dla miłośników ptaków - Bird watch. 30 stycznia 2010 roku w ramach APB powstała Grupa Robocza Ptaków Drapieżnych i Sów, której przewodnicącym został Aleksander Winczewski.

Współpracę z APB nawiązaliśmy już wcześniej, między innymi pomogliśmy w uruchomieniu pierwszego na Białorusi podglądu on-line z gniazda dzikich ptaków - pustułki w Brześciu. Głównym celem naszej współpracy jest jednak program sokoła wędrownego. W czerwcu 2009 roku byliśmy z króką wizytą w Mińsku, by porozmawiać ogólnie o możliwościach rozpoczęcia takiego programu. W ramach dotychczasowej współpracy zaprosiliśmy w sierpniu 2009 roku dwóch członków APB na szkolenie sokolnicze w Czempiniu, gdzie mieli możliwość zapoznania sie z zasadami utrzymania i obchodzenia się z ptakami drapieżnymi. Zaprosiliśmy także przedstawiciela APB, Aleksandra Winczewskiego, na konferencję o nadrzewnej populacji sokoła wędrownego w Niemczech w maju 2010 roku. 

Zadaniem naszego spotkania w Mińsku było stworzenie podstaw programu restytucji sokoła na Białorusi, który po zatwierdzeniu przez białoruskie ministerstwo środowiska będzie podstawą do dalszych prac. W spotkaniu wzięli udział między innymi przedstawiciele Ministerstwa Ochrony Przyrody Białorusi, Akademii Nauk Białorusi, Lasów Państwowych, a także członkowie APB.

Nasze Stowarzyszenie pomaga stworzyć ramy programowe oraz praktyczne przygotowanie się do reintrodukcji. Przekazaliśmy między innymi tekst polskiego programu, który pomoże naszym białoruskim kolegom w przygotowaniu ich programu.

Na spotkaniu określono między innymi jakie są główne zagrożenia związane z realizacją programu ochrony sokoła wędrownego, etapy programu i zadania jakie w najbliższym czasie należy wykonać.

Na zdjęciu od lewej: Władimir Iwanowski - Członek Centralnej Rady APB , Walery Dąbrowski - kierownik Laboratorium Ornitologii SPC Bioresources Akademii Nauk Bialorusi; Sławomir Sielicki i Janusz Sielicki - Stowarzyszenie Sokół, Aleksander Winczewski - Przewodniczący APB i Przewodniczący Grupy Roboczej Ptaków Drapieżnych i Sów APB.

Fot. D. Winczewski

Janusz Sielicki opowiada o restytucji sokoła wędrownego w Polsce.


Patrz także: