"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT

Potrzebujemy Twojej pomocy

Od 2010 roku wypuściliśmy ponad 700 młodych sokołów. W tym czasie, dzięki tym reintrodukcjom, w naturze wykluło się już ponad 400 młodych sokołów. Corocznie staramy się obrączkować młode sokoły we wszystkich znanych nam gniazdach. Z kilku z nich prowadzimy na żywo transmisję, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić to co się dzieje w gniazdach.

W tym roku uruchomiliśmy trzy nowe podglądy online. Obrączkujemy wszystkie młode sokoły w gniazdach naturalnych. Wypuszczamy kolejne 80 małych sokołów, Chcemy dalej prowadzić transmisję na żywo.

Aby to zrealizować, niezbędne są pieniądze.

Brakuje nam jeszcze na ten rok 314 000 zł

Bez Twojej pomocy nie będziemy mogli dalej robić tego, co do tej pory robiliśmy z takim powodzeniem.

Liczymy na każdy, nawet najmniejszy datek 💛

logo_dotpay
 
 

46 255 zł z 360 000 zł

  darowizna
Dziękujemy wszystkim darczyńcom 🙂

Kto Online

Naszą witrynę przegląda teraz:
  • 16 użytkowników
  • 330 gości
Ostatnio w serwisie zarejestrowali się:

W 2015 roku reintrodukowano w Polsce 76 sokołów wędrownych, z czego 73 wypuszczone zostało przez nasze stowarzyszenie, 3 przez Nadleśnictwo Krynki. Tegoroczną nowością są  adopcje własne w gniazdach nadrzewnych sokołów wędrownych.

Rok 2015 jest szóstym sezonem naszych intensywnych reintrodukcji. W porównaniu z poprzednimi latami te 76 sokołów może się wydawać niedużą ilością, to porównując poprzednie dwadzieścia lat, to nadal jest to dość znaczna ilość. W poprzednich latach mieliśmy duże dofinansowania z funduszy unijnych. Obecnie oczekujemy na kolejne ogłoszenie konkursów z których będziemy mogli pozyskać następne środki na naszą działalność. W tym roku większość  sokołów zakupiliśmy z własnych środków pochodzących z 1% przy wsparciu WFOŚiGW w OlsztynieToruniu i Nadleśnictwa Nowe Ramuki

Kontynuowaliśmy wsiedlenia w dotychczasowych czterech lokalizacjach, tj. Nadleśnictwa Włocławek, Barlinek, Żmigród oraz Nowe Ramuki. Duże wparcie otrzymaliśmy również z DFO (Niemiecki Zakon Sokolników). Łącznie w tym roku  w tych czterech miejscach wypuściliśmy metodą oblotu ze sztucznego gniazda 68 ptaków. 

Nowością była natomiast adopcja własna, tzn. podłożenie młodych ptaków do gniazda dzikich sokołów wędrownych. W poprzednich latach wykorzystywaliśmy tę metodę, ale jedynie w gniazdach miejskich jak np. na PKiN czy warszawskich Bielanach. W tym roku poraz pierwszy mogliśmy to zrobić w gnieździe dzikich sokołów nadrzewnych. Jednym z tych miejsc było znalezione w tym roku gniazdo w Nadleśnictwie Trzebież. Gniazdo zostało znalezione przez Łukasza Ławickiego. W gnieździe początkowo były dwa młode, z których jedno niedługo potem padło. Przy okazji obrączkowania do jednego młodego zostały poodłożone dwa kolejne sokoły otrzymane z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Dorosłe sokoły bez problemu przyjęły podłożone pisklęta i z powodzeniem je odchowały. Ciekawostką jest, że samiec z tej pary, który pochodzi z pierwszego naszego gniazda na drzewie w Nadleśnictwie Barlinek.  Drugim miejscem jest nadleśnictwo Barlinek. Druga para w tym nadleśnictwie, która w roku 2014 zajęła jedno z naszych gniazd reintrodukcyjnych, otrzymała w tym roku gniazdo zastępcze, które zostało zbudowane na podbudowie porzedniego gniazda. Ptaki zaakceptowały zmianę i złożyły w nowym gniażdzie cztery jaja, z których wykluły się dwa młode. Podczas obrączkowania do dwóch młodych dołożyliśmy kolejne trzy.  Całą piątkę dorosłe ptaki z powodzeniem odchowały. 

Adopcja własna jest nalepszą metodą wsiedlania sokołów wędrownych do środowiska. Młode osobniki mają zapewnioną opiekę dorosłych ptaków, najlepsze mozliwe pożywienie i całkowicie naturalnt "start życiowy". Niezbędnym jednak do tej motody jest istnienie naturalnych gniazd, których teraz corocznie przybywa. Będziemy się starać, aby w kolejnych latach tą metodą reintrodukowac jak najwięcej młodych sokołów. 

I tak odpowiednio, w Nadleśnictwie Włocławek wsiedliliśmy 24 sokoły, w Nadleśnictwach Żmigród wsiedliliśmy 8 ptaków, w Nadleśnictwie Barlinek 15 oraz w Nadleśnictwie Nowe Ramuki - 21 osobników. Dwa osobniki podłożyliśmy do gniazda sokołów w Nadleśnictwie Trzebież i trzy osobniki w Nadleśnictwie Barlinek.  Trzy osobniki reintrodukowało Nadleśnictwo Krynki.

Wszystkie pisklęta w ramach tej reintrodukcji zostały przez nas zaobrączkowane zgodnie z zasadami przyjętymi od początku programu.


{media id=85,layout=blog}

Żmigród 2015 - W oczekiwaniu na obrączkowanieŻmigród 2015 - W oczekiwaniu na obrączkowanie

Żmigród 2015 - Przygotowanie do obrączkowaniaŻmigród 2015 - Przygotowanie do obrączkowania

Włocławek 2015 - Obrączkowanie w obecności mediów i ..Włocławek 2015 - Obrączkowanie w obecności mediów i ..

Włocławek 2015 - ... FalcoFanów, którzy nas zaszczycili swoją obecnością.Włocławek 2015 - ... FalcoFanów, którzy nas zaszczycili swoją obecnością.

Barlinek 2014 - Młode sokoły już na oblocie.Barlinek 2014 - Młode sokoły już na oblocie.


Wsparcia udzielili:

 

 

Nadleśnictwo Krynki WFOŚiGW w Olsztynie

 

WFOŚiGW w Toruniu

 

 

Autopromocja

Nagroda EkoMistrzowie
dolnośląskiej ekologii 1993 - 2018 r.
dla
Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół
Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu

Sokoli sklepik

<p> Książka pod redakcją Janusza Sielickiego i Tadeusza Mizery. Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century (Populacje sokoła wędrownego: status i perspektywy w XXI wieku) to największe kompendium wiedzy na temat sokoła wędrownego w Europie. Bazą książki są prace przedstawione podczas II Międzynarodowej Konferencji nt. Sokoła Wędrownego, kt&oacute;ra odbyła się w dniach 19-23 września 2007 r. w Piotrowie k/Poznania. Książka zawiera materiały dotyczące kraj&oacute;w europejskich, takich jak: Armenia, Austria, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwecja, Rosja (z częścią azjatycką), Rumunia, Ukraina, Węgry, Włochy, Wielka Brytania. Dodatkowo prezentuje prace z kraj&oacute;w z innych kontynent&oacute;w: Australii, Argentyny, Stan&oacute;w Zjednoczonych, RPA, Izraela, Indii, Malezji. Książka Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century otrzymała pozytywne recenzje prof. Iana Newtona, prof. Toma Cade&#39;a i prof. Claytona M. White&#39;a.</p>

Finansują nas

Wspierają nas

Współpracujemy