Minęła już wiosna, która była bardzo intensywnym okresem w naszym stowarzyszeniu. Najpierw gorące przygotowania do sezonu, pisanie wniosków, staranie się o fundusze. Później jazda po całej Polsce w celu kontroli wszystkich znanych gniazd sokołów wędrownych w naturze. W końcu to, co wymagało od nas najwięcej pracy - reintrodukcje. Podsumowując, bieżący rok był bardzo intensywny, ale jesteśmy też bardzo zadowoleni.

Rok 2011 był drugim rokiem intensywnych reintrodukcji prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie. Łącznie na czterech stanowiskach reintrodukowaliśmy 66 sokołów wędrownych pochodzących z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii oraz Danii.
Intensywne reintrodukcje rozpoczęliśmy w roku 2010 dzięki dotacji z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Przygotowaliśmy trzy stanowiska do intensywnych reintrodukcji na terenach Lasów Gostynińsko - Włocławskich (Nadleśnictwo Włocławek), Puszczy Barlineckiej (Nadleśnictwo Barlinek) oraz Doliny Baryczy (Nadleśnictwa Milicz i Żmigród). W roku 2010 reintrodukowaliśmy łącznie 56 młodych sokołów wędrownych. Dotacja z FOP zakończyła się w roku 2010, a zatem dalsze prowadzenie intensywnych reintrodukcji wymagało pozyskania nowych źródeł finansowania. Dodatkowo w roku 2011 postanowiliśmy uruchomić czwarte stanowisko na terenie Mazur na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki.
Read More

Stowarzyszenie "Sokół" kontroluje co roku wszystkie znane nam i dostępne lęgi sokołów wędrownych w naturze. Podczas kontroli zakładamy młodym ptakom obrączki ornitologiczne i obserwacyjne. Jest to element monitoringu w ramach ogólnopolskiego Programu Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego.
W roku 2011 znamy 9 par lęgowych na terenach zurbanizowanych. W bieżącym roku do lęgów przystąpiło 7 par z których tylko 5 dochowało się młodych. Wykluło się w nich łącznie 15 młodych sokołów.
Read More

W dniu 5 lutego 2011 roku byliśmy na spotkaniu roboczym w Hamburgu dotyczącym wsparcia przez Niemiecki Zakon Sokolników (DFO) polskiego programu odbudowy nadrzewnej populacji sokoła wędrownego. Tematem dyskusji było wykorzystanie w tym celu hodowli wolierowej prof. Christiana Saara, a także sokołów pochodzących od indywidualnych hodowców, członków DFO. W spotkaniu uczestniczyli: Sławomir Sielicki i Janusz Sielicki - Stowarzyszenie Sokół, prof. Christian Saar (jeden z pierwszych hodowców sokołów na świecie, hodowla sokoła wędrownego w Hamburgu), dr Johannes Kuth (przewodniczący DFO - Niemiecki Zakon Sokolników), Günther Schäfers (Ministerstwo Środowiska, kraj związkowy Hamburg), Thilo Henckell (przewodniczący DFO regionu Hamburg/Szlezwik-Holsztyn), Bernd Reuter (zajmujący się bezpośrednio hodowlą sokoła wędrownego w ośrodku) oraz Elisabeth Leix (członek Zarządu DFO).
Rozmawialiśmy o możliwości współpracy i wsparcia naszego projektu przez niemieckich sokolników i ośrodek hodowli prof.Christiana Saara poprzez dostarczanie młodych sokołów wędrownych do reintrodukcji. Współpraca ta będzie obejmować również zacieśnienie współpracy ze wschodnioniemiecką grupą AWS - Grupą Robocza ds. Ochrony Sokoła Wędrownego, zajmującą sie nadrzewnym ekotypem sokoła wędrownego we wschodnich Niemczech.
Read More

W dniach 11-12 lutego 2011 roku odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie robocze w ochrony i restytucji sokoła wędrownego na Białorusi. Spotkanie zostało zorganizowane przez białoruską organizację ornitologiczną Ahowa Ptuszak Batkauszcziny - Ахова птушак Бацькаўшчыны (Ochrona Ptaków Ojczyzny - APB). APB między innymi prowadzi stronę internetową dla miłośników ptaków - Bird watch. 30 stycznia 2010 roku w ramach APB powstała Grupa Robocza Ptaków Drapieżnych i Sów, której przewodnicącym został Aleksander Winczewski.
Współpracę z APB nawiązaliśmy już wcześniej, między innymi pomogliśmy w uruchomieniu pierwszego na Białorusi podglądu on-line z gniazda dzikich ptaków - pustułki w Brześciu. Głównym celem naszej współpracy jest jednak program sokoła wędrownego. W czerwcu 2009 roku byliśmy z króką wizytą w Mińsku, by porozmawiać ogólnie o możliwościach rozpoczęcia takiego programu. W ramach dotychczasowej współpracy zaprosiliśmy w sierpniu 2009 roku dwóch członków APB na szkolenie sokolnicze w Czempiniu, gdzie mieli możliwość zapoznania sie z zasadami utrzymania i obchodzenia się z ptakami drapieżnymi. Zaprosiliśmy także przedstawiciela APB, Aleksandra Winczewskiego, na konferencję o nadrzewnej populacji sokoła wędrownego w Niemczech w maju 2010 roku.
Zadaniem naszego spotkania w Mińsku było stworzenie podstaw programu restytucji sokoła na Białorusi, który po zatwierdzeniu przez białoruskie ministerstwo środowiska będzie podstawą do dalszych prac. W spotkaniu wzięli udział między innymi przedstawiciele Ministerstwa Ochrony Przyrody Białorusi, Akademii Nauk Białorusi, Lasów Państwowych, a także członkowie APB.
Nasze Stowarzyszenie pomaga stworzyć ramy programowe oraz praktyczne przygotowanie się do reintrodukcji. Przekazaliśmy między innymi tekst polskiego programu, który pomoże naszym białoruskim kolegom w przygotowaniu ich programu.
Na spotkaniu określono między innymi jakie są główne zagrożenia związane z realizacją programu ochrony sokoła wędrownego, etapy programu i zadania jakie w najbliższym czasie należy wykonać.
Read More
Konkurs na imiona dla młodych sokołów
z 45 piętra Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w roku 2011
WYNIKI
Organizatorami konkursu są:
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół"
Idź do... Zarząd Pałacu Kultury i Nauki
oraz
Idź do...
Idź do...
Ogłaszają wyniki konkursu na imiona dla młodych sokołów na PKiN w Warszawie.
Rodzice:
- samiec - ojciec - Wars oraz
- samica - matka - Sawa
w roku 2011 warszawskie sokoły dochowały się dwóch młodych, jednej samicy i jednego samca. Spośród wybranych przez Komisję Konkursową imion nadesłanych w czasie I etapu konkursu wygrały następujące propozycje:
- Nike - samica - imię zaproponował Pan Jerzy Michalski (Jur) - Legionowo
- Wicher - samiec - imię zaproponował Pan Piotr Lewandowski - Poznań
Nagrody pocieszenia za kolejne imiona otrzymują:
- Falka - imię zaproponował Pan Błażej Podsiadło - Paryż - Francja
- Fen - imię zaproponował Pan Przemysław Janiszek - Warszawa
Read More