"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT

Zarejestruj się i / lub zaloguj, aby przeglądać całe FORUM...

Observations SafariLIVE - Lwy (Djuma i okolice)

  • Ciuciek
  • Ciuciek's Avatar Topic Author
More
01 Oct 2019 23:18 - 01 Oct 2019 23:31 #1 by Ciuciek
Ciuciek created the topic: SafariLIVE - Lwy (Djuma i okolice)
Gdzie można obserwować nasze lwy?
Na jazdach safariLIVE (klik)
Na kamerce z wodopoju w Djumie (klik)
Na kamerce z wodopoju w Nkorho (klik)

Postanowiłem również wydzielić lwi wątek, w następnych miesiącach wiele się tu będzie dzieło - dorastające, walczące o przeżycie lwiątka oraz prognozowany przez wielu rozłam stada. Zwłaszcza to drugie to będzie ciekawy proces o ile do niego dojdzie.

A czemu ma wgl ma do niego dojść? z prostych przyczyn.. żywnieniowych. Nasze stado Nkuhumas jest aktualnie największym stadem na Sabi Sand. I teraz spójrzcie na to, 8 dorosłych lwic, z czego trzy już urodziły i mamy 9 kociąt. Jak urodzi reszta lwic to ile ich będzie? ponad 20? Jak to wszystko wyżywić? Na Masai Mara byłoby to realne, bo jest tam mnogość bawołów, zebr, czyli tej zwierzyny grubego kalibru, której upolowanie zdoła wyżywić duże stado. A na Sabi Sand aktualnie, po kilku latach słabych pór deszczowych, populacja bawołów jest rozproszona, i mniej liczna. Susza im nie służy. Podobnie Zebrom. W Djumie bawoły widujemy rzadko, a na samych impalach tak duże stado się nie wyżywi. Głód lwic ma zaskutkować tym, że zaczną się dzielić na mniejsze grupy, które z czasem mogą stworzyć całkowicie odrębne stado.

Ciekawe jak będą się dzielić? starsze lwice razem, a młodsze razem? Czy może jakaś matka z córkami odejdzie od reszty? albo jakieś siostry? zobaczymy, to będzie ciekawe. A może jednak mimo wszystko im się uda i Nkuhumas zostaną razem, jednym monolitem? Wszystko przed nami.
This message has an attachment image.
Please log in or register to see it.

Last Edit: 01 Oct 2019 23:31 by Ciuciek.
The following user(s) said Thank You: Lili, mim, Amika, Mysia, tiga8, ewako, Violetta, elik, grzegorz611, Iskierka

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • Ciuciek
  • Ciuciek's Avatar Topic Author
More
01 Oct 2019 23:23 - 01 Oct 2019 23:38 #2 by Ciuciek
Ciuciek replied the topic: SafariLIVE - Lwy (Djuma i okolice)
NANA - ur. 2007 . Matka: Nieznana, Ojcowie: Nkuhuma males, Blondie i Dozzie. Najstarsza lwica, która zginęłą wiosną 2019 roku. Lwica dzięki której nasze stado przetrwało krwawą erę rządów legendarnych braci Mapogo. Mapogos zabili jej obu ojców, i wszystkie lwiątka poza nią i jeszcze jednym samcem, a wszystkich kociąt było wtedy dziewiątka. Lwice zdołały uciec i odchować malutką wówczas Nanę gdzieś na uboczu. Nana była głową stada Nkuhuma, przewodziła polowaniom. Przez lata była identyfikowana przez paskudną ranę na miednicy, pewnie po polowaniu. Przyczyna jej śmierci w Londolozi nie została ustalona. Pozostawiła jednak po sobie potomstwo - Nkuhuma male, Tattered eared lioness, oraz jak ustalono drogą dedukcji i analizy archiwalnych zdjęć, Zodwy.

RIDGE NOSED - ur. grudzień 2012. Matka: Lwica zabita w 2015 roku przez samców Birmingham. Ojciec: jeden z Braci Matimba. Jej siostrą z miotu jest Amber eyes. Rozpoznawana przez małą bliznę nad nosem. Przewrotny los sprawił, że w lipcu 2016 roku doczekała się pierwszego potomstwa, którego ojcami byli samce, którzy zabili jej matkę . Z trójki młodych przeżyła tylko jedna lwiczka, zwana Y2. Jej siostra tajemniczo zaginęła w 2018 roku, a jej brat zginął przez chorobę mięśni w wieku kilku miesięcy. Aktualnia Ridge Nosed zajmuje się drugim miotem, który urodziła w maju 2019. Ma dwóch synów, ich ojcami są bracia Avoca.

AMBER EYES - ur. grudzień 2012. Matka: Lwica zabita w 2015 roku przez samców Birmingham. Ojciec: jeden z Braci Matimba. Jej siostrą z miotu jest RIdge Nosed. Jest jedyną lwicą w stadzie o niesamowitych pomarańczowych, niemal czerwonych oczach, przez co jej spojrzenie nie raz bywa przeszywające człowieka na wylot. Miała kilka miotów, jednak żadnego nie udało się jej odchować. Z pierwszym widziano ją w maju 2017 roku, widziano ją tylko raz, z jednym maluchem. Rok później, w maju, miała kolejny miot, trzy młode, wszystkie zostały zabite w SImbambili przez hieny. Teraz, z samcami Avoca, spłodziła kolejny miot. Kocięta urodziły się w lipcu 2019 i jest ich czwórka.

PURPLE EYED - ur. w połowie 2012 roku. Matka: Jej matka była kolejną lwicą zabitą przez chłopaków z Birmingham. Ojciec: Jeden z samców Matimba. Ma brata, który dzisiaj jest dorosłym samcem teyrtorialnym, daleko na północy w Manyaleti. Jest łatwo rozpoznowalna przez swoje prawe zamglone oko, nie widzi na nie. (ten uraz pojawił się u niej w 2017 roku). W maju 2016 roku urodziła swój pierwszy miot, którego ojcami są samce Brimingham. Z tego miotu zdrowo odchowały się dwie młode lwice - Pale eyes i Nick eared. W tym miocie jeszcze był samczyk ale zmarł w wieku kilku tygodni, przez chorobe. Na przełomie lipca i sierpnia urodziła swój drugi miot, z braćmi Avoca - urodziły się trzy samczyki.

ZODWA - ur. w 2013 roku. Matka: Nana. Ojciec: Jeden z samców Matimba. Bardzo urokliwa i lubiąca czułości lwica. Nazwana "kobietą z brodą" przez bardzo futrzastą bródkę. W sierpniu 2017 roku urodziła swój pierwszy miot. 3 młode. Pierwszy maluch został wciągnięty pod wodę przez krokodyla w Buffolshoek (płeć tego nie była znana), drugi maluch samczyk, zaginął pod koniec 2017 roku. Natomiast jej ostatni kociak, córcia, została zabita w marcu 2018 roku przez braci Avoca. Aktualnie niema kociąt, w sierpniu 2019 randkowała z Avocas.

Y2/córka RIDGE NOSED - ur. w lipcu 2016. Matka: Ridge Nosed Ojciec: Któryś z koalicji samców Birmingham. Miała dwójkę rodzeństwa, do dorosłości przeżyła tylko ona. Jest blisko związana ze swoją matką. Kilka tygodni temu znaleźliśmy ją jak sama posiliła się na padlinie hipcia w Chitwa, zauważyliśmy wtedy u niej świerzą rana na gardle. Dzisiaj ta rana się już zabliźniła, jednak jak podniesie do góry głowę to widać jeszcze ślad po tej ranie. To urocza młoda lwica, podoba mi się czułość i zainteresowanie jakie okazuje swojej matce i młodszemu rodzeństwu. Taka lwica do ranny przyłóż. Nie miała jeszcz młodych.

TATTERED EARED- ur. przełom maja/czerwca 2016 rok. Matka: Nana. Ojciec: Jeden z samców Birmingham. Jej bratem jest Nkuhuma male (ten co się brata z Mhangenim). Jest łatwa do rozpoznania poprzez ubytki w uszach, i bliznę nad wargą. Niema łatwego czasu. Straciła swoją matkę z którą jak każda córka była blisko wiosną 2019, a dodatkowo kolejny lew z którym trzymałą się blisko, jej brat, zaczyna opuszczać Djumę. Prawdopodobnie w następnych miesięcach dostanie rui i może zostanie po raz pierwszy mamą.

NICK EARED - ur. maj 2016. Matka: Purple eyed Ojciec: Jeden z samców Birmingham. Jej siostrą jest Pale eyed. Jest łatwo rozpoznawalna przez wcięcie w uchu w kształcie "V", w prawym uchu. Dość niezależna młoda lwica, zdarza jej się spędzać czas gdzieś poza stadem, często włóczy się gdzieś z młodymi samcami (Nkuhuma i Mhangeni), była z nim raz daleko na zachodzie. Jeszcze nie była matką, przed nią dopiero pierwsz ruja.

PALE EYED - ur. maj 2016. Matka: Purple eyed Ojciec: Jeden z samców Birmingham. Jej siostrą jest Nick Eared. Nazwwana jest przez wielu widzów najładniejszą lwicą w stadzie. Ma idealne nie postrzępione uszy, i piękne jasno żółto-zielone oczy. Niemiała jeszcze miotu, ani rui nawet.

NKUHUMA MALE - ur. przełom maja/czerwca 2016 rok. Matka: Nana. Ojciec: Jeden z samców Birmingham. Jego siostrą jest Tattered eared. Był blisko związany ze swoją matką, mówią, że bardziej niż z siostrą (choć ta więź też jest mocna). Aktualnie nie jest mu łatwo, jest skazany na koczowniczy tryb życia, w któym na szczęście towarzyszy mu Mhangeni.

MHANGENI MALE - ur. jakoś w połowie 2015 roku. Matka: Jedna z lwic Mhangeni Ojcowie: samiec z koalicji Majingilane. W Djumie pojawił się w październiku 2018, wraz ze swoim bratem. Obaj byli w słabej kondycji, pogrążeni świerzbem. Jego bratu się nie udało, zginał. Jemu się udało, wykarmił się przy lwicach Nkuhuma, właściwie dały mu drugie życie. Dzisiaj wygląda rewelacyjnie, rośnie mu nawet grzywa.

GALERIA LWIC

AVOCA MALES - ur. 2013 rok. Matka: lwica ze stada Avoca. Ojcowie: Jeden z samców Avoca/Giraffe. Koalicja składa się z trójki braci - Mohawk, Blondi i Dark Mane. Przybyli do Djumy z bardzo dalekiej północy, z Timbavati. To jest jakieś 55 kilometrów. W marcu 2018 roku pojawili się w Djumie. Początkowo samce Brimingham przegonili ich z powrotem na północ. Jednak potem przenieśli się ostatecznie na południe, zostawiając tym samym miejsce dla Avocas. Mają pod sobą dwa stada lwic, Nkuhuma i Talamati. Dark Maned przebywa większość czasu z Talamati w Buffolshoek i Manyaletti. Z kolei Blondyn i Mohawk przebywają więcej czasu z Nkuhumas w Djumie i w okolicach.

GALERIA BRACI AVOCA
Last Edit: 01 Oct 2019 23:38 by Ciuciek.
The following user(s) said Thank You: Lili, mim, Amika, Mysia, tiga8, ewako, Violetta, elik, grzegorz611, Iskierka

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • Ciuciek
  • Ciuciek's Avatar Topic Author
More
01 Oct 2019 23:27 - 01 Oct 2019 23:29 #3 by Ciuciek
Ciuciek replied the topic: SafariLIVE - Lwy (Djuma i okolice)
01/10/2019 - Sunset safarilive, NKUHUMA PRIDE

Dzisiaj na popołudniowym safari, Tristan udał się na drogę "jajek" czyl itam gdzie wczoraj same zostały dwa lwiątka. Czemu tak nazywa się ta droga? Bo na poboczach można znaleźć sporo jajek czajek. Ale wracając, dojeżdzając tam, dostrzegliśmy Purple eyed maszerującą z dwoma lwiątkami, co ciekawe tylko jedno było jej, drugie należało do Amber! jedna przytomna się ogarnęła, że przychówku brakuje i się wróciła. Potem kierowała się na wschodnią granicę z Torchwood, gdzie podobno zaginęły kolejne trzy...nie podążaliśmy za nią i maluchami dalej, nie chcieliśmy jej zagłuszać poszukiwań ani rozpraszać. Busz poza tym był za gęsty.

Wróciliśmy z tej obserwacji, wjeżdzamy na drogę jajek a tam - 4 lwice, młody samiec Nkuhuma, i 4 lwiątka, które wczoraj poszły ze stadem na południe do Little Gowrie. A więc, wszystkie ruszyło sumienie, tylko Purple eyed była najbardziej zdeterminowana aby ich szukać.

Podsumowując, 4 lwiątka są ze stadem, 2 z Purple eyed... więc ciągle brakuje 3.. oby i one się znalazły.


Purple eyed chciała nieść swojego malucha, ale on stwierdził, że chce sam iść, tak jak jego kuzyn.


Purple eyed, bohaterka dnia i jej dwie zguby

This message has attachments images.
Please log in or register to see it.

Last Edit: 01 Oct 2019 23:29 by Ciuciek.
The following user(s) said Thank You: Lili, mim, Amika, Mysia, tiga8, ewako, Violetta, elik, grzegorz611, awas, Iskierka, ewcia2

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • Ciuciek
  • Ciuciek's Avatar Topic Author
More
02 Oct 2019 10:15 - 02 Oct 2019 10:23 #4 by Ciuciek
Ciuciek replied the topic: SafariLIVE - Lwy (Djuma i okolice)
02/10/2019 - NKUHUMA PRIDE, MHANGENI MALE, sunrise safarilive

Dzisiaj rankiem mieliśmy stado z czterema lwiątkami, przemieszczało się dość długo za nim ostatecznie położyło się w cieniu. Purple eyed z tymi dwoma maluchami, ze stadem nie było. Cztery maluchy ze stadem to 2 maluchy Ridge nosed (starszaki) i 2 maluchy od Amber.

Amber dzisiaj wyjątkowo łaskawa, pozwoliła aby jej mleko spijały również młode jej siostry Ridge Nosed, Natomiast bar mleczny u RIdge Nosed zdaje się by już prawie zamknięty - a to oznacza, że muszą jeść mięso, jak nie będą jadły mięsa, to zaczną kraść maluchom mleko. A to z kolei oznacza, że stado musi zacząć polować więcej. Jedna impala to za mało... zniknie w brzuchach dorosłych, za nim młode się dosiądą do stołu.

W okolicy stada kołował Mhangeni male. Nie zbliżał się za bardzo, prawdopodobnie Amber zdążyła juz mu pogrozić kłami i pazurami.


EDIT: PURPLE EYED, w Torchwood podobno znalazła kolejne dwa lwiątka! taka informacja jest w sieci, jak to się potwierdzi, to brakuje tylko jedneo. Dobra robota Purple eyed!

Po wydojeniu ostatnich kropel od Ridge Nosed, maluchy zrobiły się śpiące.


A tutaj pod barem mlecznym zwanym Amber


Pale eyed (starsza córka Purple eyed)


Przystojniak, Mhangeni Male

This message has attachments images.
Please log in or register to see it.

Last Edit: 02 Oct 2019 10:23 by Ciuciek.
The following user(s) said Thank You: Lili, mim, Amika, Mysia, tiga8, ewako, Violetta, elik, grzegorz611, awas, Iskierka, Inspe

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • Ciuciek
  • Ciuciek's Avatar Topic Author
More
02 Oct 2019 23:09 #5 by Ciuciek
Ciuciek replied the topic: SafariLIVE - Lwy (Djuma i okolice)
02/10/2019 - NKUHUMA PRIDE, MHANGENI MALE, sunset safarilive


Stado, łącznie z czwórką lwiątek przez większość popołudnia było leniwe i śpiące. Tuż przed zmierzchem się jednak podniosło. I ruszyło w stronę Torchwood (czyli tam gdzie udała się Purple eyed ze znalezionymi lwiątkami). Za stadem podąża ciągle Mhangeni Male.Tak wyglądała sielanka, po lewo widać głowe Amber, a na plecach leży Ridge Nosed.


Pale eyed, córka Purple eyed. Pięknie dzisiaj pozowała. A ogląda się na Mhangeniego.


Mhangeni Male

This message has attachments images.
Please log in or register to see it.

The following user(s) said Thank You: Lili, mim, Mysia, tiga8, ewako, elik, raktoja, grzegorz611, awas, Iskierka

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: dziuniek