"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT / FUNDACJA

Newsflash

trzecie pisklę w ANWILowskim gnieździe

Po ponad miesiącu oczekiwania, w ANWILowskiej parze pojawiło się pisklę. Obserwowaliśmy to gniazdo z dużym niepokojem. Samica w parze, Iskierka, ma już 16 lat, co jest już zaawansowanym wiekiem u sokołów, szczególnie, jesli chodzi o ich reprodukcję. Poprzednie lata były juz dla niej trudne, tym bardziej teraz, pod okiem kamery, jeszcze z większym napięciem oczekiwaliśmy, czy jeszcze w tym roku  para dochowa się młodych. Inkubacja się przdłużała. Niestety pierwsze dwa młode nie przeżyły, co niestety zdarza się u tak wiekowych sokołów. Trzecie pisklę przeżyło i ma już dwa dni. Z pewną dozą nieśmiałości patrzymy w przyszłość i mamy jednak nadzieję, że prawdopodobnie ostatni lęg Iskierki, zakończy się pełnym sukcesem.
Dzięki wieloletniej współpracy ANWILu z naszym Stowarzyszeniem oraz Fundacją, na terenie zakładu przez 24 lata, z pewnymi przerwami, przyszły na świat 44 młode sokoły.
Dalsze losy Iskierki i Kopernika możemy śledzić na www.sokoly.anwil.pl oraz www.peregrinus.pl/pl/wloclawek-anwil

Zakup nadajnika satelitarnego dla płockiego sokoła

Fundacja SOKÓŁ zakupiła w ramach współpracy z PKN ORLEN nadajnik satelitarny, który przy okazji obrączkowania płockich sokołów zostanie założony jednemu z młodych ptaków.

Obrączkowanie płockich sokołów 2022

Już 16 maja rano będziemy obrączkować młode sokoły w PKN ORLEN. Rafik i Werwa dochowały się trojga piskląt. Przy okazji obrączkowania jedno z piskląt otrzyma nadajnik satelitarny, dzięki któremu będziemy mogli śledzić jego przyszłe losy. Taki sam nadajnik w zeszłym roku otrzymała Petra, jedno z pisklat z płockiego gniazda. Po przezimowaniu w Niemczech, Petra teraz intensywnie lata po Polsce i okolicach, szukając swojego miejsca na ziemi. Wczoraj poraz pierwszy, dzięki optrzymanym wcześniej danym z nadajnika, udało się ją poraz pierwszy zobaczyć naszym FalcoFanom na własne oczy. Czy tegoroczny sokół z nadajnikiem również przetrwa pierwszy, najbardziej niebezpieczny dla  sokołów rok ? Liczymy, że tak.
Zapraszamy do dalszego obserwowania płockich sokołów na www.aperegrinus.pl/pl/plock PKN ORLEN jest Partnertnerem wspierania odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce.

Introducing map previews live from the wild pairs of Falcons.

Map of webcams online

Finansują nas

Wspierają nas

Współpracujemy

Sokoli sklepik

<p> Książka pod redakcją Janusza Sielickiego i Tadeusza Mizery. Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century (Populacje sokoła wędrownego: status i perspektywy w XXI wieku) to największe kompendium wiedzy na temat sokoła wędrownego w Europie. Bazą książki są prace przedstawione podczas II Międzynarodowej Konferencji nt. Sokoła Wędrownego, kt&oacute;ra odbyła się w dniach 19-23 września 2007 r. w Piotrowie k/Poznania. Książka zawiera materiały dotyczące kraj&oacute;w europejskich, takich jak: Armenia, Austria, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwecja, Rosja (z częścią azjatycką), Rumunia, Ukraina, Węgry, Włochy, Wielka Brytania. Dodatkowo prezentuje prace z kraj&oacute;w z innych kontynent&oacute;w: Australii, Argentyny, Stan&oacute;w Zjednoczonych, RPA, Izraela, Indii, Malezji. Książka Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century otrzymała pozytywne recenzje prof. Iana Newtona, prof. Toma Cade&#39;a i prof. Claytona M. White&#39;a.</p>