Obrączkowanie w ANWILu 2022

Na terenie ANWILU już od 1999 r. mieści się gniazdo sokoła wędrownego i jest to jedno z najstarszych stanowisk lęgowych tego gatunku w Polsce. Przez ponad 20 lat wykluły się tu aż 44 młode osobniki, z czego jeden przyszedł na świat wiosną tego roku. Wspólnie wybierzmy dla niego imię!
Po raz pierwszy w historii ANWILU byliśmy „na żywo” - za pośrednictwem kamery - świadkami wykluwania się młodego osobnika sokoła w gnieździe na terenie zakładu produkcyjnego. Z każdym dniem pisklak jest coraz silniejszy i bardziej sprawny.
Kilka dni temu młoda sokolica została zaobrączkowana - zobaczcie fotorelację poniżej. 
Tradycją jest, że po narodzinach sokołów na terenie ANWILU, ogłaszany jest konkurs na ich imię. Aby wziąć w nim udział wystarczy wejść na stronę https://sokoly.anwil.pl/konkurs, odpowiedzieć na proste pytanie konkursowe i podać swoją propozycję imienia.
Na zwycięzcę czeka wyjątkowa nagroda - wysokiej klasy lornetka przeznaczona dla entuzjastów przyrody (Hawke Frontier ED X 10x42).
Na zgłoszenia czekamy do 17 czerwca.
Komisja konkursowa wybierze 10 najciekawszych imion, na które w drugim etapie trwającym od 21.06 do 24.06 będą mogli głosować internauci.
Read more ...

Prezentacja sokoła wędrownego w LZK we Włocławku

1

Jesienią mamy mniej pracy w terenie a zdecydowanie więcej biurowej. Czasami trzeba się jednak oderwać od biurka i np. nieść kaganek wiedzy o sokołach. Wykorzystując wsparcie udzielone nam przez ANWIL, przeprowadziliśmy dwie prelekcje o sokole wędrownym w LZK we Włocławku oraz uczestniczyliśmy w podsumowaniu akcji Pan Karp zarybia Wisłę www.radiopik.pl gdzie prezentowaliśmy ułożonego sokoła wędrownego i opowiadaliśmy o jego reintrodukcji.

Read more ...

2AD - w Toruniu

1

W zeszłym miesiącu opisywaliśmy losy sokoła 0AC wyklutego w 2015 roku w gnieździe na kominie ANWILu. Jego brat, z tego samego lęgu o numerze obrączki obserwacyjnej 2AD, gniazdował również niedaleko Włocławka, bo na kominie PGE Toruń. Tam w latach 2017-2020 dochował się dwunastu młodych. W ramach przeprowadzonego na stronie z toruńskim podglądem konkursu, otrzymał imię Piernik. Niestety ostatni raz przy gnieździe był widziany 1 sierpnia 2020 roku.

O kolejnym samcu z tego lęgu, który również gdzieś w Polsce, chociaż trochę dalej, znalazł swoje miejsce, napiszemy kolejnym razem.

Read more ...

0AC w Inowrocławiu

W jednym z najstarszych stanowisk lęgowych sokoła wędrownego, we włocławskim ANWILU, przyszło na świat już ponad czterdzieścioro piskląt sokoła wędrownego. Wiele z młodych, które opuściło gniazdo, znalazło sobie miejsce w innych częściach Polski. Jednym z nich jest na przykład samczyk 0AC, który wykluł się w roku 2015. Od kilku lat gniazduje w niedalekim Inowrocławiu na kominie Zakładu Energetyki Cieplnej z samicą, która pierwotnie nie miała obrączek, ale udało się ją zaobrączkować. Od trzech lat corocznie para dochowuje się czterech młodych.

Najprawdopodobniej od przyszłego roku (2022) będziemy mogli już na bieżąco śledzić przychodzące na świat młode sokoły na włocławskim ANWILU, dzięki rozpoczętej z zakładem współpracy.

Poniżej zdjęcia anwilowego samca i jego nowej miejscówki w Inowrocławiu.

Read more ...

3AD w Konstacinie-Jeziornej

Niedawno wspominaliśmy o losach sokołów 0AC i 2AD wyklutych w 2015 roku w gnieździe we włocławskim ANWILu. Czas na kolejne z rodzeństwa – 3AD. Tego ptaszka udał się odczytać w 2017 roku przy gnieździe w Konstancinie-Jeziornej, gdzie prawdopodobnie do dzisiaj doskonale sobie radzi. W latach 2017-2021 dochował się dziewięciorga potomstwa. Jest to ponad stuletni, ceglany komin po papierni. Początkowo ptaki składały tam jaja na rumoszu ceglanym na najwyższej galerii. Później nasi dzielni FalcoFani zainstalowali im prostą skrzynkę lęgową z której bardzo chętnie korzysta.

O czwartym młodym z tego lęgu jeszcze nic nie wiemy. Ale trzy na cztery młode z jednego lęgu, które dorobiły się swoich gniazd, to jest bardzo dobry, rzadko spotykany wynik.

Read more ...