"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT / FUNDACJA

#POMAGAM

logo
Od 29 czerwca br. poprzez stronę wsparło nas 13 osób
Dziś: 😊
 
 
 
 

donate

Nasza praca to także wydatki - przekaż darowiznę

Nasze najważniejsze projekty to reintrodukcja, czyli przywracane sokoła wędrownego polskiej przyrodzie oraz monitoring odbudowującej się populacji tego gatunku w Polsce.

Kupujemy młode sokoły, przewozimy je od hodowców do miejsca przeznaczenia, potem karmimy i pilnujemy. Przygotowujemy dla nich i bezpieczne gniazda z których mogą wylecieć. Poszukujemy nowych gniazd sokołów wędrownych w całej Polsce, obrączkujemy dzikie sokoły a niektórym zakładamy nadajniki satelitarne. Instalujemy podglądy on-line. Montujemy przy gniazdach fotopułapki.

A to nie wszystko co robimy...


Liczy się każda złotówka...

 Ważna jest dla nas każda, nawet najmniejsza wpłata...

donate

Z ostatniej chwili

Konkurs na imię dla młodego sokoła w ANWILu - 2022

Imię dla młodej samicy sokoła wędrownego już znane...

Więcej...

Stowarzyszenie "Sokół" kontroluje co roku wszystkie znane nam i dostępne lęgi sokołów wędrownych w naturze. Podczas kontroli zakładamy młodym ptakom obrączki ornitologiczne i obserwacyjne. Jest to element monitoringu w ramach ogólnopolskiego Programu Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego.

W roku 2011 znamy 9 par lęgowych na terenach zurbanizowanych. W bieżącym roku do lęgów przystąpiło 7 par z których tylko 5 dochowało się  młodych. Wykluło się w nich łącznie 15 młodych sokołów.

Najbardziej znaną parą sokołów jest ta gniazdująca od roku 1998r. na PKiN w Warszawie. Przez cały sezon lęgowy można ją było obserwować na żywo pod adresem www.webcam.peregrinus.pl/warszawa. Sokoły złożyły trzy jaja, wykluły się dwa młode. Szczegóły na temat całego lęgu możemy znaleźć na naszym forum dzięki bieżacym wpisom obserwujących je internautów. Szczególnie wiele zawdzięczamy aktywności internetowej i na żywo pod pałacem grupy FalcoFani. Młode otrzymały również imiona w wyniku corocznego konkursu (o konkursie można przeczytać tutaj). Wysoka aktywność tej grupy pozwoliła nam na zakup przeznaczonej dla nich lunety obserwacyjnej - FalcoFani zebrali połowę kwoty na jej zakup, drugą część Stowarzyszenie dołożyło z własnych środków (o lunecie można poczytać tutaj).

Drugim nie mniej znanym gniazdem jest zlokalizowane we Włocławku na kominie MPECu, które również jest dostępne przez internet pod adresem www.webcam.peregrinus.pl/wloclawek. Pomimo jednak wczesnowiosennych obserwacji w gnieździe przed samymi lęgami, sokoły przestały być tu widywane. Po przeprowadzeniu szczegółowych obserwacji okazało się, że para przeniosła się na drugie stanowisko lęgowe na terenie zakładów ANWIL we Włocławku. W tym gnieździe samiec - Piorun - urodził się w roku 2004. Samica - Iskierka - została reintrodukowana w roku 2006 w Szczecinku. Para dochowała się 4 młodych - okazało się że były to same samce.

Pewną osłodą w tej sytuacji było to, że gniazdo na MPECu zajęły w tym sezonie inne sokoły - pustułki. Mogliśmy zatem śledzić równolegle życie dwóch rodzin sokolich różnych gatunków. O włocławskich pustułkach także można poczytać na naszym forum.

W Płocku na terenie rafinerii ORLENu  stanowisko lęgowe funkcjonuje od roku 2002. W roku 2011 wykluły się 3 młode, 2 samice i 1 samiec.  Jest to jedyna znana nam para w Polsce, która od początku lęgów na danym stanowisku przez tyle lat corocznie dochowuje się młodych. Za działalność na rzecz ochrony przyrody - za gniazdującą tam parę sokołów - zakłady ORLEN otrzymały w roku 2010 nagrodę Panteon Polskiej Ekologii.

     Kolejne stanowisko na terenie KGHM Głogów funkcjonujace od roku 2008, od roku 2009 corocznie dochowują się młodych. W br. wykluły się 3 młode, 2 samce i 1 samica.

    Na Pomorzu Zachodnim mamy trzy stanowiska lęgowe: Elektrownia Doliny Dolnej Odry koło Gryfina, Zakłady Wiskord w Szczecinie oraz Zakłady Chemiczne Police. W dwóch pierwszych stwierdziliśmy próby lęgu, niestety nieudane. Dwóch młodych natomiast dochowała się poraz pierwszy para w Policach. Pomimo prób lęgu od 2008, dopiero w tym roku po raz pierwszy w gnieździe pojawiły się 2 pisklęta - 1 samica i 1 samiec.

Kolejny rok z rzędu brak lęgu na kominie ELANy w Toruniu.

Na terenach górskich znamy 8 stanowisk lęgowych. Najstarsza para lęgowa w Pieninach dochowała się dwóch młodych. W Kotlinie Kłodzkiej ze znanych wcześniej dwóch par w tym roku nie zaobserwowano ani jednej. Dwie inne pary w Sudetach, pomimo przystąpienia do lęgów, zakończyły sezon niepowodzeniem. Najprawdopodobniej zostały zniszczone przez człowieka. W Tatrach i okolicach prawdopodobnie gniazdują kolejne trzy pary dochowały sie łącznie 7 młodych.

W roku 2010 zostało zatwierdzone przez Komisję Faunistyczną pierwsze stwierdzenie lęgu sokoła wędrownego na drzewie zgłoszone przez Pawła Wielanda. Nie znaleziono jednak samego gniazda, a jedynie młode  z dorosłymi. W bieżącym roku nie udało sie odnaleźć gniazda, ani potwierdzić lęgu.

eu

Autopromocja

Nagroda EkoMistrzowie
dolnośląskiej ekologii 1993 - 2018 r.
dla
Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół
Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu

Finansują nas

Wspierają nas

Współpracujemy

Sokoli sklepik

<p> Książka pod redakcją Janusza Sielickiego i Tadeusza Mizery. Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century (Populacje sokoła wędrownego: status i perspektywy w XXI wieku) to największe kompendium wiedzy na temat sokoła wędrownego w Europie. Bazą książki są prace przedstawione podczas II Międzynarodowej Konferencji nt. Sokoła Wędrownego, kt&oacute;ra odbyła się w dniach 19-23 września 2007 r. w Piotrowie k/Poznania. Książka zawiera materiały dotyczące kraj&oacute;w europejskich, takich jak: Armenia, Austria, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwecja, Rosja (z częścią azjatycką), Rumunia, Ukraina, Węgry, Włochy, Wielka Brytania. Dodatkowo prezentuje prace z kraj&oacute;w z innych kontynent&oacute;w: Australii, Argentyny, Stan&oacute;w Zjednoczonych, RPA, Izraela, Indii, Malezji. Książka Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century otrzymała pozytywne recenzje prof. Iana Newtona, prof. Toma Cade&#39;a i prof. Claytona M. White&#39;a.</p>