"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT

#POMAGAM

logo_dotpay

Wsparcie ANWILu SA

Do grona naszych sponsorów  dołączył właśnie ANWIL SA. Na terenie ANWILu w 1999 r. przyszły na świat pierwsze młode sokoły na wolności po kilkudziesięciu latach ich nieobecności w  środowisku naturalnym. Teraz ANWIL SA wesprze również ochronę sokołów w innych częściach Polski.

 


Warto wiedzieć, że...

...pieniądze na utrzymanie naszego serwisu pochodzą tylko i wyłącznie od Darczyńców i Sponsorów

Logowanie

Kto Online

Na 45 piętrze Pałacu Kultury i Nauki mieszka Skierka, córka Warsa i Sawy - konkurs na imiona dla warszawskich sokołów rozstrzygnięty.

Dziś, 11 maja, zaobrączkowano pisklę pary sokołów mieszkających na Pałacu Kultury. Pisklak okazał się samiczką. Pozwala to rozstrzygnąć konkurs na jej imię – będzie się nazywała Skierka. Rodzice już wcześniej otrzymali imiona Wars i Sawa. Obecnie cała rodzina sokołów nie jest już bezimienna. Sokoły cały czas można odwiedzać w ich domu za pośrednictwem Internetu na stronie www.peregrinus.pl/pl/warszawa-pkin.

Skierka dostała od nas dwie obrączki – żółtą obrączkę ornitologiczną i niebieską obrączkę obserwacyjną o numerze 4 R.

Obrączkowanie sokołów pozwala na śledzenie ich losów w przyszłości. Dowiemy się o jego losie, jeśli kiedykolwiek ktoś odczyta numer obrączki ornitologicznej lub obserwacyjnej i skontaktuje się z ornitologami zajmującymi się sokołem wędrownym w Polsce lub w innym kraju europejskim.

Skierka po zaobrączkowaniuSkierka po zaobrączkowaniu

W ramach Polskiego Programu Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego staramy się obrączkować sokoły ze wszystkich znanych i dostępnych gniazd sokołów, a także wszystkie sokoły pochodzące z hodowli i wypuszczane w celu odbudowy dzikiej populacji.

Stowarzyszenie „Sokół” współpracuje w ramach Europejskiej Grupy Roboczej Sokoła Wędrownego z podobnymi organizacjami z całej Europy w zakresie wymiany informacji o obserwacjach sokołów i obrączkach obserwacyjnych. W wielu krajach, w tym w Niemczech, stosowany jest podobny do polskiego system kolorowych obrączek ornitologicznych i obserwacyjnych, umożliwiający szybką identyfikację dzikich sokołów. Informacje o obrączkach ornitologicznych trafiają natomiast do światowego systemu wymiany informacji o ptakach obrączkowanych, w Polsce informacje te zbiera Stacja Ornitologiczna Polskiej Akademii Nauk w Górkach Wschodnich kolo Gdańska.

Wiceprezes PKiN A.Siezieniewski i J.Sielicki podczas obrączkowania młodego sokołaWiceprezes PKiN A.Siezieniewski i J.Sielicki podczas obrączkowania młodego sokoła

eu

Autopromocja

Nagroda EkoMistrzowie
dolnośląskiej ekologii 1993 - 2018 r.
dla
Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół
Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu

Finansują nas

Wspierają nas

Współpracujemy

Sokoli sklepik

<p> Książka pod redakcją Janusza Sielickiego i Tadeusza Mizery. Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century (Populacje sokoła wędrownego: status i perspektywy w XXI wieku) to największe kompendium wiedzy na temat sokoła wędrownego w Europie. Bazą książki są prace przedstawione podczas II Międzynarodowej Konferencji nt. Sokoła Wędrownego, kt&oacute;ra odbyła się w dniach 19-23 września 2007 r. w Piotrowie k/Poznania. Książka zawiera materiały dotyczące kraj&oacute;w europejskich, takich jak: Armenia, Austria, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwecja, Rosja (z częścią azjatycką), Rumunia, Ukraina, Węgry, Włochy, Wielka Brytania. Dodatkowo prezentuje prace z kraj&oacute;w z innych kontynent&oacute;w: Australii, Argentyny, Stan&oacute;w Zjednoczonych, RPA, Izraela, Indii, Malezji. Książka Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century otrzymała pozytywne recenzje prof. Iana Newtona, prof. Toma Cade&#39;a i prof. Claytona M. White&#39;a.</p>