"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT

Potrzebujemy Twojej pomocy

Od 2010 roku wypuściliśmy ponad siedemset młodych sokołów. W tym czasie, dzięki tym reintrodukcjom, w naturze wykluło się już ponad 400 młodych sokołów. Corocznie staramy się obrączkować młode sokoły we wszystkich znanych nam gniazdach. Z kilku z nich prowadzimy na żywo transmisję, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić to co się dzieje w gniazdach.

W tym roku planujemy wypuścić kolejne 80 sokołów, zaobrączkować wszystkie młode w gniazdach naturalnych, prowadzić transmisje z gniazd sokołów. Już uruchomiliśmy trzy nowe podglądy online.
Aby to zrealizować, niezbędne są do tego środki finansowe. Brakuje nam jeszcze na ten rok 360 000 zł. Bez Waszej pomocy nie będzie to możliwe. Liczymy na Wasze wsparcie, że dzięki uzbieranym środkom będziemy mogli nadal prowadzić naszą działalność. Liczymy na każdy, nawet najmniejszy datek.

logo_dotpay
darowizna
 

2 256 zł z 360 000 zł

Nowy podgląd - PGE Toruń

Ruszamy z nowym podglądem on-line PGE Toruń: www.peregrinus.pl/pl/torun-pge-podglad

     Gniazdo zlokalizowane jest na kominie elektrociepłowni przy ulicy Ceramicznej w Toruniu. Stanowisko to czynne jest od roku 1999, kiedy to wraz z włocławskim ANWILem po raz pierwszy odbyły się lęgi sokołów wędrownych po kilkudziesięciu latach nieobecności tego gatunku w Polsce. Pierwotnie gniazdo znajdowało się około 1 km od bieżącego miejsca na kominie toruńskiej Elany. Po zburzeniu Elańskiego komina, gniazdo zostało przeniesione na komin EC.

Padł kolejny rekord oglądalności 😁

Informowaliśmy niedawno, że we wtorek 16 kwietnia br. zanotowaliśmy nawiększą liczbę różnych osób, które odwiedziły naszą stronę w ciągu jednego dnia. Kilka dni później bo we czwartek 18 kwietnia przekroczyliśmy wtorkowy rekord o 1651 osób.
Tego samego dnia odnotowaliśmy również największą w historii dobową liczbę wyświetleń stron serwisu www.peregrinus.pl. Najnowszy rekord to 55908 wyświetleń.

Statystyka birdingtop500 jest prowadzona dla naszego serwisu od 12 maja 2009.

Nowy podgląd - PGE EC Lublin

Ruszamy już z trzecim nowym podglądem on-line w tym roku - PGE EC Lublin Toruńwww.peregrinus.pl/pl/lublin-pge-podglad

     Gniazdo zlokalizowane jest na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie. Stanowisko to czynne jest od roku 2018. Ptaki wtedy odchowały aż pięć młodych a w gnieździe znajdowało się jeszcze szóste jajko, co jest ewenementem na skalę światową. W tym roku ptaki wysiadują pięć jaj, co również zdarza się bardzo rzadko. Dorosłe ptaki pochodzą z Włocławka i Płocka. Jest to obecnie najdalej na wschód wysunięte gniazdo sokoła wędrownego w Polsce.

Od 15-tego lutego br. to Urząd Skarbowy rozlicza za nas PIT. Teoretycznie nie musisz nic robić. My zachęcamy jednak, abyś wszedł na epit.podatki.gov.pl i wprowadził do swojego zeznania nr KRS 0000133612.

Twój 1% pomoże nam ratować jednego z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce, którym jest sokół wędrowny. To między innymi dzięki Twojemu 1% od wielu lat przybywa sokołów w Polsce. To dzięki Twojemu 1% możemy na żywo podglądać życie sokołów on-line na naszych stronach webcam.peregrinus.pl. Wystarczy niewiele Twojego wysiłku, abyśmy mogli nadal oglądać te piękne ptaki.

Zobacz podsumowanie tego, co zrobiliśmy w zeszłym roku, między innymi dzięki Twojemu 1%: Podsumowanie sezonu 2018 - lęgi naturalne i reintrodukcje.
Jeśli w poprzednich latach nam nie przekazałeś jeszcze swojego 1%, możesz to zrobić teraz. Nigdy nie jest za późno na Twój pierwszy raz.

PIT

Kto Online

Przebrnęliśmy przez kolejny sezon sokoli, który był rekordowy dla nas i dla sokołów. W tym roku powstało 7 nowych par lęgowych oraz jedna nowa terytorialna. Z tych ośmiu par aż cztery znajdują się w lesie, trzy w miastach i jedno w górach. W poprzednich latach mieliśmy tylko od 0 do 3 nowych stanowisk rocznie. Wykluło się w nich łącznie 54 młode sokoły. W poprzednim naszym najlepszym sezonie tylko 36.  

Tereny leśne

W roku 2014 dwie pary sokołów zajęły nasze gniazda wykorzystywane do reintrodukcji. Po sezonie zdjęliśmy je a na ich podstawach zainstalowaliśmy drewniane skrzynie wysypane zrębkami. Ptaki bez najmniejszych problemów zaakceptowały te zmiany. W gnieździe w Nadleśnictwie Barlinek sokoły w nowym gnieździe złożyły 4 jaja. Dwa z nich były niezalężone, z pozostałych dwóch wykluły się młode. Do gniazda dołożyliśmy kolejne trzy młode sokoły pochodzące z hodowli. Łącznie para ta wyprowadziła 5 młodych. W Nowych Ramukach ptaki również powtórzyły lęg w nowym gnieździe wyprowadzając trzy młode. Poza tymi dwoma parami znaleziono w tym roku 4 kolejne pary terytorialne na drzewach. W Nadleśnictwie Trzebież koło Polic Łukasz Ławicki, podczas monitoringu ptaków szponiastych, znalazł lęg sokołów w gnieździe kruka na starej sośnie. Samiec z tej pary pochodzi z pierwszego naszego leśnego gniazda w Barlinku, samica natomiast pochodzi z naszych reintrodukcji. W gnieździe początkowio były dwa młode. Jeden z nich był wyrażnie słabszy i padł. Podczas obrączkowania do pozostałego w gnieździe jednego młodego dołożyliśmy dwa kolejne sokoły z hodowli otrzymane z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ptaki z powodzeniem wyprowadziły całą trójkę. Podczas obrączkowania wspomagający nas Mariusz Urban, wzmocnił gniazdo chroniąc je przed upadkiem, ponieważ jego stan nie gwarantował, że dotrzyma ono do końca sezonu. Jesienią zbudujemy dla nich nowe gniazdo, aby miały gdzie powrócić w kolejnych latach. Drugą nową parę zastaliśmy również w naszym gnieździe reintrodukcyjnym, tym razem w Nadleśnictwie Milicz. Ptaki złożyły w nim jaja i wysiadywały je przez około miesiąc, po czym gwałtownie je porzuciły. W gnieździe zastaliśmy jedno niezalężone jajo i skorupki pozostałych. Nie znamy przyczyny poprzucenia lęgu, na szczęście ptaki pozostały w rewirze z nadzieją na poprawę lęgu w przyszłym roku. Trzecie nowe stanowisko znalazł leśniczy Marek Wroński w Nadleśnictwie Barlinek. Jest to już trzecie stanowisko lęgowe sokoła wędrownego w tym Nadleśnictwie. Podczas obserwacji wszystko wyglądało dobrze. Niestety podczas kontroli gniazda okazało się, że gniazdo jest puste. Znaleźliśmy jednak w gnieździe liczne skorupki, duże ilości szczątków po ofiarach oraz liczne zabielenia, co niezbicie wskazuje, że lęg się odbył. Podejrzewamy, że za stratę lęgu może odpowiadać gniazdujący dwa kilometry dalej puchacz. Czwartą nową parę znalazł leśniczy na swoim terenie Lech Jędras z Nadleśnictwa Dębno. Ptaki zajęły terytorium, okupowały gniazdo ale nie przystąpiły do lęgu. Być może ptaki były jeszcze zbyt młode. Z niecierpliwością oczekujemy na przyszły sezon z nadzieją, że ptaki dojrzeją i przystąpią do lęgu. Podkładanie młodych sokołów z hodowli do gniazda dzikich sokołów, gdzie jest mniej młodych, jest najlepszą metodą reintrodukcji. Młode ptaki mają zapewnioną naturalną opiekę ze strony dorosłych sokołów. W miarę jak będzie przybywać nowych gniazd, będziemy tą metodą wsiedlać coraz więcej ptaków.  

Tereny zurbanizowane

W tym roku aż dziewięć dotychczasowych par i trzy nowe przystąpiły do lęgów. Najciekawszym gniazdem jest to zlokalizowane na 13 piętrze bloku na warszawskich Bielanach. Od kilku lat można te ptaki podglądać przez internet, niestety nie mogły się doczekać własnego potomstwa. W roku 2014 podłożyliśmy do gniazda dwa sztuczne jajka, które później zamieniliśmy na młodego sokoła. Niestety tylko samiec podjął się opieki i z powodzeniem odchował podrzutka. Samica szybko po adopcji zniknęła. Na szczęście dość szybko pojawiła się nowa, roczna samica, które reintrodukowaliśmy po Olsztynem. W tym roku ptaki złożyły cztery jaja z których wykluły się trzy młode. Druga para wyprowadziła jednego młodego na kominie EC w Gdyni. Ptaki obserwowaliśmy już w poprzednich latach ale dopiero w tym roku dochowały się potomstawa. Samica pochodzi z Niemiec z lęgu nadrzewnego, samiec natomiast z naszych reintrodukcji. Pod koniec sezonu okazało się, że mamy kolejna parę na kominie, tym razem w ciepłowni w Koszalinie. Gniazdo, które zainstalowaliśmy kilkanaście lat temu do tej pory zawsze zajęte było przez pustułki. W tym roku okazało się, że gniazdo opuścił młody sokół wędrowny. Było już za późno na obrączkowanie, ale w przyszłym roku zaobrączkujemy młode i może uda sie zidentyfikowac dorosłe sokoły. Z dotychczasowych stanowisk sokoły wyprowadziły kolejno: Anwil Włocławek - 4 młode, ORLEN Płock - 3 młode, Wiskord Szczecin - 4 młode, Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie - 3 młode, Zakłady Chemiczne Police - 2 młode, KGHM Głogów - 3 młode, Zakłady Azotowe Puławy - 4 młode, LOTOS Gdańsk - 4 młode, Koksownik Szczecin 3 młode.  

Tereny górskie

Z informacji, które udało się nam zdobyć, w górach było w tym roku 6 aktywnych par, z których 5 dochowało się młodych. W Pienińskim Parku Narodowym jedna para z jednym młodym. W Tatrzańskim Parku Narodowym dwie pary, które dochowały się dwóch i trzech młodych, w Karkonoskim Parku Narodowym były obserwowane dwie pary, jedna miała trzy młode, u drugiej jeszcze nie potwierdzono wyprowadzenia lęgu. Z terenu Kotliny Kłodzkiej i Parku Narodowego Gór Stołowych niestety nie otrzymujemy informacji. Znamy tam jedynie jedno nowe stanowisko, które zostało znalezione przez zaprzyjaźnionego leśniczego z tamtych okolic.  

Podsumowanie

Podsumowując, rok 2015 był jak do tej pory najlepszym sezonem dla sokoła wędrownego. Odkryliśmy 8 nowych stanowisk terytorialnych, z których 7 par przystąpiło do lęgów. Z tego aż cztery nowe pary na terenach leśnych. Łącznie we wszystkich gniazdach wykluły się 54 młode sokoły, z czego 35 na terenach zurbanizowanych, 13 w górach i 6 w lasach.  
 
 

Młode dzikie sokoły w gnieździe reintrodukcyjnym - Barlinek - 2014Młode sokoły w gnieździe dzikich sokołów; jeden własny i dwa adoptowane - Trzebież - 2015

Młode dzikie sokoły w gnieździe reintrodukcyjnym - Barlinek - 2014Zniesienie w gnieździe dzikich sokołów - Barlinek - 2015

Młode dzikie sokoły w gnieździe reintrodukcyjnym - Barlinek - 2014Wykluły się dwa młode sokoły .. - Barlinek - 2015

Młode dzikie sokoły w gnieździe reintrodukcyjnym - Barlinek - 2014..które później podrosły i .. - Barlinek - 2015

Młode dzikie sokoły w gnieździe reintrodukcyjnym - Barlinek - 2014dostały trójkę przyrodniego rodzeństwa. - Barlinek - 2015


Wersja polska:

{media id=82,layout=blog}

Wersja angielska:

{media id=83,layout=blog}

Autopromocja

Nagroda EkoMistrzowie
dolnośląskiej ekologii 1993 - 2018 r.
dla
Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół
Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu

Sokoli sklepik

<p> Książka pod redakcją Janusza Sielickiego i Tadeusza Mizery. Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century (Populacje sokoła wędrownego: status i perspektywy w XXI wieku) to największe kompendium wiedzy na temat sokoła wędrownego w Europie. Bazą książki są prace przedstawione podczas II Międzynarodowej Konferencji nt. Sokoła Wędrownego, kt&oacute;ra odbyła się w dniach 19-23 września 2007 r. w Piotrowie k/Poznania. Książka zawiera materiały dotyczące kraj&oacute;w europejskich, takich jak: Armenia, Austria, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwecja, Rosja (z częścią azjatycką), Rumunia, Ukraina, Węgry, Włochy, Wielka Brytania. Dodatkowo prezentuje prace z kraj&oacute;w z innych kontynent&oacute;w: Australii, Argentyny, Stan&oacute;w Zjednoczonych, RPA, Izraela, Indii, Malezji. Książka Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century otrzymała pozytywne recenzje prof. Iana Newtona, prof. Toma Cade&#39;a i prof. Claytona M. White&#39;a.</p>

Znajdź nas na Facebooku

Finansują nas

Wspierają nas

Współpracujemy