"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT

Potrzebujemy Twojej pomocy

Od 2010 roku wypuściliśmy ponad siedemset młodych sokołów. W tym czasie, dzięki tym reintrodukcjom, w naturze wykluło się już ponad 400 młodych sokołów. Corocznie staramy się obrączkować młode sokoły we wszystkich znanych nam gniazdach. Z kilku z nich prowadzimy na żywo transmisję, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić to co się dzieje w gniazdach.

W tym roku planujemy wypuścić kolejne 80 sokołów, zaobrączkować wszystkie młode w gniazdach naturalnych, prowadzić transmisje z gniazd sokołów. Już uruchomiliśmy trzy nowe podglądy online.
Aby to zrealizować, niezbędne są do tego środki finansowe. Brakuje nam jeszcze na ten rok 360 000 zł. Bez Waszej pomocy nie będzie to możliwe. Liczymy na Wasze wsparcie, że dzięki uzbieranym środkom będziemy mogli nadal prowadzić naszą działalność. Liczymy na każdy, nawet najmniejszy datek.

logo_dotpay
darowizna
 

2 256 zł z 360 000 zł

Padł kolejny rekord oglądalności 😁

Informowaliśmy niedawno, że we wtorek 16 kwietnia br. zanotowaliśmy nawiększą liczbę różnych osób, które odwiedziły naszą stronę w ciągu jednego dnia. Kilka dni później bo we czwartek 18 kwietnia przekroczyliśmy wtorkowy rekord o 1651 osób.
Tego samego dnia odnotowaliśmy również największą w historii dobową liczbę wyświetleń stron serwisu www.peregrinus.pl. Najnowszy rekord to 55908 wyświetleń.

Statystyka birdingtop500 jest prowadzona dla naszego serwisu od 12 maja 2009.

Nowy podgląd - PGE Toruń

Ruszamy z nowym podglądem on-line PGE Toruń: www.peregrinus.pl/pl/torun-pge-podglad

     Gniazdo zlokalizowane jest na kominie elektrociepłowni przy ulicy Ceramicznej w Toruniu. Stanowisko to czynne jest od roku 1999, kiedy to wraz z włocławskim ANWILem po raz pierwszy odbyły się lęgi sokołów wędrownych po kilkudziesięciu latach nieobecności tego gatunku w Polsce. Pierwotnie gniazdo znajdowało się około 1 km od bieżącego miejsca na kominie toruńskiej Elany. Po zburzeniu Elańskiego komina, gniazdo zostało przeniesione na komin EC.

X Krajowy Zlot Sympatyków Sokoła Wędrownego

Grupa FalcoFani skupiona przy portalu www.peregrinus.pl zaprasza na X Krajowy Zlot Sympatyków Sokoła Wędrownego. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Od 15-tego lutego br. to Urząd Skarbowy rozlicza za nas PIT. Teoretycznie nie musisz nic robić. My zachęcamy jednak, abyś wszedł na epit.podatki.gov.pl i wprowadził do swojego zeznania nr KRS 0000133612.

Twój 1% pomoże nam ratować jednego z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce, którym jest sokół wędrowny. To między innymi dzięki Twojemu 1% od wielu lat przybywa sokołów w Polsce. To dzięki Twojemu 1% możemy na żywo podglądać życie sokołów on-line na naszych stronach webcam.peregrinus.pl. Wystarczy niewiele Twojego wysiłku, abyśmy mogli nadal oglądać te piękne ptaki.

Zobacz podsumowanie tego, co zrobiliśmy w zeszłym roku, między innymi dzięki Twojemu 1%: Podsumowanie sezonu 2018 - lęgi naturalne i reintrodukcje.
Jeśli w poprzednich latach nam nie przekazałeś jeszcze swojego 1%, możesz to zrobić teraz. Nigdy nie jest za późno na Twój pierwszy raz.

PIT

Kto Online

W 2015 roku reintrodukowano w Polsce 76 sokołów wędrownych, z czego 73 wypuszczone zostało przez nasze stowarzyszenie, 3 przez Nadleśnictwo Krynki. Tegoroczną nowością są  adopcje własne w gniazdach nadrzewnych sokołów wędrownych.

Rok 2015 jest szóstym sezonem naszych intensywnych reintrodukcji. W porównaniu z poprzednimi latami te 76 sokołów może się wydawać niedużą ilością, to porównując poprzednie dwadzieścia lat, to nadal jest to dość znaczna ilość. W poprzednich latach mieliśmy duże dofinansowania z funduszy unijnych. Obecnie oczekujemy na kolejne ogłoszenie konkursów z których będziemy mogli pozyskać następne środki na naszą działalność. W tym roku większość  sokołów zakupiliśmy z własnych środków pochodzących z 1% przy wsparciu WFOŚiGW w OlsztynieToruniu i Nadleśnictwa Nowe Ramuki

Kontynuowaliśmy wsiedlenia w dotychczasowych czterech lokalizacjach, tj. Nadleśnictwa Włocławek, Barlinek, Żmigród oraz Nowe Ramuki. Duże wparcie otrzymaliśmy również z DFO (Niemiecki Zakon Sokolników). Łącznie w tym roku  w tych czterech miejscach wypuściliśmy metodą oblotu ze sztucznego gniazda 68 ptaków. 

Nowością była natomiast adopcja własna, tzn. podłożenie młodych ptaków do gniazda dzikich sokołów wędrownych. W poprzednich latach wykorzystywaliśmy tę metodę, ale jedynie w gniazdach miejskich jak np. na PKiN czy warszawskich Bielanach. W tym roku poraz pierwszy mogliśmy to zrobić w gnieździe dzikich sokołów nadrzewnych. Jednym z tych miejsc było znalezione w tym roku gniazdo w Nadleśnictwie Trzebież. Gniazdo zostało znalezione przez Łukasza Ławickiego. W gnieździe początkowo były dwa młode, z których jedno niedługo potem padło. Przy okazji obrączkowania do jednego młodego zostały poodłożone dwa kolejne sokoły otrzymane z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Dorosłe sokoły bez problemu przyjęły podłożone pisklęta i z powodzeniem je odchowały. Ciekawostką jest, że samiec z tej pary, który pochodzi z pierwszego naszego gniazda na drzewie w Nadleśnictwie Barlinek.  Drugim miejscem jest nadleśnictwo Barlinek. Druga para w tym nadleśnictwie, która w roku 2014 zajęła jedno z naszych gniazd reintrodukcyjnych, otrzymała w tym roku gniazdo zastępcze, które zostało zbudowane na podbudowie porzedniego gniazda. Ptaki zaakceptowały zmianę i złożyły w nowym gniażdzie cztery jaja, z których wykluły się dwa młode. Podczas obrączkowania do dwóch młodych dołożyliśmy kolejne trzy.  Całą piątkę dorosłe ptaki z powodzeniem odchowały. 

Adopcja własna jest nalepszą metodą wsiedlania sokołów wędrownych do środowiska. Młode osobniki mają zapewnioną opiekę dorosłych ptaków, najlepsze mozliwe pożywienie i całkowicie naturalnt "start życiowy". Niezbędnym jednak do tej motody jest istnienie naturalnych gniazd, których teraz corocznie przybywa. Będziemy się starać, aby w kolejnych latach tą metodą reintrodukowac jak najwięcej młodych sokołów. 

I tak odpowiednio, w Nadleśnictwie Włocławek wsiedliliśmy 24 sokoły, w Nadleśnictwach Żmigród wsiedliliśmy 8 ptaków, w Nadleśnictwie Barlinek 15 oraz w Nadleśnictwie Nowe Ramuki - 21 osobników. Dwa osobniki podłożyliśmy do gniazda sokołów w Nadleśnictwie Trzebież i trzy osobniki w Nadleśnictwie Barlinek.  Trzy osobniki reintrodukowało Nadleśnictwo Krynki.

Wszystkie pisklęta w ramach tej reintrodukcji zostały przez nas zaobrączkowane zgodnie z zasadami przyjętymi od początku programu.


{media id=85,layout=blog}

Żmigród 2015 - W oczekiwaniu na obrączkowanieŻmigród 2015 - W oczekiwaniu na obrączkowanie

Żmigród 2015 - Przygotowanie do obrączkowaniaŻmigród 2015 - Przygotowanie do obrączkowania

Włocławek 2015 - Obrączkowanie w obecności mediów i ..Włocławek 2015 - Obrączkowanie w obecności mediów i ..

Włocławek 2015 - ... FalcoFanów, którzy nas zaszczycili swoją obecnością.Włocławek 2015 - ... FalcoFanów, którzy nas zaszczycili swoją obecnością.

Barlinek 2014 - Młode sokoły już na oblocie.Barlinek 2014 - Młode sokoły już na oblocie.


Wsparcia udzielili:

 

 

Nadleśnictwo Krynki WFOŚiGW w Olsztynie

 

WFOŚiGW w Toruniu

 

 

Autopromocja

Nagroda EkoMistrzowie
dolnośląskiej ekologii 1993 - 2018 r.
dla
Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół
Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu

Sokoli sklepik

<p> Książka pod redakcją Janusza Sielickiego i Tadeusza Mizery. Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century (Populacje sokoła wędrownego: status i perspektywy w XXI wieku) to największe kompendium wiedzy na temat sokoła wędrownego w Europie. Bazą książki są prace przedstawione podczas II Międzynarodowej Konferencji nt. Sokoła Wędrownego, kt&oacute;ra odbyła się w dniach 19-23 września 2007 r. w Piotrowie k/Poznania. Książka zawiera materiały dotyczące kraj&oacute;w europejskich, takich jak: Armenia, Austria, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwecja, Rosja (z częścią azjatycką), Rumunia, Ukraina, Węgry, Włochy, Wielka Brytania. Dodatkowo prezentuje prace z kraj&oacute;w z innych kontynent&oacute;w: Australii, Argentyny, Stan&oacute;w Zjednoczonych, RPA, Izraela, Indii, Malezji. Książka Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century otrzymała pozytywne recenzje prof. Iana Newtona, prof. Toma Cade&#39;a i prof. Claytona M. White&#39;a.</p>

Znajdź nas na Facebooku

Finansują nas

Wspierają nas

Współpracujemy