"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT / FUNDACJA

#POMAGAM

logo
Od 29 czerwca br. poprzez stronę wsparły nas 3 osoby
Dziś: 😊
 
 
 
 

donate

Nasza praca to także wydatki - przekaż darowiznę

Nasze najważniejsze projekty to reintrodukcja, czyli przywracane sokoła wędrownego polskiej przyrodzie oraz monitoring odbudowującej się populacji tego gatunku w Polsce.

Kupujemy młode sokoły, przewozimy je od hodowców do miejsca przeznaczenia, potem karmimy i pilnujemy. Przygotowujemy dla nich i bezpieczne gniazda z których mogą wylecieć. Poszukujemy nowych gniazd sokołów wędrownych w całej Polsce, obrączkujemy dzikie sokoły a niektórym zakładamy nadajniki satelitarne. Instalujemy podglądy on-line. Montujemy przy gniazdach fotopułapki.

A to nie wszystko co robimy...


Liczy się każda złotówka...

 Ważna jest dla nas każda, nawet najmniejsza wpłata...

donate

Z ostatniej chwili

Konkurs na imię dla młodego sokoła w ANWILu - 2022

Imię dla młodej samicy sokoła wędrownego już znane...

Więcej...

Warto wiedzieć, że...

  • nasza strona internetowa, serwery, transfer danych, oprogramowanie i obsługa są finansowane wyłącznie dzięki m.in. Twoim darowiznom
  • nasze podglądy on-line pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku
  • jednego dnia nasze strony są wczytywane średnio 36 000 razy
  • w tym roku wsparło nas 110+ osób

 

...bez Twojej pomocy ta strona nie będzie działać

Pieniądze na utrzymanie i rozwój naszego serwisu pochodzą tylko i wyłącznie od Darczyńców i Sponsorów

Zostań Sponsorem

W 2015 roku reintrodukowano w Polsce 76 sokołów wędrownych, z czego 73 wypuszczone zostało przez nasze stowarzyszenie, 3 przez Nadleśnictwo Krynki. Tegoroczną nowością są  adopcje własne w gniazdach nadrzewnych sokołów wędrownych.

Rok 2015 jest szóstym sezonem naszych intensywnych reintrodukcji. W porównaniu z poprzednimi latami te 76 sokołów może się wydawać niedużą ilością, to porównując poprzednie dwadzieścia lat, to nadal jest to dość znaczna ilość. W poprzednich latach mieliśmy duże dofinansowania z funduszy unijnych. Obecnie oczekujemy na kolejne ogłoszenie konkursów z których będziemy mogli pozyskać następne środki na naszą działalność. W tym roku większość  sokołów zakupiliśmy z własnych środków pochodzących z 1% przy wsparciu WFOŚiGW w OlsztynieToruniu i Nadleśnictwa Nowe Ramuki

Kontynuowaliśmy wsiedlenia w dotychczasowych czterech lokalizacjach, tj. Nadleśnictwa Włocławek, Barlinek, Żmigród oraz Nowe Ramuki. Duże wparcie otrzymaliśmy również z DFO (Niemiecki Zakon Sokolników). Łącznie w tym roku  w tych czterech miejscach wypuściliśmy metodą oblotu ze sztucznego gniazda 68 ptaków. 

Nowością była natomiast adopcja własna, tzn. podłożenie młodych ptaków do gniazda dzikich sokołów wędrownych. W poprzednich latach wykorzystywaliśmy tę metodę, ale jedynie w gniazdach miejskich jak np. na PKiN czy warszawskich Bielanach. W tym roku poraz pierwszy mogliśmy to zrobić w gnieździe dzikich sokołów nadrzewnych. Jednym z tych miejsc było znalezione w tym roku gniazdo w Nadleśnictwie Trzebież. Gniazdo zostało znalezione przez Łukasza Ławickiego. W gnieździe początkowo były dwa młode, z których jedno niedługo potem padło. Przy okazji obrączkowania do jednego młodego zostały poodłożone dwa kolejne sokoły otrzymane z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Dorosłe sokoły bez problemu przyjęły podłożone pisklęta i z powodzeniem je odchowały. Ciekawostką jest, że samiec z tej pary, który pochodzi z pierwszego naszego gniazda na drzewie w Nadleśnictwie Barlinek.  Drugim miejscem jest nadleśnictwo Barlinek. Druga para w tym nadleśnictwie, która w roku 2014 zajęła jedno z naszych gniazd reintrodukcyjnych, otrzymała w tym roku gniazdo zastępcze, które zostało zbudowane na podbudowie porzedniego gniazda. Ptaki zaakceptowały zmianę i złożyły w nowym gniażdzie cztery jaja, z których wykluły się dwa młode. Podczas obrączkowania do dwóch młodych dołożyliśmy kolejne trzy.  Całą piątkę dorosłe ptaki z powodzeniem odchowały. 

Adopcja własna jest nalepszą metodą wsiedlania sokołów wędrownych do środowiska. Młode osobniki mają zapewnioną opiekę dorosłych ptaków, najlepsze mozliwe pożywienie i całkowicie naturalnt "start życiowy". Niezbędnym jednak do tej motody jest istnienie naturalnych gniazd, których teraz corocznie przybywa. Będziemy się starać, aby w kolejnych latach tą metodą reintrodukowac jak najwięcej młodych sokołów. 

I tak odpowiednio, w Nadleśnictwie Włocławek wsiedliliśmy 24 sokoły, w Nadleśnictwach Żmigród wsiedliliśmy 8 ptaków, w Nadleśnictwie Barlinek 15 oraz w Nadleśnictwie Nowe Ramuki - 21 osobników. Dwa osobniki podłożyliśmy do gniazda sokołów w Nadleśnictwie Trzebież i trzy osobniki w Nadleśnictwie Barlinek.  Trzy osobniki reintrodukowało Nadleśnictwo Krynki.

Wszystkie pisklęta w ramach tej reintrodukcji zostały przez nas zaobrączkowane zgodnie z zasadami przyjętymi od początku programu.


{media id=85,layout=blog}

Żmigród 2015 - W oczekiwaniu na obrączkowanieŻmigród 2015 - W oczekiwaniu na obrączkowanie

Żmigród 2015 - Przygotowanie do obrączkowaniaŻmigród 2015 - Przygotowanie do obrączkowania

Włocławek 2015 - Obrączkowanie w obecności mediów i ..Włocławek 2015 - Obrączkowanie w obecności mediów i ..

Włocławek 2015 - ... FalcoFanów, którzy nas zaszczycili swoją obecnością.Włocławek 2015 - ... FalcoFanów, którzy nas zaszczycili swoją obecnością.

Barlinek 2014 - Młode sokoły już na oblocie.Barlinek 2014 - Młode sokoły już na oblocie.


Wsparcia udzielili:

 

 

Nadleśnictwo Krynki WFOŚiGW w Olsztynie

 

WFOŚiGW w Toruniu

 

 

eu

Autopromocja

Nagroda EkoMistrzowie
dolnośląskiej ekologii 1993 - 2018 r.
dla
Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół
Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu

Finansują nas

Wspierają nas

Współpracujemy

Sokoli sklepik

<p> Książka pod redakcją Janusza Sielickiego i Tadeusza Mizery. Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century (Populacje sokoła wędrownego: status i perspektywy w XXI wieku) to największe kompendium wiedzy na temat sokoła wędrownego w Europie. Bazą książki są prace przedstawione podczas II Międzynarodowej Konferencji nt. Sokoła Wędrownego, kt&oacute;ra odbyła się w dniach 19-23 września 2007 r. w Piotrowie k/Poznania. Książka zawiera materiały dotyczące kraj&oacute;w europejskich, takich jak: Armenia, Austria, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwecja, Rosja (z częścią azjatycką), Rumunia, Ukraina, Węgry, Włochy, Wielka Brytania. Dodatkowo prezentuje prace z kraj&oacute;w z innych kontynent&oacute;w: Australii, Argentyny, Stan&oacute;w Zjednoczonych, RPA, Izraela, Indii, Malezji. Książka Peregrine Falcon populations - status and perspectives in the 21st century otrzymała pozytywne recenzje prof. Iana Newtona, prof. Toma Cade&#39;a i prof. Claytona M. White&#39;a.</p>