"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT / FUNDACJA

#POMAGAM

logo
Za pośrednictwem serwisu Przelewy24 w tym roku wsparliście nas
26x
Dziś: 😊
Razem możemy więcej - liczy się każda złotówka...
 
 
 
 

donate

Nasza praca to także wydatki - przekaż darowiznę

Nasze najważniejsze projekty to reintrodukcja, czyli przywracane sokoła wędrownego polskiej przyrodzie oraz monitoring odbudowującej się populacji tego gatunku w Polsce.

Kupujemy młode sokoły, przewozimy je od hodowców do miejsca przeznaczenia, potem karmimy i pilnujemy. Przygotowujemy dla nich i bezpieczne gniazda z których mogą wylecieć. Poszukujemy nowych gniazd sokołów wędrownych w całej Polsce, obrączkujemy dzikie sokoły a niektórym zakładamy nadajniki satelitarne. Instalujemy podglądy on-line. Montujemy przy gniazdach fotopułapki.

A to nie wszystko co robimy...


 Ważna jest dla nas każda, nawet najmniejsza wpłata...

donate

ANWIL Włocławek - inkubacja rozpoczęta

Dzięki podglądowi na żywo z najnowszego podglądu, chociaż z jednego z najstarszych gniazd w Polsce wiemy, że mamy nowych rezydentów w ANWILU we Włocławku! Nową lokatorką została Wilda, która wykluła się w 2020 roku w Poznaniu. Samcem jest Kopernik, który wykuł się w pobliskim Toruniu w 2019 roku i gniazduje w ANWilu już drugi rok.

W gnieździe, które znajduje się na kominie ANWILu we Włocławku znajdują się 3 jajka. Tym samym rozpoczął się dla nich okres inkubacji, który u tych ptaków trwa zwykle 32 dni. Głównym zadaniem samicy jest wysiadywanie jaj, a po stronie partnera zadbanie o pożywienie. Młode wyklują się najprawdopodobniej w połowie kwietnia.

Do zeszłego roku rezydentką ANWILowego gniazda była 16-letnia, legendarna Iskierka. W latach 2011 – 2022 wyprowadziła 30 młodych sokołów, które osiedliły się na terenie całej Polski, np. w Lublinie, Toruniu, Wołominie, Łodzi czy Konstancinie Jeziornej. W zeszłym roku za pomocą podglądu gniazda na żywo https://peregrinus.pl/pl/wloclawek-anwil byliśmy świadkami wyklucia się ostatniego z jej piskląt.

Warto wspomnieć, że sokół wędrowny jest gatunkiem wpisanym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako skrajnie zagrożony, ale dzięki intensywnym pracom, systematycznie zwiększa swoją liczebność.

Pamiętaj o wsparciu nas swoim 1,5% abyśmy mogli nadal chronić sokoły.

Dołącz do grona aktywnych obserwatorów...

Obserwujesz życie sokołów wędrownych? Masz swoje ulubione lokalizacje, gniazda czy swoich własnych ptasich bohaterów? Poszerz teraz swoje możliwości. Komentuj, dyskutuj, wymieniaj się wiadomościami, wrażeniami i wiedzą. Zastanawiasz się czy warto dołączyć? Sprawdź sam.
Proces rejestracji jest prosty, nie zwlekaj ZAREJESTRUJ SIĘ TERAZ

MPEC Włocławek i cztery jaja

Zasiadanie na 4 jajach łatwym zadaniem nie jest 😉
Obecni rezydenci we Włocławku to para z poprzedniego sezonu, Zazamka i Szkwał.

Pamiętaj o sokołach, Twój 1,5% wiele może 💙

Miło nam poinformować, że w dniu 30 czerwca 2009 r. otrzymaliśmy dotację z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Dotacja będzie realizowana w latach 2009-2010. W ramach dotacji planujemy reintrodukować kilkadziesiąt sokołów w roku 2010, wyposażyć stowarzyszenie w niezbędny sprzęt do zadań statutowych, założyć kilku sokołom nadajniki satelitarne, podjąć współpracę z Lasami Panstwowymi i wiele innych zadań wymagających większych nakładów finansowych, których nie bylibyśmy w stanie zrealizować z własnych funduszy.

 

Program realizowany dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

 

eu

Autopromocja

Nagroda EkoMistrzowie
dolnośląskiej ekologii 1993 - 2018 r.
dla
Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół
Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu

Finansują nas

Wspierają nas

Współpracujemy