Wyniki konkursu na imiona dla młodych sokołów - Dolina Baryczy 2020

alt

Wyniki konkursu na imiona dla młodych sokołów wędrownych z Doliny Baryczy w roku 2020

Zakończył się konkurs na imiona dla młodych sokołów wędrownych z monitorowanego gniazda w Nadleśnictwie Żmigród.

Zwycięskie imiona to:

  • femaleFIGA (2 CA) - jako pierwsza imię zgłosiła Anna Śliwa z Lublina.
  • femaleFURIA (3 CA) - jako pierwszy imię zgłosił Rafał z Siedlec.
  • maleBENIO (4 CA) - jako pierwsza imię zgłosiła Justyna z Warszawy.
  • femaleBORA 5 CA) - jako pierwsza imię zgłosiła Ewa Kowalczyk z Gdańska.

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 203 osób. Poprawnie zgłoszono 137 różnych propozycji imion męskich oraz 122 różne propozycje imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 790 ważnych głosów.
Szczegóły poniżej.

Zwycięzców Konkursu powiadomimy pocztą elektroniczną.
Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Wyniki konkursu na imiona dla dorosłych sokołów - Dolina Baryczy 2020

Idź do...

Idź do...

alt

Wyniki konkursu na imiona dla dorosłych sokołów wędrownych z Doliny Baryczy w roku 2020

Zakończył się konkurs na imiona dla dorosłych sokołów gniazdujących na terenie Nadleśnictwa Żmigród.

Zwycięskie imiona to:

  • maleBOREK - jako pierwsza imię zgłosiła Elżbieta Krzymowska z Olsztyna
  • femaleZDENKA - jako pierwsza imię zgłosiła Katarzyna Rubaj ze Świdnika

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 116 osób. Poprawnie zgłoszono 58 różnych propozycji imion męskich i 69 różnych propozycji imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 457 ważnych głosów. Szczegóły poniżej.

Nagrody w konkursie ufundowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Nadleśnictwo Żmigród oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "SOKÓŁ".

Laureatom serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Dolina Baryczy - wprowadzenie

Dolina Baryczy to miejsce, gdzie znaleziono ostatnie znane gniazdo sokoła wędrownego przed załamaniem jego populacji. To tutaj w roku 1965 zaobrączkowano ostatnie młode sokoły na Polsce. W latach 2010 do 2019  wypuściliśmy tu ponad dwieście młodych sokołów. Na pierwsze rezultaty musieliśmy jednak czekać aż do 2015 roku, kiedy to sokoły złożyły jaja w gnieździe reintrodukcyjnym. Lęg się jednak nie udał. W roku następnym ptaki dochowały się już 3 młodych a w latach 2017-2019 po cztery młode. Ze względu na lęgi sokołów zmieniliśmy miejsce reintrodukcji. W roku 2019 ponownie w gnieździe reintrodukcyjnym, ale już w nowym miejscu, pojawiły się sokoły. Samiec pochodzi z miejscowego lęgu z roku 2017, samica natomiast przyleciała z Czech i wykluła się w roku 2018. Ze względu na młody wiek, ptaki same jeszcze nie przystąpiły do lęgu, natomiast intensywnie dokarmiały młode sokoły wypuszczane w tym miejscu. Zainstalowaliśmy dla nich nowe gniazdo, przy którym znajduje się prezentowany podgląd on-line. 

Od wielu lat, poza funduszami unijnymi, norweskimi stale wspiera nas w pracach na tym terenie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Podgląd on-line w Dolinie Baryczy w całości został sfinansowany przez ten Fundusz. Transmisja natomiast jest finansowana przez obecnie realizowany projekt unijny.