Wyniki konkursu na imiona młodych sokołów - PGE EC Lublin 2020

alt

Wyniki konkursu na imiona młodych sokołów z PGE EC Lublin w roku 2020

Zakończył się konkurs na imiona młodych sokołów z PGE EC Lublin z lęgu w sezonie 2020.

Zwycięskie imiona to:

  • maleWROTEK (0 BM) - jako pierwszy zgłosił Karol.
  • femalePEREŁKA (6 BW) - jako pierwszy zgłosił Krzysztof Dobrowolski z Wołczkowa.
  • malePERLIK (7 BW) - jako pierwsza zgłosiła Eva z Lublina.

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 296 osób. Poprawnie zgłoszono 184 różne propozycje imion męskich oraz 157 różnych propozycji imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 1996 ważnych głosów.
Szczegóły poniżej.

Zwycięzców Konkursu powiadomimy pocztą elektroniczną.
Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

PGE EC Lublin - wprowadzenie

     W październiku 2015 roku, zauważono sokoła wędrownego na kominie PGE EC Lublin, w dzielnicy Wrotków. Ptaka dojrzał Krzysztof Kielczyński - pracownik EC. Po szybkich konsultacjach z miejscowym ornitologiem z LTO - Gerardem Potakiewiczem -  i za jego namową,  już 1 marca 2016 roku,  zostało zamontowane na kominie gniazdo dla sokołów. Po tym fakcie samica zniknęła na trzy miesiące. Pojawiła się ponownie 3 czerwca tego roku. Samca zaobserwowano po raz pierwszy ponad rok później, dokładnie 18 czerwca roku 2017. Na lęg musieliśmy poczekać do roku 2018. W tedy podczas kontroli gniazda okazało się, że w środku jest pięć młodych sokołów i szóste jajko, które było jednak niezalężone.  Pięcioraczki zdarzają się u sokołów bardzo rzadko, w Polsce był to drugi taki przypadek. Natomiast sześć jaj było już ewenementem na skalę światową.Po tak udanym sezonie rozpoczęte zostały rozmowy na temat montażu kamer w gnieździe, które zakończyly się pełnym sukcesem. System kamer został zamontowany w gnieździe 8 lutego 2019 r. Musieliśmy jednak poczekać na położenie światłowodu, by podłączyć kamery do internetu. Ostatecznie podgląd został uruchomiony 12 kwietnia 2019 r.

 

Samica - 4 AB pochodzi z Włocławka z 2014 roku.

samiec - 8 A pochodzi z Płocka z 2013 roku . Pracownicy ORLENu nadali mu imię Łupek.

 

Montaż gniazda oraz system podglądu został sfinansowany przez PGE EC Lublin przy wsparciu oragaizacyjnym Stowarzyszenia Sokół.

Zdjęcia na nagłówek strony z podglądem z Lublina użyczył Witold Gnieciak.

Czytaj więcej...