"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT

#POMAGAM

logo_dotpay
Generic placeholder image

W kwietniu wsparło nas 35 osób. 😊

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.
Każda, nawet najmniejsza wpłata się liczy...

MEC Koszalin - ruszył konkurs na imiona dla sokołów

Konkurs na imiona dla pary sokołów odbywa się na https://meckoszalin.pl/konkurs/.
Organizatorem konkursu jest MEC Koszalin.


Konkursy uzupełniające w PGE Toruń i Trzebieży

Od poprzedniego sezonu zmieniły się niektóre ptaki w parach. W PGE Toruń pojawił się nowy samiec w Trzebieży natomiast wymieniła się samica.
Propozycje imion dla dorosłych ptaków internauci zgłaszali do 5 kwietnia br. Teraz zapraszamy do głosowania na najciekawsze z nich...


Warto wiedzieć, że...

...pieniądze na utrzymanie naszego serwisu pochodzą tylko i wyłącznie od Darczyńców i Sponsorów

Musimy zapłacić za serwery, transfer danych, aktualizacje oprogramowania.
Zadbajmy wspólnie również o to, żebyśmy mogli dalej ją rozwijać: dodawać nowe podglądy, udoskonalać FORUM i SHOUTOBOX, żebyśmy mogli zaproponować Wam całkiem nowe funkcje...

1%

Przekaż 1% naszej organizacji

1% Twojego podatku na sokoła

Logowanie

Kto Online

Zarejestruj się i / lub zaloguj, aby przeglądać całe FORUM...

× Przeglądając FORUM musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że możesz natrafić na mało estetyczne lub drastyczne treści.
Z tego też powodu przeglądanie FORUM przez dzieci powinno odbywać się w obecności osoby dorosłej.

Obserwacje WildEarth - Lamparty (Djuma i okolice)

  • Ciuciek
  • Ciuciek Avatar Autor
Więcej
2019/09/29 23:06 - 2020/11/06 00:34 #1 przez Ciuciek
Ciuciek stworzył temat: WildEarth - Lamparty (Djuma i okolice)
Gdzie można obserwować nasze lamparty?
Na jazdach safariLIVE (klik)
Na kamerce z wodopoju w Djumie (klik)
Na kamerce z wodopoju w Nkorho (klik)

Moja przygoda safari zaczełą się od lampartów, i do dzisiaj są one moim uulbionymi postaciami na safari. Postanowiłem wydzielić im osobny temat bo od jakiegoś czasu ich wątek ginie mi w tym 200tu stronicowym wątku "zbiorczym". Przez co i ja się gubię, i już nie wiem o czym was w kontekście lampartów informowałem a o czym nie, poza tym ze wszystkich zwierząt na safari to właśnie lamparty takie jak Hosana czy Tlalamba maja na naszym forum najwięcej sympatyków. Myślę więc, że dobrym pomysłem będzie oddzielny temat dla tych niezwykłych kotów.

Oprócz relacji z safarilive, będą też tu zapodował jakieś informacje znalezione w sieci na temat naszych lampartów.

W poniższych postach dam krótki opis wszystkich lampartów jakie przez ostatni rok, dwa, widzieliśmy w Djumie, z krótkim opisem, zalinkuje ich galerię zdjęć z pintresta (wszystkie fotki to będą screeny z safari).

Mapka Djumy z sąsiednimi regionami po których poruszają się nasze lamparty, i które będą się pojawiać w relacjach i opisach. Ten duży kwadracik na wschód Djumy to Torchwood. A ten pod Djumą kwadracik do prywatne włości Little Gowrie i Wessels.


No i zachęcam oczywście wszystkich do udziału w temacie. :)
[/b][/size]

Ten wpis zawiera zdjęcie lub obraz.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby go zobaczyć.

Ostatnio zmieniany: 2020/11/06 00:34 przez Ciuciek.
Za ten wpis podziękowali: Terka, Lili, Mysia, tiga8, ewako, elik, raktoja, awas, Kamila, ewcia2

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Ciuciek
  • Ciuciek Avatar Autor
Więcej
2019/09/29 23:07 - 2019/09/29 23:22 #2 przez Ciuciek
Ciuciek odpowiedział w temacie: SafariLIVE - Lamparty (Djuma i okolice)
LAMPARTY SAMCE

HOSANA - ur. 02/02/2016. Matka: Karula Ojciec: Tingana. Urodzony i wychowany "pod kamerami" safarilive. Dość wcześnie został wraz z siostrą osierocony - miał nieco ponad rok (jego matka zaginęła bez śladu). Musiał wcześniej niż większość innych młodych lampartów radzić sobie sam, polować na siebie. On sobie poradził, jego siostra zaginęła. Hosana jest bez wątpienia największą gwiazdą safari, naczelnym celebrytą. Niestety jest już wieku, w którym młode samce zaczynają opuszczać rodzinne strony i szukać własnego miejsca na ziemi. Aktualnie Hosana zawędrował na tereny na południe od Djumy. Kręci się koło Londolozi i tamtych okolicach.
Galeria Hosany (klik)TINGANA - ur. dokładna data nieznana, gdzieś w 2006 roku. Rodzice nieznani. Jego pochodzenie też nie jest bliżej znane. Przybył do Djumy kilka lat temu, jako dziki i nie przyzwyczajony do samochodów osobnik. Udało się go jednak "okiełznać" i dzisiaj w otoczeniu ludzi i samochodów jest w pełni zrelaksowany. Dominujący samiec w Djumie (z wyjątkiem zachodnich jej części, gdzie rządzi już Hukumuri. Tingana ma aktualnie 13 lat i powoli niestety jego dominacja na tym terenie będzie się zbliżała do końca.
Galeria Tingany


HUKUMURI - ur. prawdopodobnie w 2013 roku. Rodzice nie są dobrze poznanymi lampartami. Pochodzi z Parku Narodowego Krugera. Na Sabi Sand po raz pierwszy pojawił się w 2017 roku (Cheetah Plains). Aktualnie założył własne terytorium na zachodnich partiach Djumy, w sąsiedniej Arathusie i Simbambili. Początkowo był nie śmiały w stosunku do samochodów safari, chował się. Dzisiaj jest już w pełni zrelaksowany. Kilkanaście tygodni temu odniósł uraz oko, następnie widziano go z poszarpaną skórą w okolicach ucha. Dzisiaj wygląda już w porządku. Nieznane było pochodzenie tych obrażeń.
Galeria Hukumuriego

MOLWATI - nowy samiec w terenie, pojawił się tu w ostatnim okresie. Niewiele o nim wiadomo. Jest w wieku prawdopodobnie zbliżonym do Hukumuriego. Pierwszy raz został obserwowany na Mala mala (na południe od Djumy) i właściwie to tyle co o nim wiemy. Nie jest w pełni zrelaksowany przy ludziach i samochodach, dlatego ciągle jest dla nas tajemniczym i ciężko uchwytnym kotem.
*Brak galerii Molwatiego na chwilę obecną
Ostatnio zmieniany: 2019/09/29 23:22 przez Ciuciek.
Za ten wpis podziękowali: Lili, Mysia, tiga8, ewako, elik, raktoja, awas, Kamila

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Ciuciek
  • Ciuciek Avatar Autor
Więcej
2019/09/29 23:09 - 2019/09/29 23:35 #3 przez Ciuciek
Ciuciek odpowiedział w temacie: SafariLIVE - Lamparty (Djuma i okolice)
LAMPARTY SAMICE

THANDI - ur. grudzień 2006. Jej matką jest Karula a ojcem Yambilu-Jordaan albo Old Gowrie Male/Mafufunyane. Aktualnie nazywana jest królową Djumy, lub marudną królową ze względu na jej nieco marudne, warkliwe usposobienie. Przez lata zajmowała tereny na południe od Djumy (Chitwa i okolice). Po zaginięciu jej matki, Karuli, wróciła jednak do Djumy, czyli na tereny na których się wychowała i dorastała (zajęła terytorium po swojej matce). Jest świetną łowczynią, kilkukrotnie obserwowano ją z dwoma łupami antylop jednocześnie. Do niezależności udało się jej odchować w sumie piątkę młodych.
Galeria Thandi

TLALAMBA - ur. pierwsze dni listopada 2017. Matka: Thandi Ojciec: Prawdopodobnie Tingana. Tlalamba podobnie jak Hosana dorastała pod okiem kamer. Pierwszy raz ją zaobserwowano jak miała około 2 tygodnie. Aktualnie Tlalamba jest już całkowicie niezależna od swojej matki, sama na siebie poluje a jej więzi z matką wydają się już być zerwane.
Galeria Tlalamby


XIDULU - ur. październik 2014. Matka: Ingrid Dam Female. Ojciec: Anderson (potwierdziły to testy DNA). Zajmuje terytorium na zachód od Djumy. Na safari w Djumie widywana okazjonalnie. Aktualnie Xidulu debiutuje w roli matki, jej córka ma już prawie 8 miesięcy. Drugi kociak z tego miotu został zabity w maju 2019 przez samicę lamparta o imieniu Moya. Ojcem pierwszego miotu Xidulu jest prawdopodobnie Hukumuri.
Galeria Xidulu


SIBUYE - ur. grudzień 2013. Matka: Kikalezi Ojeciec: Airstrip male. Zajmuje ona terytoria na południe od Djumy -Little Gowrie i tamte okolice. Ma za sobą jeden udany miot, do dorosłości odchowała samiczkę o imieniu Kupona. W tym miocie były dwa młode, drugie zostało jednak zabite przez obcego samca. Aktualnie Sibuye ma kolejny miot, maluchy mają ledwie kilka tygodni. Sibuye co jakiś czas pokazywała się w południowych partiach Djumy, już kilka jej wizyt w 2019 roku było. Galeria Sibuye


KUCHAVA - ur. sierpień/wrzesień 2014. Matka: Thandi Ojciec: Prawdopodobnie Mvula. Samica zajmująca tereny na wschód, południowy wschód od Djumy. Piękna samica, aktualnie bardzo rzadko widywana. Wiemy, że miała jeden miot, niestety jedyny samczyk z tego miotu po kilku miesiącach zaginął bez śladu (miało to miejsce w lipcu 2018). Od tamtej pory, o ile była widziana z oznakami karmienia mlekiem, to nikt jej nie widział z kolejnym młodym.
Galeria Kuchavy
Ostatnio zmieniany: 2019/09/29 23:35 przez Ciuciek.
Za ten wpis podziękowali: Lili, Mysia, tiga8, ewako, elik, raktoja, awas, Inspe, Kamila

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Ciuciek
  • Ciuciek Avatar Autor
Więcej
2019/09/29 23:47 - 2019/09/29 23:53 #4 przez Ciuciek
Ciuciek odpowiedział w temacie: SafariLIVE - Lamparty (Djuma i okolice)
SIBUYE i jej nowy miot!

Jak już wspomniałem wyżej, w opisach znanych nam lampartów, SIbuye ma nowy miot. W minionym tygodniu zaobserwowano ją jak przenosiła jednego malucha! nie wiadomo ile ich jest, może jest jeszcze jedno, albo dwa. Przyszłość pokaże. Oby bezpiecznie rosły i pewnego dnia razem z matką odwiedziły Djume. A kto jest ojcem tych maluchów? tu sprawa jest tajemnicą. Nie widziano jej kopulującej z żadnym samcem. Typuje się dwa samce - Kunyuma i nasz tajemniczy Molwati. A Kunyuma to syn Karuli i Mvuli, a więc jest to brat dla Thandi i Hosany (wspólna matka, różni ojcowie ;)

fot. Calton Hartig (a info mam od Michaela Fletwooda)

Ten wpis zawiera zdjęcie lub obraz.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby go zobaczyć.

Ostatnio zmieniany: 2019/09/29 23:53 przez Ciuciek.
Za ten wpis podziękowali: Lili, Mysia, tiga8, ewako, elik, awas, Inspe, Kamila

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Ciuciek
  • Ciuciek Avatar Autor
Więcej
2019/09/30 21:14 #5 przez Ciuciek
Ciuciek odpowiedział w temacie: SafariLIVE - Lamparty (Djuma i okolice)
TINGANA - kamera z wodopoju w Djumie, 29/09/2019

Tingi wrócił po weekendowych wojażach.. a wybrał się on daleko na południe, co ciekawe, wybrał się tam gdzie jest aktualnie Hosana. Był to taki spacer w nie jego stylu, bo zwykle tam nie chodził, był daleko po za swoim terytorium, i zachodzimy w głowę co go pchnęło do tej wycieczki.

No ale wrócił, późnym wieczorem zameldował się na kamerze, gdzie podrzemał, miał krótkie spotkanie z Ratelem, a potem zniknął. Poranny "bushwalk team" ustalił po śladach, że Tingi poszedł sobie na północ do Buffelshoek.

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Za ten wpis podziękowali: aalina, Lili, mim, Mysia, elik, raktoja, awas, Inspe, Kamila

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: dziuniek

eu