"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT

#POMAGAM

logo_dotpay

Wasze wsparcie w IV kwartale br. 3

Dziękujemy
Liczy się dla nas każda złotówka...

donate

Z ostatniej chwili

Żegnamy System Wiadomości Prywatnych...

Zgodnie z naszą wcześniejszą zapowiedzią, 28 września br. ostatecznie rozstaliśmy się z dotychczas użytkowanym "Systemem Wiadomości Prywatnych" (PMS).

Wycofane rozwiązanie obecnie nie posiada wsparcia technicznego i od dość dawna nie było aktualizowane. Przestało zatem gwarantować bezpieczeństwo zarówno dla użytkowników jak i dla naszej witryny.

Zdajemy sobie sprawę, że funkcjonalność ta cieszyła się dużą popularnością, zatem zastępujemy ją nowym rozwiązaniem.
Jeśli chcesz wysłać Nową Prywatną Wiadomość lub przejrzeć swoje wiadomości zarówno te wysłane jak i odebrane przejdź do menu "Mój Profil"  "Wiadomości Prywatne" (dostępne dla osób zalogowanych).

Postaraliśmy się zadbać o to, żeby w nowym systemie znalazły się wszystkie Wasze wiadomości przechowywane dotychczas w starej wersji PMS. W swoich skrzynkach odbiorczych możecie znaleźć zarówno przeczytane / nieprzeczytane wiadomości oraz te, które zostały przeniesione do kosza i nie zostały wcześniej definitywnie usunięte.
Nowy system jest rozwiązaniem znacznie prostszym i z mniejszą ilością funkcji. Jednak mamy nadzieję, że zaspokoi Wasze wymagania w wystarczającym stopniu.

Zarejestruj się i / lub zaloguj, aby przeglądać całe FORUM...

× Przeglądając FORUM musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że możesz natrafić na mało estetyczne lub drastyczne treści.
Z tego też powodu przeglądanie FORUM przez dzieci powinno odbywać się w obecności osoby dorosłej.

Falco peregrinus Sokół wędrowny - CEZ Skawina - 2021

 • dziuniek
 • dziuniek Avatar Autor
 • rozległe
Więcej
2021/01/01 00:56 - 2021/01/26 01:29 #1 przez dziuniek
dziuniek stworzył temat: Sokół wędrowny - CEZ Skawina - 2021
Rozpoczynamy nowy sezon 2021.

Archiwum poprzedniego znajduje się tutaj .

Podsumowanie sezonu 2020 sporządzone przez Ula znajduje się tutaj .

Zapraszamy do dokumentowania obserwacji oraz dyskusji.

___________
pozdr
dziuniek
OBSERWACJA SOKOŁÓW NA ŻYWO POD PKiN - INFORAMCJE tel. 722 592 176
Ostatnia edycja: 2021/01/26 01:29 przez dziuniek.
Za ten wpis podziękowali: jur, alob, Lili, mim, m.margaret, czesli, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, Ansn, krzyś, wika, Ula, raktoja and 7 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • tiga8
 • tiga8 Avatar
 • Zwierzęta,przyroda
Więcej
2021/02/06 00:12 #2 przez tiga8
tiga8 odpowiedział w temacie: Zetka - 1 ZE - Warszawa
:cheer:
Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, Basiula, aalina, evva, Biały1, Lili, Yvone, mim, kleks, m.margaret, Mysia, BogusiaGDN79, Ansn, Matusia and 27 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Ula
 • Ula Avatar
 • sokoły, ptaki, fotografia, matematyka, ludzie
Więcej
2021/02/06 17:20 - 2021/02/06 20:02 #3 przez Ula
Ula odpowiedział w temacie: Sokół wędrowny - CEZ Skawina - 2021
Zetka w Skawinie.
Tydzień temu zadzwonił do mnie Jur z sensacyjną wiadomością – „Przywozimy wam do Skawiny Zetkę.” Jednym słowem szaleństwo! No i dzisiaj (6.02.2021 godz 11.30) Tiga i Jur z żoną Bożenką przywieźli ją. Zetka w specjalnym kartonowym pudle z firmowymi znakami Stowarzyszenia Sokół.
Sokolica w pudle siedziała spokojnie, była czujna. Podglądałam ją z różnych stron przez otwory, natychmiast odwracała głowę za mną. Obfotografowaliśmy ją wszyscy. Tiga serdecznie ją pożegnała z przykazaniem, by więcej w Azylu się nie pokazywała.
Przedstawiliśmy się sobie, gospodarzem był Krzysiek Dolina KarpiaFF, który jest inicjatorem gniazda w Skawinie, był jeszcze jeden FF Paweł Łabaj i trzy osoby: Ewa, Natalia i Krzysiek (może od jutra też FalcoFani). Krótkie rozmowy, ustalenie miejsca wypuszczenia i ruszamy na łąkę. Wokół tereny bezpieczne, małe zarośla, lasek, domów nie ma. Od CEZ Elektrowni oddziela nas Kanał Łączany-Skawina. Dwa kominy elektrowni widać , tuż obok stare kominy nieczynnej już huty aluminium.
Pudło już postawione na kępach trawy, razem z Krzyśkiem powoli je otwieramy przechylając, by wylot był z boku, nie na górze. I poleciała, nisko nad łąką, potem do lasku i tam przysiadła. Zanim tam doszliśmy, poleciała dalej. Wróciliśmy do samochodów. Jur obdarował nas prezentami , plakietkami FF, broszurami. Potem zobaczyliśmy ją na niebie nad kominami starej huty. Szybkie pakowanie i jedziemy pod kominy.
Zetka siedziała na najwyższym podeście komina, czyściła pióra, odpoczywała. Pięknie ją było widać przez lunetę Lusię. Po 45 minutach pojechaliśmy pod kominy elektrowni, ale Zetka za nami nie poleciała.
Bardzo milo nam się rozmawiało, spotkaliśmy się po raz pierwszy w takim gronie, było o czym opowiadać, o sokołach w Warszawie i o widzianych sokołach wokół Krakowa. Pożegnanie i powrót do domów. Dolina Karpia zajrzał jeszcze pod komin huty. Zetka siedziała na drugim kominie huty. No to teraz czekamy na nią na kominach elektrowni i w gnieździe.
Bardzo dziękujemy Adminowi za decyzję o przywiezieniu Zetki do nas, ekipie „transportowej” za całą akcję, wszystkim FalcoFanom za wsparcie moralne i finansowe.

Jesteśmy już blisko miejsca wypuszczenia Zetki.


Zetka na pierwszym kominie dawnej huty aluminium.


Pod kominami elektrociepłowni. Bożenka oceniła, że "to gniazdo to apartament".


Fragment istotnego powietrznego otoczenia gniazda.


Jur wśród Galicjan.


Po naszym pożegnaniu, gdy każdy odjechał w swoją stronę wiadomość od Doliny Karpia "Zetka jest już na drugim kominie huty" (zdjęcie przysłane przez Dolinę Karpia).


Portret w pudle.

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Ostatnia edycja: 2021/02/06 20:02 przez Ula.
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, Terka, Basiula, aalina, walt, evva, Biały1, Lili, Frugoslaw, Yvone, mim, kleks, m.margaret, Amika and 34 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • jur
 • jur Avatar
 • ornitologia, historia Polski
Więcej
2021/02/06 23:11 - 2021/02/10 22:02 #4 przez jur
jur odpowiedział w temacie: Nasze spotkania, wycieczki, zloty.
Wycieczka z Zetką do Skawiny.

FF Ula wstawiła post w Telemetrii i bardzo dobrze (moderator: przeniosłem do tego tematu na wniosek tiga8 - jest powyżej ), natomiast ja napiszę w tym temacie, bo w sumie to była wycieczka :), zresztą bardzo udana.
Około 7:30 z rąk dwóch sympatycznych pań z Azylu Ptasiego odebraliśmy karton z cenną zawartością. Pakunek ten wkładamy do bagażnika i w drogę, kierunek - Skawina. W umówionym miejscu dogodnym do bezpiecznego wypuszczenia Zetki , czeka na nas sympatyczna grupa entuzjastów ptactwa wszelakiego z MTO. Po serdecznym przywitaniu, krótka sesja zdjęciowa sokolicy w kartonie, po czym udajemy się nieopodal na miejsce wypuszczenia jej na wolność. Warto dodać, że ostatni miesiąc przebywała w Ptasim Azylu lecząc kontuzję.
Nadeszła chwila oswobodzenia, emocje z tym związane udzielają się wszystkim. Nawet nie myślałem ,że i mnie się aż tak udzielą, a jestem tu już bardzo długo i wiele widziałem. Magiczna chwila otwarcia kartonu, której dostąpili znana nam FF Ula i mniej znany FF Dolina karpia. To właśnie ten Pan był inicjatorem założenia gniazda w Skawinie. Robią wszystko powoli, ostrożnie i delikatnie. Wszystkie aparaty w pogotowiu (oprócz mojego), fotki, nagrywanie, wszyscy odsunięci na pewną odległość, żeby nie płoszyć i móc złapać dobry kadr. Profesjonaliści , wiedzą jak się zachować i nic nikomu nie trzeba tłumaczyć, szacun dla członków MTO :). Karton otwarty, emocje coraz większe i ta kompletna cisza. Powolutku kładą karton otwarciem na bok w kierunku kominów i ...Zetka nareszcie wolna :woohoo:. Cudowna, wzruszająca chwila, zwracać wolność dzikiemu ptakowi :woohoo: . Początkowo leci nisko nad ziemią w stronę kominów, jednak zaraz zawraca, nabiera wysokości i siada na skraju lasu za naszymi plecami. Idziemy tam, Zetka widząc nas zrywa się do lotu i leci dalej w las, tracimy ją z oczu.
Cóż, zbieramy się w drogę powrotną, misja skończona, chcemy jeszcze pojechać pod komin i koniec wycieczki. Chwila rozmów trochę się przedłużyła i bardzo dobrze, bo ktoś zauważył "jakiegoś ptaka jakby sokoła" lecącego zza lasu w stronę kominów :woohoo: . Lornetki do oczu - Zetka :woohoo:. Ruszamy za nią, prowadzą lokalsi ;).Zajeżdżamy pod komin jest :woohoo: , siedzi i starannie układa sobie piórka, piejemy z radości :laugh:. Przejeżdżamy jeszcze pod komin z gniazdem. Kominy byłej huty aluminium od ciepłowni dzieli około kilometra. Po krótkiej sesji zdjęciowej pod gniazdem i rozmowach, żegnamy się z przemiłymi ptakolubami z MTO i ruszamy w drogę powrotną, a Krzysiek pojechał jeszcze raz pod komin sprawdzić, czy samica jeszcze tam siedzi. Okazało się że przeleciała na sąsiedni komin, a kiedy byliśmy w domach to z telemetrii dowiedzieliśmy się, że Zetka przeleciała na komin przy gnieździe :woohoo: , blisko , coraz bliżej :).
Kończąc relację dodam , iż Krzysztof jako inicjator gniazda otrzymał od nas znaczek FF. Pozostali otrzymali plakaty, kalendarzyki, broszury i magnesy. Wspaniali ludzie , przyjęli nas bardzo serdecznie, rozmawialiśmy tak jakbyśmy znali się od dawna. Przez cały dzień towarzyszyła nam piękna pogoda, Zetka odzyskała wolność i jest na kominie. Ula obdarowała nas pełną torbą wszelakiego domowego jedzenia, Ula dziękujemy Ci bardzo :lol:. Czego jeszcze więcej trzeba ? Może tego , żeby Zetka nie pakowała się już w żadne kłopoty i została na krakowskiej ziemi, tego jej życzmy ;).

Latanie to najpiękniejsza ze sztuk .
Ostatnia edycja: 2021/02/10 22:02 przez dziuniek. Powód: Uzupełnienie informacji.
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, Terka, aalina, walt, Lili, Frugoslaw, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Amika, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, dudin and 31 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • jur
 • jur Avatar
 • ornitologia, historia Polski
Więcej
2021/02/06 23:17 - 2021/02/06 23:24 #5 przez jur
jur odpowiedział w temacie: Nasze spotkania, wycieczki, zloty.
Kilka fotek.

Pakujemy cenną zawartość do bagażnika.

Po przywitaniu na miejscu.
Duże zainteresowanie :).
Chwila przed wylotem. Emocje sięgają zenitu :woohoo:


Latanie to najpiękniejsza ze sztuk .

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Ostatnia edycja: 2021/02/06 23:24 przez jur.
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, Terka, Basiula, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Amika, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, Ansn, Matusia and 25 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • jur
 • jur Avatar
 • ornitologia, historia Polski
Więcej
2021/02/06 23:19 - 2021/02/06 23:27 #6 przez jur
jur odpowiedział w temacie: Nasze spotkania, wycieczki, zloty.
Zetka na kominie byłej Huty.
Była też inna lusia .
Wspólna fotka z gniazdem w tle. Było naprawdę sympatycznie.


Latanie to najpiękniejsza ze sztuk .

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Ostatnia edycja: 2021/02/06 23:27 przez jur.
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, Terka, Basiula, aalina, Biały1, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Amika, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, dudin and 26 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • krzysiekczajowski
 • Hobbystyczne obserwacje ptaków i innej fauny również, chętnie dokumentowane
Więcej
2021/02/07 15:35 - 2021/02/07 15:51 #7 przez krzysiekczajowski
krzysiekczajowski odpowiedział w temacie: Zetka - 1 ZE - Warszawa
Witam.Kilka fotek z wczorajszej akcji wypuszczenia Zetki w Podborach Skawińskich i obserwacje jej na kominie nieczynnej już huty aluminium w SkawinieTen wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Ostatnia edycja: 2021/02/07 15:51 przez admin.
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, Terka, Basiula, alob, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, Ansn, Matusia and 28 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • tiga8
 • tiga8 Avatar
 • Zwierzęta,przyroda
Więcej
2021/02/07 17:18 - 2021/02/07 18:35 #8 przez tiga8
tiga8 odpowiedział w temacie: Zetka - 1 ZE - Warszawa
Do listopada 2020,w elektrowni znajdowały się trzy kominy,pod koniec roku, jeden został zburzony.
Fota ze strony Elektrociepłowni


Zburzono komin po prawo

Zostały dwa ,ten czysty na pierwszym planie ma zainstalowane gniazdo.
Zdjęcia ze strony elektrociepłowni
Gniazdo znajduje się na wys.80mNa Google map ,dalej są trzy kominyKam
A jak ktoś chce dokładnie w którą stronę patrzy gniazdo to

Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Ostatnia edycja: 2021/02/07 18:35 przez tiga8.
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, Terka, Basiula, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, Mysia, BogusiaGDN79, Ansn, Matusia, Lizka, Violetta and 24 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Ewajan
 • Ptaki, fotografia przyrodnicza
Więcej
2021/02/07 21:50 - 2021/02/07 22:58 #9 przez Ewajan
Ewajan odpowiedział w temacie: Nasze spotkania, wycieczki, zloty.
Zetka dokumentacyjna, niestety ostrość nie siadła, kadr też - strasznie szybka:)

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Ostatnia edycja: 2021/02/07 22:58 przez Ewajan.
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, Terka, Basiula, aalina, walt, Lili, mim, kleks, m.margaret, Mysia, tiga8, Ansn, Lizka, Violetta and 28 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Ula
 • Ula Avatar
 • sokoły, ptaki, fotografia, matematyka, ludzie
Więcej
2021/02/08 16:22 - 2021/02/08 19:26 #10 przez Ula
Ula odpowiedział w temacie: Nasze spotkania, wycieczki, zloty.
8.02. Trzecia doba po wypuszczeniu Zetki.
Gdy przyszła wiadomość, że Zetka jest we wsi Kopanka na słupie elektrycznym Dolina Karpia natychmiast tam pojechał. Nie było już jej na słupie, nie było w okolicy, nie było na kominach. Nie było nigdzie, wreszcie po wejściu na teren elektrowni udało ją się wypatrzyć.
JEST!!!!
Na znanym już sobie kominie, na wysokości ok 110m, na najwyższym poziomie balkonika. Tylko chwila na zdjęcie i zniknęła. To ten komin bez gniazda.

Załączam zdjęcie, które zrobił DK i prosił by je wrzucić na forum.
Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Ostatnia edycja: 2021/02/08 19:26 przez Ula.
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, Terka, Basiula, alob, aalina, Lili, Frugoslaw, Yvone, mim, kleks, m.margaret, Amika, Mysia, tiga8 and 33 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: dziuniek

eu