"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT

#POMAGAM

logo_dotpay

Wasze wsparcie w IV kwartale br. 3

Dziękujemy
Liczy się dla nas każda złotówka...

donate

Z ostatniej chwili

Żegnamy System Wiadomości Prywatnych...

Zgodnie z naszą wcześniejszą zapowiedzią, 28 września br. ostatecznie rozstaliśmy się z dotychczas użytkowanym "Systemem Wiadomości Prywatnych" (PMS).

Wycofane rozwiązanie obecnie nie posiada wsparcia technicznego i od dość dawna nie było aktualizowane. Przestało zatem gwarantować bezpieczeństwo zarówno dla użytkowników jak i dla naszej witryny.

Zdajemy sobie sprawę, że funkcjonalność ta cieszyła się dużą popularnością, zatem zastępujemy ją nowym rozwiązaniem.
Jeśli chcesz wysłać Nową Prywatną Wiadomość lub przejrzeć swoje wiadomości zarówno te wysłane jak i odebrane przejdź do menu "Mój Profil"  "Wiadomości Prywatne" (dostępne dla osób zalogowanych).

Postaraliśmy się zadbać o to, żeby w nowym systemie znalazły się wszystkie Wasze wiadomości przechowywane dotychczas w starej wersji PMS. W swoich skrzynkach odbiorczych możecie znaleźć zarówno przeczytane / nieprzeczytane wiadomości oraz te, które zostały przeniesione do kosza i nie zostały wcześniej definitywnie usunięte.
Nowy system jest rozwiązaniem znacznie prostszym i z mniejszą ilością funkcji. Jednak mamy nadzieję, że zaspokoi Wasze wymagania w wystarczającym stopniu.

Zarejestruj się i / lub zaloguj, aby przeglądać całe FORUM...

× Przeglądając FORUM musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że możesz natrafić na mało estetyczne lub drastyczne treści.
Z tego też powodu przeglądanie FORUM przez dzieci powinno odbywać się w obecności osoby dorosłej.

Falco peregrinus Sokół wędrowny -ENGIE EC Słupsk 2021

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor
 • Uprawa pomidorów i lilii
Więcej
2021/04/08 22:20 - 2021/04/09 11:12 #1 przez Iwona65
Iwona65 stworzył temat: Sokół wędrowny -ENGIE EC Słupsk 2021
Engie Słupsk posiada dwie kotłownie , nr 1 (K1) przy ulicy Koszalińskiej i nr2 (K2) przy ul. Świętej Klary z Asyżu.
Na K2 , po wcześniejszym zaobserwowaniu pobieleń, samego sokoła dostrzegłam 30.07.2020 . I tak to się zaczęło :) Wkrótce też 5.08.2020 , podczas wspólnych obserwacji z FF Terka na K1 zaobserwowałyśmy parę .
Śledzenie sokołów zaczęło odbywać się regularnie , pewnym utrudnieniem był fakt , że nie trzymały się jednoznacznie jednego z kominów . Z czasem dopiero nastąpił wybór przez parę sokołów komina K2
Wkrótce też doszło do pierwszych rozmów między zarządem ENGIE EC Słupsk i Stowarzyszeniem ,, Sokół,, na temat montażu budki lęgowej dla pary sokołów . Rozmowy zakończyły się pomyślnie . Pandemia jednak mocno wszystko opóźniła i do montażu budki doszło ostatecznie 24.02.2021 . Ale jest i wisi
Spotkanie przy K1 . Na pierwszym planie Prezes Zarządu ENGIE EC Słupsk Agnieszka Jeziorska i Sławomir Sielicki - przedstawiać nie trzeba :)
Spotkanie w sprawie montażu budki . 29.09.2020 Słupsk K1


A kim jest tajemnicza para ?
Nie udało się tego stwierdzić do tej pory , nie pomogły obserwacje przy pomocy słynnej już Lusi, z którą do Słupska w ostatnich dniach sierpnia 2020r. zjechał FF Cat i poświęcił na próbę dojrzenia i odczytania obrączek większość swojego czasu z wypadu nad Bałtyk .
Dzisiaj też, z dużym prawdopodobieństwem można założyć , że para osiadła właśnie w 2020r. w tym miejscu . Z rozmów z pracownikami wynika , że wcześniej pod kominem nigdy nie znajdowały się takie resztki jedzenia jakie można znaleźć teraz . ( Widziałam , jak w zakładzie utylizacyjnym :) ) Usłyszałam również , że po raz pierwszy zimą na hałdach węgla nie przebywały mewy które przesiadywały tam od zawsze w zimne dni .
Montaż z materiałów przekazanych przez Admina

I z mojej perspektywy


Po kilku miesiącach obserwacji można domniemywać , że parę stanowi samiec z niebieską obrączką i samica bez obrączek .
Foty z 03. 2021r.


Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Ostatnia edycja: 2021/04/09 11:12 przez Iwona65. Powód: dodanie filmu
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, Basiula, aalina, Lili, Yvone, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Mysia, tiga8, Ansn, Violetta, wika and 22 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor
 • Uprawa pomidorów i lilii
Więcej
2021/04/09 00:36 - 2021/04/09 11:48 #2 przez Iwona65
Iwona65 odpowiedział w temacie: Sokół wędrowny -ENGIE EC Słupsk 2021
Radość o poranku 25.02.2021
Dzień po montażu budki , jazda pod komin . Patrzę z jednej , patrzę z drugiej strony , z każdej już możliwej a sokoła żadnego nie widać . Czekam i nic się nie dzieje przez ok 2godz. Wracam po południu , do ciemna siedzę żaden sokół się nie pojawił . No cóż pewnie lekko się przestraszyły . Następny dzień tak samo . Sprawdzam zatem K1 , sokołów nie ma , z komina zostały wymyte pobielenia z ubiegłego roku, komin czyściutki . Dzień następny to samo , im dłużej ich nie ma , tym więcej czasu spędzam pod kominem , żeby nic nie umknęło .
Najpierw niepokój , zdenerwowanie , później prawie panika . Zaczynam porównywać foty sprzed kilku dni z bieżącymi , czy pojawiły się nowe ślady kup . :) .
Wystawiam list gończy za widzianym po raz ostatni 24.02.2021 o godz. 8.44 . kiedy ekipa powoli rozkładała się ze sprzętem . Nie pomogło .

No dobrze . Już w skrócie , ale ile osób w moje obawy się wczuje ? :)
Pojawia się w końcu samiec 3.03 , tydzień po montażu budki !!!. Rano , ani w południe go nie widziałam , wieczorem siedzi, zerwał się po jakimś czasie do lotu , upolował i....... z ułowką poleciał w siną dal . Znowu czekanie do ciemna, nie wrócił .
Następny dzień i kilka jeszcze po nich , tak samo , tyle że samiec jest już widoczny w ciągu dnia . Jeśli nie poluje, to
czasami odlatuje krzycząc a z upolowanymi zdobyczami odlatuje zawsze w tym samym kierunku . Nachodzi mnie myśl , że para może tuż przed montażem znalazła jakieś miejsce do lęgu w Lasku Północnym , bo w tamtym kierunku zawsze odlatywał czy to z łupem , czy na noc, a komin i jego okolica to już tylko część jego rewiru .
Migawki z tych kilku dni .

Ten wpis zawiera zdjęcie lub obraz.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby go zobaczyć.

Ostatnia edycja: 2021/04/09 11:48 przez Iwona65.
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, m.margaret, WAGA51, Amika, Mysia, tiga8, Ansn, wika, elik, raktoja, grzegorz611 and 12 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor
 • Uprawa pomidorów i lilii
Więcej
2021/04/09 22:43 #3 przez Iwona65
Iwona65 odpowiedział w temacie: Sokół wędrowny -ENGIE EC Słupsk 2021
8.03.2021 Przełom
Jeeeeest para na kominie .(Może z kwiatkiem dzisiaj poleciał :) ) Samicę widzę po raz pierwszy od czasu montażu budki , minęło 12 dni .
Usadowiona wysoko , z dala od nowego lokum. Za to samiec robi co może , niezwykle aktywny przelatuje przy samicy , ląduje na balustradzie , dachu budki , znowu startuje i pięknie woła. Ta przez kilka godzin nie ruszyła się z miejsca . Są prezenty cwanie dostarczane przez samca coraz bliżej budki . Obserwacje z kilku godzin z przerwami .

Samica. Oj, co ja się jej nagadałam ....


Samiec . Ta runda należy do niego . Wydaje mi się , że właśnie on ściągnął samicę z powrotem na komin .
Następne dni mijają podobnie , czy dzikuska bez obrączek tak się obawia budki ? A ona wisi przecież w miejscu , gdzie lubiała przesiadywać przedtem . Tymczasem w gniazdach zniesienia już się zaczęły .
Migawki ze starań samca , szkoda , że nie można tego oddać . Ale po dniach kiedy ich nie było byłam bardziej zainteresowana ich zachowaniami niż samą dokumentacją . A trudno wszystko uchwycić jedną parą oczu .

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Za ten wpis podziękowali: potwornicka, aalina, Lili, mim, m.margaret, WAGA51, Mysia, tiga8, Ansn, wika, raktoja, awas, JS, Nata, Jabo and 8 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor
 • Uprawa pomidorów i lilii
Więcej
2021/04/10 01:59 - 2021/04/10 03:45 #4 przez Iwona65
Iwona65 odpowiedział w temacie: Sokół wędrowny -ENGIE EC Słupsk 2021
Mijają kolejne dni , na kominie można by rzec nudy , gdyby nie fakt , że samica powinna już znosić jajka .
Para przebywa blisko siebie , samiec od czasu do czasu zachęca do odwiedzenia nowej chaty .
Obserwacje prowadzone niemal codziennie , po kilka godzin czasami , a nie udało mi się dostrzec samicy w budce , lub nawet blisko niej .
17.03.2021. Samiec ponownie zwiększa swoją aktywność , mam coraz lepsze zdanie o jego naturze :)
Migawki z godziny 14.06-15.27 .
Para blisko siebie , samiec jej pilnuje , ale są daleko od budy za jej sprawką . On odlatuje , przynosi wielki łup , z którym nie wiem jak sobie poradził . Zostawia na kracie podestu. Samica niewzruszona . Samiec odlatuje, dostarczył małą przekąskę paniusi , sam chyba wyciągnął jakiś zapas , bo nie odlatywał daleko . Jedzą jedno nad drugim , synchroniczna toaleta . Samiec wyskakuje na chwilę po dokładkę . Dojada i sjesta .

Tak się zaczęło


Jak zobaczyłam jak z tym leci , a później to na podeście , to pomyślałam , że nie wytrzymał i w końcu ją ukatrupił


No i ona niewzruszona


I ciąg dalszy . Migrena samicy wciąż dokucza :angry:

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Ostatnia edycja: 2021/04/10 03:45 przez Iwona65. Powód: dodanie filmu
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, m.margaret, WAGA51, Mysia, tiga8, Ansn, wika, raktoja, awas, JS, Nata and 10 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor
 • Uprawa pomidorów i lilii
Więcej
2021/04/11 22:48 - 2021/04/11 22:53 #5 przez Iwona65
Iwona65 odpowiedział w temacie: Sokół wędrowny -ENGIE EC Słupsk 2021
25.03.2021 SAMICA PRZY BUDCE
Widzę ją tam po raz pierwszy i nie mogę się napatrzeć :) Minął miesiąc od montażu budki . Dzielny zabijaka jej towarzyszy i następna runda należy do niego .Teraz wszystko nabiera tempa jakby chciały nadrobić stracony czas . Nie wiem , z której strony komina stawać , gdzie patrzeć i operator ze mnie marny . A tu jeszcze takie widoki i emocje, sokoły latają , wołają , krzyczą z przekazaniem łupu w locie włącznie

Samiec


Samica


Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Ostatnia edycja: 2021/04/11 22:53 przez Iwona65.
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, m.margaret, WAGA51, Mysia, tiga8, Ansn, wika, raktoja, awas, JS, Nata and 9 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor
 • Uprawa pomidorów i lilii
Więcej
2021/04/12 00:33 - 2021/04/12 02:20 #6 przez Iwona65
Iwona65 odpowiedział w temacie: Sokół wędrowny -ENGIE EC Słupsk 2021
28.03.2021
Następne ,,ciekawe,, wydarzenie .
Samica od momentu jak zobaczyłam ją pierwszy raz przy buce , teraz prawie jej nie odstępuje . Jeśli nie lata , nie poluje to cały czas jest przy niej i zawsze blisko nich samiec. Nie inaczej jest teraz . Tym razem samiec na moich oczach postanawia przejść do następnego etapu . Dochodzi do kopulacji , po niej samiec odlatuje od razu na balustradę budki , jakby chciał pokazać samicy gdzie jest jej miejsce :)
Samiczka pozostaje w miejscu , samiec podrywa się do lotu to prowokuje samicę , przelatują kilka razy blisko komina, przysiadają na chwilę razem i samiec znowu do lotu , jakby ją zaganiał do tej budki . Udało się :) Na koniec sam triumfalnie ląduje na daszkuTen wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Ostatnia edycja: 2021/04/12 02:20 przez Iwona65. Powód: Uzupełnienie
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, Ansn, morelee, krzyś, wika and 17 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor
 • Uprawa pomidorów i lilii
Więcej
2021/04/13 21:53 #7 przez Iwona65
Iwona65 odpowiedział w temacie: Sokół wędrowny -ENGIE EC Słupsk 2021
Migawki z 4.04.2021
Wszystkie ostatnie dni są podobne do siebie i bardzo optymistyczne , choć jest spore opóźnienie w stosunku do gniazd z podglądami. Ale widoki pod kominem przednie. :) Może w budce już coś jest , bo choć często i czasami długo para wariuje na zewnątrz , to w przerwach Dzika prawie zawsze przysiada na balustradzie, wchodzi do środka i pozostaje tam przez jakiś czas . Samiec lubi też tam zaglądać . Generalnie zaloty cały czas trwają.


Po jednej z takich dłuższych bytności Dzikiej w budce , samiec dostarcza sporych rozmiarów łup . Już prawie dotargał to na balustradę , kiedy samica chciała się chyba rozruszać i odlatuje mu przed dziobem :) Dzielnie zawrócił z tym , przekazując to gdzieś dalej . Szkoda , że źle stałam , ale teraz najważniejsza jest obserwacja wejścia do budki i oczekiwanie kiedy ona zniknie już tam na dłużej , tylko z przerwami :)

To był ułamek sekundy a i tak efektownie to wyglądało


Jesteś ? Bo ja jestem.

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Amika, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, Ansn, krzyś, wika and 22 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor
 • Uprawa pomidorów i lilii
Więcej
2021/04/13 22:46 #8 przez Iwona65
Iwona65 odpowiedział w temacie: Sokół wędrowny -ENGIE EC Słupsk 2021
6.04.2021.
Coś w środku budki już jest . A to Dzika na zewnątrz a samiec w środku , albo odwrotnie. A to razem i gadają i latają okazało się też , że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa :) Mam wrażenie , że tym razem to samica zachęca samca.No cóż były chwile przyjemności, ale się skończyły . Dzika zakończyła ten ,,incydent,, przelotem do budki , samczyk przeleciał na drugą stronę komina , chyba chciał jeszcze zapolować . Nie dane mu było . Podjechałam za nim, przybić piątkę za jego starania w całym okresie :)
Tak było przez cały dzień , a taka zmiana pogody nastąpiła w ciągu 15 minut.

I tak mi się znalazła fotka z innego wcześniejszego dnia , sokół od zaplecza ;)

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Mysia, tiga8, Ansn, morelee, krzyś, wika, elik and 16 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor
 • Uprawa pomidorów i lilii
Więcej
2021/04/15 17:34 #9 przez Iwona65
Iwona65 odpowiedział w temacie: Sokół wędrowny -ENGIE EC Słupsk 2021
8.04.
Będzie długo , a tylko o jednym posiłku :)
Na początku obserwacji z bardzo niedoskonałej , dolnej kamery zewnętrznej :) na kominie , z miejsca ustawienia ,nie widać żadnego sokoła . Po ok. 0.5h nadlatuje samczyk w pobliże budki , trochę coś tam gada , trochę się trefi i zaczyna w końcu kukać. Start i prawie w mgnieniu oka jest z powrotem na balustradzie budki . Minęła minuta , on gada na górze , w tym samym czasie trzeba się było przywitać z pracownikami przy bramie i zdać krótką relację :) Kątem oka zerkam ,.... wychodzi ze środka Dzika , a więc była tam cały czas. Wprawdzie przejmuje prezent , ale nie rusza go . Skubnęła kilka razy trochę piór i znowu nic. Stoją oboje tak ok. 10min , w końcu samiec wskakuje do budki , sprawdzić co tam przybyło ? Zaraz potem samica zrywa się z łupem , by po chwili wylądować z nim na daszku. Czy to zaniepokoiło samca , w każdym razie wychodzi z budki i spogląda na znowu znieruchomiałą samicę . Dołącza do niej na daszek ,,gada,, może dopinguje i zachęca . Ta zaczęła w końcu jeść . Jak smoczyca . To trochę też trwało , a po posiłku widać jak wykorzystuje elementy budki , której się tak bała do wyczyszczenia dzioba . Jeszcze trochę toalety i zrywa się z daszku , za nią samiec , który towarzyszył jej cały ten czas . Samica zaraz ląduje na balustradzie i znika w budce , samiec jeszcze robi jeszcze kilka kółek . Całość, od momentu lądowania samca z ułowką trwała 45 minut . Wg. plików zapisanych w aparacie .
Dlaczego tyle na ten temat ? Bo może samica zmęczona zniesieniem , dlatego tak długo nie zabierała się za jedzenie , podobnie jak w przypadkach z podglądów, kiedy posiłki były dostarczane przez samców w krótkim czasie po zniesieniu jaja przez samicę. A może tylko wnioskowanie życzeniowe :)


Zaraz zapoluję ....

Jedz...

A ja sprawdzę co się zmieniło...

A dokąd to.... ?

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Mysia, Ansn, krzyś, wika, raktoja, awas, JS, Jabo and 11 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor
 • Uprawa pomidorów i lilii
Więcej
2021/04/15 17:46 #10 przez Iwona65
Iwona65 odpowiedział w temacie: Sokół wędrowny -ENGIE EC Słupsk 2021
Trochę fotek
Przylot samicy

Aj, najpierw jednak odlot z prezentem

Co z tobą ?

I po co to było? Teraz wole pełne , można wracać na jajka ( Może )

Ja na rewir , ty do jaj ...

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Mysia, Ansn, krzyś, wika, raktoja, awas, Nata and 13 other people also said thanks.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: dziuniek

eu