WebCam - Gniazdo Płock PKN ORLEN

Wyniki konkursu na imiona młodych sokołów - Płock PKN ORLEN 2022

Idź do...

alt

Zakończył się konkurs na imiona dla młodych sokołów z PKN ORLEN w Płocku w roku 2022.

Zwycięskie imiona to:

  • malePETRO 5 DC - jako pierwsza zgłosiła Justyna Krawczyk (Płock).
  • femaleSŁAWA 6 DC - jako pierwszy zgłosił Andrzej Olender (Płock).
  • femaleNAFTKA 7 DC - jako pierwsza zgłosiła Waclawa Ołdak (Gostynin).

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 139 osób. Poprawnie zgłoszono 113 różnych propozycji imion męskich oraz 110 różnych propozycji imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 648 ważnych głosów.
Szczegóły poniżej.

Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Zakup nadajnika satelitarnego dla płockiego sokoła

Zakupiliśmy ze środków otrzymanych z ORLENu kolejny nadajnik satelitarny. Podobnie, jak w zeszłym roku, założymy go młodemu sokołowi wyklutemu w gnieździe na terenie zakładu ORLEN w Płocku. Zeszłoroczna samiczka Petra, po przezimowaniu w Niemczech, teraz intensywnie lata po Polsce szukając swojego miejsca na Ziemi. Dzięki nadajnikowi zapewne dowiemy się, gdzie się osiedli i będziemy mogli śledzić jej losy w kolejnych latach. Czy tegoroczny młody z nadajnikiem również będzie sobie tak dobrze radził ? Liczymy, że tak, ale musimy sobie zdawać sprawę, że pierwszy rok przeżywa tylko około 1/3 młodych. Bądźmy jednak dobrej myśli.
 
PKN ORLEN partnerem wspierania odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce.
Czytaj więcej...

Podróże młodej sokolicy Petry z nadajnikiem satelitarnym

Człowiek od dawna zastanawiał się,  dokąd lecą ptaki, gdy odlatują na zimę, czy skąd przyleciały te, które pojawiają się u nas tylko zimą. Pomocne okazały się obrączki ornitologiczne. Pierwsze z nich zaczął stosować Duńczyk Hans Christian Cornelius Mortensen (1856–1921) z Viborga w 1898 r. Dzięki nim można było określić trasy wędrówek, ale tylko w ograniczonym zakresie. Aby odczytać obrączkę, trzeba było złapać ptaka lub znaleźć go martwego. Tylko z niewielkiej ilości zaobrączkowanych ptaków docierają wiadomości powrotne. Dowiadujemy się w tedy o miejscu startu i końca jego wędrówki, nic nie wiemy na temat drogi, którą przebył w międzyczasie. Problem ten w pewnym stopniu rozwiązały obrączki obserwacyjne czy inne znakowania wizualne. Posiadają one odpowiedni kolor lub ich kombinację  i duże litery i cyfry, jeśli wielkość obrączki na to pozwala. Dzięki temu można odczytać taki znacznik z pewnej odległości, nie chwytając ptaka. Umożliwiało to wyznaczanie po kilka punktów z wędrówek poszczególnych osobników. Metoda ta jednak wymagała ogromnego zaangażowania bardzo dużej ilości obserwatorów. 
Czytaj więcej...

Dziewiętnaście lat lęgów sokoła wędrownego w płockim ORLENie

Stanowisko lęgowe zlokalizowane w płockim ORLENie jest jednym z najstarszych w Polsce, funkcjonujące od 2002 r. Od samego początku otrzymywaliśmy duże wsparcie organizacyjne od zakładu, dzięki temu sokoły miały tam bardzo dobre warunki. W 2016 roku para otrzymała nowe gniazdo z podglądem online.

W roku 2020 PKN ORLEN przystąpił do programu jako "Partner wspierania odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce".

Z tej okazji publikujemy krótkie podsumowanie lęgów sokołów wędrownych na terenie PKN ORLEN.

Czytaj więcej...