WebCam - Gniazdo Poznań VEOLIA

Podsumowanie roku 2021

Ciuciek

5

Dla Maltanki i Velio to był kolejny udany sezon. Drugi pod kamerami. Cały sezon przebiegał dla poznańskiej pary spokojnie i można by rzec "podręcznikowo". Maltanka swoje pierwsze jajo złożyła 7 marca. Rozpoczynając tym samym okres znoszenia jaj pod kamerami w Polsce. Finalnie samica pochodząca z Niemiec zniosła w Poznaniu cztery jaja. Kolejne pojawiały się 9, 11 i ostatnie 13 marca.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2020

Wifi

W poprzednim sezonie gniazdo na krótko zasiedliły pustułki, jednak lęgu nie wyprowadziły i gniazdo pozostało puste.

W tym roku po raz pierwszy w kamerach 10 marca ujrzeliśmy najpierw samca - niebieska obrączka obserwacyjna 6AE wyklutego w 2015 roku w Policach, a potem tego samego dnia, w parze z samicą srebrna obrączka obserwacyjna 9OD, wykluta w 2014 roku koło Schwedt (Niemcy).

Ptaki te od 2017 roku szukały swojego szczęścia w aglomeracji poznańskiej. Najpierw pojawiły się  w okolicach EC 2 Veolii w Karolinie (stąd zainstalowane w 2017 r. gniazdo z kamerami na kominie), potem były widywane na ul. Panny Marii na kominie EC 1, by w końcu na dwa lata osiąść na budynku Collegium Altum w centrum Poznania. Z powodu remontu elewacji na Collegium Altum, w tym roku sokoły "przypomniały sobie" gniazdo na EC Veolii w Karolinie. Ptaki przystąpiły do toków i zasiedlania gniazda, zaobserwowane zalężenia dawały nadzieję na udany lęg i ptaki nie zawiodły.

Czytaj więcej...

Poznań VEOLIA - wprowadzenie

Administrator

Kilka lat temu Firma Veolia zgłosiła się do naszego Stowarzyszenia z prośbą  o pomoc w założeniu na kominach należących do nich, platform jako potencjalnych miejsc lęgowych dla sokołów wędrownych. Po konsultacjach i wykonaniu niezbędnych projektów, we wrześniu 2017 roku zostało zamontowane gniazdo na kominie poznańskiej Veolii - EC Karolin. Wcześniej nie mieliśmy sygnałów o przebywających tam sokołach. Ale wyciekły informacje o planach montażu tam sokolego gniazda, o czym prawdopodobnie dowiedziały się sokoły, i wielokrotnie przed jak i po montażu gniazda były widziane na tym kominie. Niestety w roku 2018 nie zdecydowały się na zajęcie gniazda, co skwapliwie wykorzystały pustułki. Niestety w trakcie wychowywania młodych, jeden osobnik z pary zginął, przez co lęg się ostatecznie nie udał. 

1 kwietnia 2019 roku zdecydowano się na uruchomienie kamer w oczekiwaniu na sokoły. I właśnie tego dnia po raz pierwszy w tym roku w gnieździe pojawiła się pustułka. Liczymy na to, że jak nie w tym, to w przyszłych latach pojawią się sokoły w naszym gnieździe.

Gniazdo oraz kamery i transmisja sfinansowane zostały przez Fundację Veolia Polska, montaż gniazda sfinansowane przez Stowarzyszenie Sokół.