"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT / FUNDACJA

#Pomagam

  • logo
 

FaniMani

Od teraz możesz nas wspierać przez serwis fanimani.pl
Robiąc zakupy w wybranych sklepach internetowych możesz wspierać naszą organizację bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

https://fanimani.pl/peregrinuspl/

Warto wiedzieć, że...

  • Nasze podglądy on-line pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku
  • Jednego dnia nasze strony są wczytywane średnio 30 000 razy
 
...nasza praca to także wydatki
Pieniądze na obsługę, utrzymanie i rozwój naszej strony internetowej pochodzą tylko i wyłącznie od Darczyńców i Sponsorów
Razem możemy więcej - przekaż darowiznę teraz 😊👍

Dołącz do grona aktywnych obserwatorów...

Obserwujesz życie sokołów wędrownych? Masz swoje ulubione lokalizacje, gniazda czy swoich własnych ptasich bohaterów? Poszerz teraz swoje możliwości. Komentuj, dyskutuj, wymieniaj się wiadomościami, wrażeniami i wiedzą. Zastanawiasz się czy warto dołączyć? Sprawdź sam.
Proces rejestracji jest prosty, nie zwlekaj ZAREJESTRUJ SIĘ TERAZ

Od 1990 roku prowadzone są w Polsce prace nad restytucją sokoła wędrownego. Do chwili obecnej wypuszczono łącznie około 300 młodych sokołów wyhodowanych w pięciu ośrodkach współpracujących ze sobą pod patronatem RADY PROGRAMU RESTYTUCJI SOKOŁA WĘDROWNEGO (FALCO PEREGRINUS PEREGRINUS) W POLSCE.

Po kilkunastu latach działalności nadchodzi konieczność oceny prowadzonych prac. W tej pracy rezultatem są dziko żyjące sokoły wędrowne i stwierdzone miejsca ich gniazdowania. W tym celu Rada Programu, głównie poprzez nasze stowarzyszenie, podejmuje działania zmierzające do zebrania wszelkich danych na temat tego gatunku z terenu całego kraju. Ponadto w celu kontroli rozwijającej się populacji powstałej w wyniku reintrodukcji, istnieje konieczność obrączkowania młodych sokołów wyklutych w naturze odpowiednią kombinacją kolorystyczną obrączek ornitologicznych, zgodną z systemem prowadzonym w innych krajach współpracujących w tym temacie. Umożliwia ona ewentualną identyfikację nowo powstałych gniazd w drugim i kolejnych pokoleniach w naturze na podstawie jedynie obserwacji z pewnej odległości. Aby zebrane dane były kompletne, Rada Programu i Stowarzyszenie zwraca się z prośbą do wszystkich ornitologów i przyjaciół ptaków o udostępnienie wszelkich danych z obserwacji sokołów wędrownych czy miejsc ich lęgu. Zbieramy wszelkie informacje z lat 1960 do 1990, tj. z okresu załamania populacji, ale przede wszystkim po roku 1990, tj. od momentu rozpoczęcia przez nas programu restytucji. Szczególnie chcemy zlokalizować wszystkie nowe stanowiska sokoła wędrownego oraz stwarzać warunki gniazdowania dla poszczególnych par terytorialnych.

Prosimy o wszelkie informacje drogą pocztową (np. publikacje, wykazy obserwacji itp.) czy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Za wszelką pomoc Stowarzyszenie w imieniu Rady Programu składa z góry serdeczne podziękowania oraz liczy na owocną współpracę nad ratowaniem tego pięknego gatunku.

Wszelkie informacje prosimy przesyłać na adres stowarzyszenia.

Autopromocja

Nagroda EkoMistrzowie
dolnośląskiej ekologii 1993 - 2018 r.
dla
Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół
Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu

Finansują nas

Wspierają nas

Współpracujemy