Podsumowanie roku 2020

Lizka

W tym roku po raz pierwszy mieliśmy możliwość obserwować rodzinę szczecińskich sokołów na kominie dawnych zakładów WISKORD S.A., obecnie zaś będącym w dyspozycji firmy organizującej skoki typu "rope jump".

Podgląd gniazda działał czasowo od 30 maja do 9 września br. Obserwację, przez większość czasu, można było prowadzić na stronie zewnętrznej, od sierpnia zaś bezpośrednio już ze strony www.peregrinus.pl. W swoim pierwszym testowym sezonie, podgląd borykał się z wieloma problemami technicznymi, co utrudniło nam bardziej szczegółową obserwacje tego gniazda.

Rezydenci
image
maleSamiec

Pochodzenie nieznane, brak obrączek.

image
femaleSamica

Pochodzenie nieznane, brak obrączek.

Para rezydentów, jak się udało zaobserwować, jest bosa, czyli nie posiada obrączek. Nie wiemy, jak długo urzęduje wspólnie na szczecińskim kominie. W roku 2020 można powiedzieć o pełnym sukcesie lęgu. Wykluły się i odchowały cztery młode.

imageCzwórka młodych

Ze względu na późny start podglądu, nie wiadomo, kiedy były złożone jaja i w jakim dokładnie terminie doszło do klucia.

Obrączkowanie odbyło się 12 maja z następującą numeracją obrączek i określeniem płci:

  • 7BX - samiczka
  • 8BX - samiczka
  • 9BX - samczyk
  • 0BX - samczyk.

Dane dotyczące obrączkowania uzyskałam dzięki uprzejmości Admina. Zaznaczył on, że młode były trochę za małe, by mieć pewność co do płci. Biorąc pod uwagę tę informację, zakładam, iż sokoliki wykluły się po 20 kwietnia.

Wylot pierwszego młodego nastąpił najprawdopodobniej 8 czerwca, dwóch kolejnych ok. 9-10 czerwca, a ostatni maruder pozostał w gnieździe jeszcze parę dni dłużej. Młode jeszcze przez jakiś czas po wylocie zaglądały do gniazda. Pisklętom w tym roku nie zostały nadane imiona.