Podsumowanie roku 2021

Lizka

2

Rok 2021 był drugim, w którym mieliśmy możliwość obserwować rodzinę szczecińskich sokołów na kominie dawnych zakładów WISKORD S.A., obecnie wykorzystywanym przez firmę organizującą skoki "rope jump".

Rezydenci
image
maleSamiec

Pochodzenie nieznane, brak obrączek.

image
femaleSamica

Pochodzenie nieznane, brak obrączek.

Podgląd wystartował 10 kwietnia i już na wstępie mogliśmy się cieszyć czterema złożonymi w gnieździe sokolimi jajkami, skrupulatnie wysiadywanymi przez rodziców.

20 kwietnia na świecie pojawił się pierwszy maluch szczecińskiej pary, a w nocy z 20 na 21 kwietnia kolejne dwa młode. Niestety z czwartego jajka nic się nie wykluło.

Pewnym zakłóceniem końcówki wysiadywania jaj było „wtargnięcie” w dniu 18 kwietnia ludzkiego „intruza”, które zaniepokoiło niektórych obserwatorów. Jak się wkrótce okazało, efektem tego „wtargnięcia” było pojawienie się obrazu z drugiej kamery, zamontowanej po przeciwnej stronie budki lęgowej (21 kwietnia).

Na początku maja na kilka dni zniknął z wizji samiec. Szczęśliwie jednak ponownie się pojawił, wspierając partnerkę w wychowaniu dzieci.

Małe sokoły, odpowiednio ogrzewane i karmione, szybko nabierały ciała. Jako ciekawostkę można odnotować zaserwowaną młodym w menu przekąskę w postaci nietoperza.

Samica z młodymi

Maluchy zaobrączkowano, gdy osiągnęły wiek trzech tygodni (11 maja). Dwie samiczki otrzymały obrączki o numerach female 9CR i female1CS, samczyk zaś obrączkę male 0CR.

Sokoliki stopniowo traciły puch, weszły w etap ćwiczenia skrzydeł i wychodzenia z budki. Jako pierwszy wyszedł na podest młody OCR (26 maja) i, jak to często bywa z samczykami, pierwszy wyleciał z gniazda (30 maja). Siostry poszły wkrótce w jego ślady: 1CS opuściła po raz pierwszy gniazdo 1 czerwca, a 9CR – 3 czerwca. Wylotu tej ostatniej nie było nam dane obejrzeć na żywo ze względu na awarię przekazu.

Po opuszczeniu gniazda przez młodzież odnotowano jedynie i jednorazowo powrót samczyka OCR (3 czerwca). Potem w budce i podeście pojawiali się już tylko rodzice w pojedynkę bądź w parze.

Przekaz ze szczecińskich kamer zakończył się w dniu 26 czerwca.