WebCam - Gniazdo Toruń PGE

Wyniki konkursu na imiona dla młodych sokołów - PGE Toruń 2021

alt

Zakończył się konkurs na imiona dla młodych sokołów z elektociepłowni PGE Toruń z lęgu w roku 2021.

Zwycięskie imiona to:

  • femaleGWIAZDKA 9 CT - jako pierwsza zgłosiła Dorota Grędzicka (Warszawa).
  • femaleWISEŁKA 0 CT - jako pierwsza zgłosiła Anna Holc (Toruń).
  • femalePLANETA 1 CV - jako pierwszy zgłosił Jacek Holc (Toruń).
  • maleHELIOS 2 CV - również jako pierwszy zgłosił Jacek Holc (Toruń).

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 103 osób. Poprawnie zgłoszono 75 różnych propozycji imion męskich oraz 77 różnych propozycji imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 524 ważne głosy.
Szczegóły poniżej.

Zwycięzców Konkursu powiadomimy pocztą elektroniczną.
Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Wyniki konkursu na imię dla samca sokoła - PGE Toruń 2021

alt

Zakończył się konkurs na imię dla dorosłego samca sokoła wędrownego z elektociepłowni PGE Toruń w roku 2021.

Zwycięskie imię to:

  • maleFLISAK (9 BK) - jako pierwszy zgłosił je Jacek Holc z Torunia.

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje od 112 osób. Poprawnie zgłoszono 77 różnych propozycji imion męskich. Na najciekawsze propozycje oddano 948 ważnych głosów.
Szczegóły poniżej.

Zwycięzcę Konkursu powiadomimy pocztą elektroniczną.
Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2020

Rezydenci
Generic placeholder image
male Piernik

Wykluł się w 2015 roku na kominach włocławskiego Anwilu i niedługo po wylocie z gniazda zadomowił się w Toruniu. Posiada żółtą i niebieską obrączkę z kodem 2AD. Ostatni raz widziany 1 sierpnia 2020r.

katarzynka
femaleKatarzynka

Nie posiada obrączek. W Toruniu pojawiła się w 2014 roku, jeszcze w młodocianym upierzeniu. 

Czytaj więcej...

PGE Toruń - wprowadzenie

     Kiedy w latach 60-tych ubiegłego wieku stwierdzono ostatni lęg sokoła wędrownego w Polsce, przez następne dziesięciolecia praktycznie w Polsce go nie było. W roku 1990 rozpoczęto prace nad restytucją tego gatunku. W wyniku tych prac w roku 1998 nastąpiła pierwsza próba lęgu sokoła na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ze względu na zbyt młody wiek samicy - nieudana. W kolejnym roku również nie udało się się sokołom w tym miejscu z powodzeniem wyprowadzić młodych. Pierwsze udane lęgi natomiast nastąpiły w roku 1999 we włocławskim ANWILu oraz toruńskiej Elanie. To w tych dwóch gniazdach po raz pierwszy po ponad trzydziestu latach na świat przyszły dzikie młode sokoły wędrowne, po trzy w każdym z gniazd. Lęgi w tym miejscu odbywały się do roku 2006, po czym na 10 lat nastąpiła przerwa, chociaż zawsze były widziane przynajmniej pojedyncze osobniki na stanowisku.

W roku 2010 otrzymaliśmy informację, że komin na którym było gniazdo zostanie zburzony. W związku z tym zwróciliśmy się z prośbą do zarządzających elektrociepłownią w Toruniu (PGE Toruń), którego komin stał zaledwie kilometr dalej z prośbą o pozwolenie na powieszenie zastępczego gniazda dla sokołów. Taką zgodę otrzymaliśmy i jeszcze w tym samym roku powstało nowe gniazdo na sąsiednim kominie. Również i przy tym stanowisku stale obserwowaliśmy sokoły, ale na lęg musieliśmy czekać aż do roku 2017, kiedy to ptaki wyprowadziły dwa młode. Sukces ten powtórzyły również w roku 2018. Obecną samicę obserwowaliśmy w tym miejscu od roku 2014, kiedy to jeszcze była w upierzeniu młodocianym. Ptak ten nie posiadał obrączek. Niedługo potem pojawił się również młody samiec o numerze obrączki obserwacyjnej 2 AD. Był to ptak, który wykluł się w roku 2015 na kominie włocławskiego ANWILu.  

     Już w roku 2018 rozpoczęliśmy rozmowy z obecnym właścicielem komina PGE Toruń na temat wymiany gniazda na nowe z zamontowanymi kamerami do transmisji on-line. Po wieloetapowych przygotowaniach udało się sfinalizować to przedsięwzięcie i 1 marca 2019 nastąpiła wymiana starego gniazda na nowe. Gniazdo i jego montaż zostało sfinansowane przez Stowarzyszenie Sokół ze wsparciem  unijnej dotacji z Infrastruktury i Środowiska, natomiast zakup i montaż kamer oraz koszty transmisji zostały sfinansowane ze środków PGE Toruń i PGE Energia Ciepła.

Czytaj więcej...