WebCam - Gniazdo Warszawa Kawęczyn PGNiG TERMIKA

Podsumowanie roku 2020

tiga8
Rezydenci
Generic placeholder image
maleBielan

Wykluł się w 2015 roku, w pierwszym i zarazem ostatnim lęgu na słynnym Bielańskim balkonie, jako syn Franka i Leśnej. Posiada obrączkę żółtą i niebieską o kodzie 9AH.

Generic placeholder image
femaleCzarnooka

Wykluła się w czeskiej hodowli w 2013 roku. Następnie przyjechała do Polski gdzie została wypuszczona na leśnej platformie w Nowych Ramukach pod Olsztynem. Jest siostrą matki Bielana - Leśnej. Posiada obrączkę zieloną i czarną z kodem 9ZR

Para  na kominie przebywa  trzeci sezon. W 2018 roku z powodzeniem wyprowadziła lęg na koronie komina. Wykluły się wtedy dwa  pisklęta, oba  samce. Samczyk z tego lęgu został zlokalizowany na kominie w Nowym Dworze Mazowieckim. 16 kwietnia 2018 r udało się zainstalować na kominie gniazdo dla sokołów. W ubiegłym sezonie 2019 samiczka zniosła cztery jajka, wykluły się cztery pisklęta (samce). 

Czytaj więcej...

Warszawa Kawęczyn - wprowadzenie

Administrator

Komin w Kawęczynie, należący do PGNiG Termika,  jest jednym z najwyższych w Kraju i ma 300 m. wysokości. Parę sokołów obserwowano przy nim już w roku 2015 i 2016. Dopiero w roku 2016 udało się wjechać na sam szczyt komina w celu sprawdzenia, czy są tam obecne sokoły. Gdzieś w narożniku, gdzie zebrało się trochę rdzy, sokoły złożyły trzy jaja. Niestety jaja już zamarły. Z informacji pracowników wynikało, ze podobna sytuacja miała też miejsce w roku 2015. Korona komina jest niestety miejscem częstych wizyt pracowników co związane jest z obsługą sporej ilości sprzętu nadawczego tam zainstalowanego. Sytuacja powtórzyła się też w roku 2017. Przełom nastąpił dopiero w 2018 roku, kiedy to nastąpiła awaria windy i nie było dostępu do korony komina. Sokoły dochowały się w końcu dwóch młodych. W tym samym jeszcze roku udało się zamontować nowe gniazdo dla sokołów na wysokości 80 m. W następnym roku sokoły wyprowadziły w nim już cztery młode a w roku 2020 jedno. 

Samiec - Bielan - przyszedł na świat na bielańskim balkonie w roku 2015. Samica natomiast, nazwana przez FalcoFanów Czarnooką, została reintrodukowana w roku 2013 pod Olsztynem i jest siostrą Leśnej - matki Bielana. 

W sierpniu 2020 roku zostały założone kamery w gniazdach PGNiG Termika na Żeraniu i Kawęczynie. 07 września  uruchamiamy oba podglądy i życzymy miłego oglądania.

Oba podglądy zostały sfinansowane przez PGNiG TERMIKA