Podsumowanie roku 2020

jur i tiga8
Rezydenci
image
maleFranek 2CD  2008

Wykluł się w 2008 roku u sokolnika Grzegorza Dzika, został wypuszczony na wolność na kominie fabryki drożdży w Józefowie między Pruszkowem a Błoniem koło Warszawy. 

image
femaleGiga 8K  2013

Wykluła się w 2013 roku w gnieździe na kominie KGHM w Głogowie. Jej matką jest pochodząca z Czech Fiona, a ojcem pochodzący z Niemiec Florek.

Para sokołów po trzyletniej tułaczce na warszawskich wieżowcach, pod koniec 2019 r. wreszcie doczekała się nowego gniazda na starym miejscu. Przyczyną tak długiej przerwy był remont pałacowej iglicy. Nie licząc trzykrotnych odwiedzin obcej samicy (17 stycznia, 7 lutego i 10 kwietnia) nazywanej Zetka, sezon lęgowy w 2020 roku przebiegał dość spokojnie. Para przykładnie opiekowała się pisklętami, aczkolwiek nie obyło się też bez tragicznego wypadku.

W tym sezonie samica zniosła 4 jaja. Wykluły się 3 pisklęta, jedno jajo było niezalężone.

Obrączkowanie odbyło się 20 maja ulokowanym na XXX p. tarasie widokowym PKIN przy udziale TVP oraz licznie zgromadzonych gości i FalcoFanów. Okazało się, że w lęgu są dwa samce i jedna samica. W konkursie na imiona dla młodych sokołów przeprowadzonego na stronach STOWARZYSZENIA "SOKÓŁ" zwyciężyły niżej wymienione propozycje, a pisklęta otrzymały niebieskie i żółte obrączki z następującymi numerami:

  • SYRENA 8CD
  • WAWER 9CD
  • ŚMIGŁY 0CD

Franek karmiący pisklęta.

ŚmigłyŚmigły

W pierwszej dekadzie czerwca nastąpiły pierwsze wyloty młodych. Niestety nie obyło się bez wypadku, a nawet tragedii. ŚMIGŁY zginął po zderzeniu ze szklaną ścianą wieżowca, natomiast SYRENA po którymś z pierwszych wylotów, wylądowała na dachu C.H. ZŁOTE TARASY. Specjalna ekipa alpinistów odnalazła ją i przekazała FalcoFanom, w celu włożenia z powrotem do gniazda na PKIN-e. Później nie było już żadnych przykrych incydentów. Pod okiem rodziców młode uczyły się trudnej sztuki polowania. Widywane były jeszcze w lipcu, aż w końcu poleciały w świat na swoją wielką młodzieńczą włóczęgę. Jeżeli z czterech zniesionych jaj, gniazdo opuściły dwa młode jest to wynik mieszczący się w średniej  "statystycznej" dla tego gatunku.

Filmik podsumowujący autorstwa użytkownika Frugosław: