WebCam - Gniazdo Warszawa Żerań PGNiG TERMIKA

Podsumowanie roku 2020

tiga8
Rezydenci
Generic placeholder image
maleGajowy

Na świat przyszedł w gnieździe na kominach płockiego Orlenu w 2012 roku. Posiada żółtą oraz niebieską obrączkę z kodem 6Y.

Generic placeholder image
femaleLeśna

Wykluła się w czeskiej hodowli w 2013 roku. W tym samym roku została wypuszczona na wolność z leśnej platformy w Nowych Ramukach pod Olsztynem. Gajowy jest jej drugim partnerem. Wcześniej gniazdowała na bielańskim balkonie z Frankiem. Posiada obrączkę zieloną i czarną z kodem 1SP.

Czytaj więcej...

Warszawa Żerań - wprowadzenie

Administrator

Pierwsze gniazdo dla sokołów wędrownych na żerańskich kominach w Warszawie zostało zainstalowane już pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy przeprowadzono pierwsze reintrodukcje w Warszawie. W następnych latach sokoły bywały tam widywane dość sporadycznie, ale lęgu nie stwierdzono. Pierwszy lęg nastąpił dopiero w roku 2016 (dwa młode) po tym, jak para sokołów gniazdująca wcześniej na 13-tym piętrze bloku na Bielanach się rozdzieliła. Franek - samiec z bielańskiej pary przeniósł się na PKiN, gdzie zwolniło się miejsce po Warsie i Sawie. Samica natomiast - Leśna - przeniosła się do gniazda na Żeraniu gdzie znalazła nowego samca - prawdopodobnie urodzonego w 2012 roku na płockim ORLENie. Nowy partner Leśnej został ochrzczony przez FalcoFanów  Gajowym. W roku 2017 i 2018 ptaki złożyły jaja, niestety nie dochowały się młodych. W kwietniu 2018 zostało zainstalowane nowe gniazdo dla sokołów na sąsiednim kominie. W roku 2019 sokoły złożyły jaja już w nowym gnieździe, niestety ponownie bez sukcesu. W roku 2020, pomimo zainteresowania gniazdem, jaj już nie złożyły. 

W sierpniu 2020 roku zostały założone kamery w gniazdach PGNiG TERMIKA na Żeraniu i Kawęczynie. 07 września  uruchamiamy oba podglądy i życzymy miłego oglądania.

Oba podglądy zostały sfinansowane przez PGNiG TERMIKA