Włocławek MPEC - STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT ″SOKÓŁ″

WebCam - Gniazdo Włocławek MPEC

Podsumowanie roku 2020

Autor: Ciuciek

Kod CMS

2

Rezydenci
image
maleSzkwał

Wykluł się 2019 roku w gnieździe na kominie PGE w Gdyni. Jest synem pochodzącej z Niemiec Bryzy oraz reintrodukowanego pod Wrocławiem Bosmana. Posiada obrączkę żółtą i niebieską z kodem 0BS. Na MPECu przebywa od 23 lipca. 

image
femaleGlinka

Niezaobrączkowana samica. Prawdopodobnie zimująca z daleka. Od 2016 roku pojawia się na MPECu w okresie od początku października do początku maja.

image
maleSamiec 8VW

W 2019 roku został wypuszczony pod Włocławkiem (leśna reintrodukcja). Posiada obrączki zieloną i czarną z kodem 8VW. We Włocławku na MPECu przebywał od początku do marca do maja. 

image
femaleZazamka

Niezaobrączkowana samica. We Włocławku pojawia się od 2019 roku na kominie MPECu i EC Zazamcze. Na MPECu widywana głównie w okresach dłuższej nieobecności Glinki. W tym roku pojawiała się od maja do października. 

Więcej…

Sokoły MPEC 2012

Autor: Administrator

Kod CMS

1

W roku 2012 ponownie możemy obserować pustułki na kominie MPEC. Sokoły, które tu poprzednio gniazdowały, Piorun i Iskierka,  ponownie wybrały gniazdo na drugim końcu Włocławka, na kominie ANWILu. Piorun, dla przypomnienia, urodził się właśnie w Anwilu w 2004 roku. Samica natomiast została reintrodukowana w 2006 roku w Szczecinku.

Wcześniejsze obserwacje potwierdzały, że Piorun i Iskierka przystąpiły do lęgów na jednym z kominów ANWILu. W dniu 10 maja 2012 roku zespół w składzie Sławomir Sielicki i Krzysztof Bykowski - filmowiec, skontrolował i zaobrączkował młode sokoły. W gnieździe zastaliśmy 4 młode: 3 samczyki i 1 samiczkę. Wszystkie pisklęta zostały zaobrączkowane, obfotografowane i umieszczone z powrotem w gnieździe.

Więcej…

Pustułki w 2011 roku

Autor: Administrator

Kod CMS

W roku 2011 jeszcze do początku marca można było obserwować parę sokołów wędrownych, ich zaloty, kopulacje. Wszystko wskazywało na to, że będziemy świadkami kolejnego udanego sezonu lęgowego. Niestety, wizyty sokołów były już coraz rzadsze, a zamiast nich do gniazda zaczęły zaglądać pustułki. Pioruna i Iskierkę, dotychczasowych lokatorów gniazda w MPECu, udało się zlokalizować na drugim końcu Włocławka, na terenie zakładów ANWIL, miejsca, gdzie urodził się Piorun. Prawdopodobnie ptakom bardziej odpowiada tamto gniazdo, ale do tej pory było zajmowane przez inne sokoły, choć bez przychówku. Od kilku miesięcy nie obserwowaliśmy już tam żadnego sokoła, dlatego też para z MPECu się tam przeniosła.

08 marca po raz pierwszy zauważono pustułkę w gnieździe w MPECu. Później zaczęły coraz częściej zaglądać do gniazda. Wygląda na to, że będziemy mieć okazję obserwować w tym roku dla odmiany życie pustułek. Pustułki do lęgów przystępują koło połowy kwietnia, mamy więc jeszcze trochę czasu na pierwsze jaja. Składają od 3 do 8 jaj, koloru identycznego jak sokoły wędrowne, tylko znacznie mniejsze.

Dla osób bardziej zainteresowanych pustułką polecam pozycję: PUSTUŁKA - Paweł Śliwa, Łukasz Rejt.

Powrót pisklęcia po leczeniu

Autor: Administrator

Kod CMS

Po tygodniowym leczeniu udało się uratować jedno z dwóch piskląt, które przy okazji obrączkowania byliśmy zmuszeni zabrać. Pomimo, że początkowo wydawało się, że uda się uratować obydwa ptaki, przeżył tylko jeden. Pisklak został oddany do gniazda w późnych godzinach wieczorno-nocnych w piątek 21 maja br. Tak późna godzina była spowodowana obawą, że podczas otwierania gniazda przebywające w nim młode mogłyby z niego wyskoczyć. Późna pora pozwoliła przeprowadzić to w bezpieczny sposób. Ostatecznie w gnieździe zostały dwa samce i jedna samica, która dostało wcześniej dodatkowo nadajnik satelitarny, dzięki któremu będziemy mogli śledzić jej dalsze losy.