Historia Gniazda MPEC Włocławek

Administrator

Spis treści

Wiosną 2000 roku na kominie Miejskiej Energetyki Cieplnej we Włocławku zaobserwowano młodego samca sokoła wędrownego, który stale trzymał się okolicy komina. Ponieważ ptak przebywał tam aż do jesieni, postanowiliśmy zainstalować tam (przy pomocy finansowej MPECu) specjalną skrzynię z nadzieją, że w którymś z następnych sezonów ptak znajdzie sobie partnerkę i zaakceptują nasze sztuczne gniazdo. Ponieważ komin ten, w odróżnieniu od innych, na których znajdują się również gniazda sokołów wędrownych, posiada wejście wewnątrz płaszcza, możliwe było zainstalowanie gniazda wewnątrz komina z wystającym jedynie na zewnątrz podestem.

Na samicę musieliśmy czekać aż do wiosny 2001 roku. Był to ptak w pierwszym piórze, czyli urodzona w 2000 roku. Dzięki zainstalowanym w gnieździe „lustrom weneckim” mogliśmy obserwować ptaki bez ich niepokojenia. Samiec był już w pełni wypierzony i posiadał żółtą obrączkę ornitologiczną. Oznaczało to, że urodził się on w 1999 roku w którymś z pierwszych lęgów naturalnych we Włocławku lub Toruniu. Była więc szansa na drugie już pokolenie reintrodukowanych sokołów na wolności. 


Rok 2002

W roku 2002 doczekaliśmy się zniesienia, samica złożyła trzy jaja. Była więc to już druga para lęgowa sokoła wędrownego we Włocławku, a łącznie z nowymi parami z tego roku w Płocku i Szczecinie, znaliśmy już 6 gniazd.
Dzięki obserwacjom i robieniu zdjęć przez wspomniane „lustra weneckie”, udało się odczytać numery z obrączki ornitologicznej samicy. Okazało się, że pochodzi ona aż z Holandii. Urodziła się w 2000 roku w Hoek van Hoolland niedaleko Rotterdamu. Jej rodzice pochodzili również z reintrodukji na terenie Niemiec. Nasza samica przebyła więc 1000 km, aby na stałe osiedlić się u nas. Prawdopodobnie spotkała gdzieś w Europie migrującego samca, a ten sprowadził ją w okolice swojego urodzenia.

Ze wszystkich jaj wykluły się młode sokoły – jedna samica i dwa samce. Gdy trochę podrosły, po około czterech tygodniach (dokładnie 28 maja), zostały zaobrączkowane żółtymi obrączkami ornitologicznymi. Po okresie nauki latania i polowania, opuściły swoje gniazdo i prawdopodobnie wybrały się na charakterystyczną dla młodych osobników włóczęgę, po której wybrały sobie jakieś miejsce, gdzie już jako osiadłe, założą gniazda.


Rok 2003

Dzięki finansowemu wsparciu dyrekcji MPECu (właściciela omawianego komina) udało się zainstalować dwie kamery w gnieździe sokołów wędrownych. Kamery zostały podłączone do komputera, który rejestruje wszelki ruch w gnieździe oraz wysyła w internet podgląd z częstotliwością 1 klatki na sekundę. W zależności od ilości zalogowanych osób i obciążenia sieci możemy obserwować od tej chwili życie sokołów na żywo. Najciekawsze fragmenty filmów oraz zdjęcia prezentujemy na naszych stronach.

Pierwsze jajo pojawiło się w gnieździe w nocy z 10 na 11 marca. Na drugie musieliśmy czekać aż do 15 marca, trzecie zaś złożone zostało w nocy z 17 na 18 marca.

Ponieważ kamera umieszczona na zewnątrz gniazda pokazywała zbyt szeroki obraz, co uniemożliwiało obserwację szczegółów, zdecydowaliśmy się na zmianę obiektywu. Nastąpiło to 8 maja. Przy okazji prześwietliłem jaja. Okazało się, że z trzech złożonych jaj tylko dwa były zalężone. Mogliśmy więc liczyć tylko na dwa młode.

Niestety pech chciał, że w okresie, kiedy miały się kluć młode sokoły, popsuł się komputer rejestrujący. Ze względu na to, że w tym czasie nie było mnie w kraju, naprawiono go z pewnym opóźnieniem. Gdy 21 maja naprawiono sprzęt, w gnieździe znajdowały się już dwa młode pisklaki, samiec i samica.

Młode były przykładnie chowane przez rodziców i wszystko wskazywało na to, że oba młode opuszczą gniazdo. Niestety 16 czerwca samiec, z nie do końca znanych nam przyczyn, przedwcześnie opuścił gniazdo i już do niego nie powrócił.

Samica natomiast opuściła gniazdo dopiero 29 czerwca i również nie powróciła już do gniazda. Można ją było obserwować jedynie na okolicznych metalowych konstrukcjach na terenie Ciepłowni. Jeszcze przez kilka tygodni ptak trzymał się rodzinnych stron, po czym ruszył na swoją młodzieńczą włóczęgę.

Aby nasze ptaki nie były bezimienne, ogłosiliśmy konkurs na imiona dla nich. Wyniki możemy obejrzeć na stronie konkursu 2003.


Lata 2004-2007

W roku 2004 wczesną wiosną obserwowaliśmy parę sokołów, niestety tuż przed okresem składania jaj samica zniknęła. Przy gnieździe pozostał sam samiec czekając na swoją partnerkę. Podobna sytuacja powtórzyła się w roku 2005. Dzięki zakupionemu w tym roku specjalnemu teleskopowi astronomicznemu, zaczęliśmy odczytywać numery obrączek obserwacyjnych u sokołów z odległości nawet 200 - 300 metrów. Stwierdziliśmy wówczas, że samica pozostawiła swojego dotychczasowego partnera na rzecz swojego "teścia", który od 1999 roku zajmuje rewir lęgowy na drugim końcu miasta na terenie zakładów "ANWIL", gdzie w latach 2004-2006 wyprowadziła łącznie dziewięć młodych.

Po kilku latach zniknął również dotychczasowy samiec, w miejsce którego pojawił się nowy młody samczyk sokoła. Na samicę czekał kilka lat, by wiosną 2007 roku się doczekać nowej partnerki. Była to roczna samiczka wyhodowana i wypuszczona na wolność w Szczecinku. Ptaki do lęgu nie przystąpiły ze względu na zbyt młody wiek samicy.


Rok 2008

Przez całą zimę i wiosną mogliśmy obserwować parę sokołów zajmującą rewir lęgowy wokół komina MPEC. W pewnym momencie sokoły zrobiły nam niespodziankę i złożyły pierwsze jajo. Co prawda spodziewaliśmy się w tym roku zniesienia, ale nie tak wcześnie. Przewidywaliśmy że pierwsze jaja pojawią się pod koniec marca a pojawiło się już 09 marca. Nie jest co prawda niczym nadzwyczajnym, ale o tej porze jedna k rzadko zaczynają się lęgi.

MPEC wspólnie ze Stowarzyszeniem ogłosiły konkurs "Kto pierwszy do lotu". Kto pierwszy zauważy wyklucie się młodego sokoła i zadzwoni na podany numer telefonu, otrzyma nagrody od MPEC'u i Stowarzyszenia. W najbliższym czasie planujemy również ogłosić konkurs na imiona dla sokołów: rodziców oraz młodych.

Sezon lęgowy 2008 MPEC Włocławek:

Rodzice:

- Piorun - ur. 2004 w naturze na terenie zakładów ANWIL we Włocławku

- Iskierka - ur. 2006 w hodowli i wypuszczona na wolność w Szczecinku

Młode 2008:

Daty zniesienia jaj:     Daty wyklucia się młodych:     Imiona sokołów:     Numery obrączek:    

09.03.2008

17.04.2008

- -
 11.03.2008 18.04.2008  Solar

DA 22313 4E

 14.03.2008  18.04.2008  Promyk

DA 22314 4H

 17.03.2008  18.04.2008  Empecek

DA 22315 4K


Patrz także: