Obrączkowanie młodych sokołów

Administrator

W życiu każdego sokoła przychodzi czas na obrączkowanie. W tym roku wypadło to 16 maja. Młode sokoły dostały po dwie obrączki żółtą ornitologiczną i niebieską obserwacyjną.  Dzięki nim być może poznamy w przyszłości ich losy. Właśnie dzięki podobnym obrączkom wiemy, skąd pochodzą rodzice naszych młodych. Te młode, gdy założą kiedyś gniazdo, też będziemy mogli zidentyfikować.

 

W gnieździe zastaliśmy jedną samiczkę i trzy samce. Samica dostała jeszcze jedną niespodziankę.

Dzięki współczesnej technologi dostajemy coraz to nowe narzędzia pozwalające badać biologię zwierząt.

Wspólnie z kolegami z węgierskiej organizacji ornitologicznej  "PILIS TERMESZETVEDELMI EGYESULET (PITE)" założyliśmy samicy nadajnik satelitarny. Dzięki nadajnikowi będziemy mogli przez kilka lat śledzić jej losy. Być może nawet będziemy wiedzieć, gdzie w przyszłości założy gniazdo. Niedługo na naszej stronie pojawi się dział w którym będzie można śledzić jej losy i jeszcze kilku innych sokołow. W sumie planujemy założyć w sumie 8 nadajników w tym roku.

To wszystko jednak tylko, jeśli sokoliczka przeżyje. Niestety około 3/4 młodych sokołów nie przeżywa pierwszego roku, ale na naturę już niewiele możemy poradzić. 

Nadajniki mogliśmy zakupić dzięki otrzymanej przez nasze stowarzyszenia dotacji z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Niestety przy okazji obrączkowania spotkała nas niemiła niespodzianka. Dwa młode samce były dośc mocno chore.

Miały zainfekowane oczy a przez spowodowane tym osłabienie również były znacznie bardziej zaatakowane prze insekty.

Zdecydowaliśmy się je zabrać na szybką kurację i mamy nadzieję, że w ciągu 3-4 dni będziemy mogli je odstawić z powrotem do gniazda. 

Mamy nadzieję, że wszystko już potoczy się szczęśliwie i wszystkie młode opuszczą niedługo swoje gniazdo.


Nadajnik założyliśmy w ramach dotacji  realizowanego projektu z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Program realizowany dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.