"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT

Pomóż utrzymać naszą stronę

logo_dotpay

Zbiórka na monitoring z PKiN

Po trzech latach przerwy spowodowanej remontami na PKiN, odbudowaliśmy gniazdo dla sokołów wędrownych pod iglicą. Przygotowujemy się teraz do montażu zestawu kamer, dzięki którym będziemy mogli ponownie podglądać życie warszawskich sokołów. Planujemy montaż kilku nowoczesnych, wysokiej jakości kamer, dzięki którym będziemy mogli podejrzeć sokoły zarówno na iglicy pałacu jak i wewnątrz gniazda. Brakuje nam jeszcze 8 tys. złotych, aby zrealizować zadanie. Podgląd ten działał od 2009 roku, kiedy to mogliśmy obserwować życie Warsa i Sawy. Teraz mamy nowych lokatorów: Franek i Giga. Gniazdo to cieszyło się zawsze wielkim zainteresowaniem i liczymy, że nadal tak będzie. Potrzebne jest tylko wsparcie naszych działań. Jeśli uda nam się zebrać odpowiednią kwotę, to jeszcze w tym roku powinien ruszyć ponownie podgląd z Pałacu Kultury i Nauki.

Wpłat można dokonywać poprzez dotpay lub bezpośrednio na nasze konto BOŚ 52 154010692001 872185350001 z dopiskiem"Darowizna-PKiNWpłata

Zebrano 7 155 zł z 8 000 zł

90%

KONKURS na pierwsze narodowe jajko u sokołów 2020

     Wzorem ubiegłego roku, jeden z naszych FalcoFanów - GRYF - wyraził chęć ufundowania nagrody w wysokości 100 USD za pierwsze narodowe jajko. Kto poda miejsce  oraz określi najdokładniej godzinę i datę pierwszego zniesionego jajka sokoła wędrownego na polskich podglądach on-line (np. Wałbrzych, 14 marca 2020, godz. 13:13) - wygra 100 USD. Swoje propozycje można podawać na forum w temacie Pierwsze narodowe jajko - 2020, gdzie znajdziemy również szczegóły dotyczące konkursu. 

Termin zgłaszania propozycji: pięć dni przed pierwszym jajkiem. Zgłoszenia złożone później nie będą brane pod uwagę.

Konkurs jest zorganizowany przez naszego forumowicza o nicku GRYF. Stowarzyszenie jest jedynie pośrednikiem konkursu.

    Życzymy miłej zabawy
Admin

Kto Online

Naszą witrynę przegląda teraz:
  • 10 użytkowników
  • 339 gości
Ostatnio w serwisie zarejestrowali się:

Stowarzyszenie "Sokół" kontroluje co roku wszystkie znane nam i dostępne lęgi sokołów wędrownych w naturze. Podczas kontroli zakładamy młodym ptakom obrączki ornitologiczne i obserwacyjne. Jest to element monitoringu w ramach ogólnopolskiego Programu Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego.

W roku 2011 znamy 9 par lęgowych na terenach zurbanizowanych. W bieżącym roku do lęgów przystąpiło 7 par z których tylko 5 dochowało się  młodych. Wykluło się w nich łącznie 15 młodych sokołów.

Najbardziej znaną parą sokołów jest ta gniazdująca od roku 1998r. na PKiN w Warszawie. Przez cały sezon lęgowy można ją było obserwować na żywo pod adresem www.webcam.peregrinus.pl/warszawa. Sokoły złożyły trzy jaja, wykluły się dwa młode. Szczegóły na temat całego lęgu możemy znaleźć na naszym forum dzięki bieżacym wpisom obserwujących je internautów. Szczególnie wiele zawdzięczamy aktywności internetowej i na żywo pod pałacem grupy FalcoFani. Młode otrzymały również imiona w wyniku corocznego konkursu (o konkursie można przeczytać tutaj). Wysoka aktywność tej grupy pozwoliła nam na zakup przeznaczonej dla nich lunety obserwacyjnej - FalcoFani zebrali połowę kwoty na jej zakup, drugą część Stowarzyszenie dołożyło z własnych środków (o lunecie można poczytać tutaj).

Drugim nie mniej znanym gniazdem jest zlokalizowane we Włocławku na kominie MPECu, które również jest dostępne przez internet pod adresem www.webcam.peregrinus.pl/wloclawek. Pomimo jednak wczesnowiosennych obserwacji w gnieździe przed samymi lęgami, sokoły przestały być tu widywane. Po przeprowadzeniu szczegółowych obserwacji okazało się, że para przeniosła się na drugie stanowisko lęgowe na terenie zakładów ANWIL we Włocławku. W tym gnieździe samiec - Piorun - urodził się w roku 2004. Samica - Iskierka - została reintrodukowana w roku 2006 w Szczecinku. Para dochowała się 4 młodych - okazało się że były to same samce.

Pewną osłodą w tej sytuacji było to, że gniazdo na MPECu zajęły w tym sezonie inne sokoły - pustułki. Mogliśmy zatem śledzić równolegle życie dwóch rodzin sokolich różnych gatunków. O włocławskich pustułkach także można poczytać na naszym forum.

W Płocku na terenie rafinerii ORLENu  stanowisko lęgowe funkcjonuje od roku 2002. W roku 2011 wykluły się 3 młode, 2 samice i 1 samiec.  Jest to jedyna znana nam para w Polsce, która od początku lęgów na danym stanowisku przez tyle lat corocznie dochowuje się młodych. Za działalność na rzecz ochrony przyrody - za gniazdującą tam parę sokołów - zakłady ORLEN otrzymały w roku 2010 nagrodę Panteon Polskiej Ekologii.

     Kolejne stanowisko na terenie KGHM Głogów funkcjonujace od roku 2008, od roku 2009 corocznie dochowują się młodych. W br. wykluły się 3 młode, 2 samce i 1 samica.

    Na Pomorzu Zachodnim mamy trzy stanowiska lęgowe: Elektrownia Doliny Dolnej Odry koło Gryfina, Zakłady Wiskord w Szczecinie oraz Zakłady Chemiczne Police. W dwóch pierwszych stwierdziliśmy próby lęgu, niestety nieudane. Dwóch młodych natomiast dochowała się poraz pierwszy para w Policach. Pomimo prób lęgu od 2008, dopiero w tym roku po raz pierwszy w gnieździe pojawiły się 2 pisklęta - 1 samica i 1 samiec.

Kolejny rok z rzędu brak lęgu na kominie ELANy w Toruniu.

Na terenach górskich znamy 8 stanowisk lęgowych. Najstarsza para lęgowa w Pieninach dochowała się dwóch młodych. W Kotlinie Kłodzkiej ze znanych wcześniej dwóch par w tym roku nie zaobserwowano ani jednej. Dwie inne pary w Sudetach, pomimo przystąpienia do lęgów, zakończyły sezon niepowodzeniem. Najprawdopodobniej zostały zniszczone przez człowieka. W Tatrach i okolicach prawdopodobnie gniazdują kolejne trzy pary dochowały sie łącznie 7 młodych.

W roku 2010 zostało zatwierdzone przez Komisję Faunistyczną pierwsze stwierdzenie lęgu sokoła wędrownego na drzewie zgłoszone przez Pawła Wielanda. Nie znaleziono jednak samego gniazda, a jedynie młode  z dorosłymi. W bieżącym roku nie udało sie odnaleźć gniazda, ani potwierdzić lęgu.