Koszalin MEC - podgląd - STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT ″SOKÓŁ″

WebCam - Gniazdo Koszalin MEC

MEC Koszalin - wprowadzenie

Autor: Administrator

Kod CMS

Informację o możliwej obecności sokołów w Koszalinie otrzymaliśmy już baaardzo dawno. Gniazdo zamontowaliśmy więc już w 2000 roku.  Zostało ono dość szybko zajęte, ale przez pustułki. Na sokoły wędrowne musieliśmy dość długo czekać. 

Informację o obserwacji sokołów przy gnieździe otrzymaliśmy 24 czerwca 2015 r. jednocześnie od dwóch osób; Wiesława Durniata i Marcina Wojtkowiaka. Ten drugi poinformował nas, że 1,5 tyg. wcześniej widział młodego sokoła z resztkami puchu na głowie. Samiec z pary nie posiadał obrączek, samica miała niebieską i żółtą i przechodziła z 1 w 2 pióro.

W roku 2016 zaobrączkowaliśmy już w gnieździe 3 młode samice. Jedna z nich - 8AS - została stwierdzona w roku 2018 w miejscowości Vejle Harbour w Danii - 560 km od Koszalina - jako lęgowa.

Rok 2017 - cztery młode, 2018 - cztery młode. Młoda samica - 3BA - w roku 2020 była lęgowa w Nowych Ramukach w gnieździe nadrzewnym.

Rok 2019 - również cztery młode.

Wczesną wiosną 2020 roku nastąpiła wymiana starego gniazda na nowe wyposażone już w kamery do podglądu. Po zamontowaniu gniazda położono na kominie przewody zasilający i do internetu a w kolejnych dniach cały system miał być podłączony i uruchomiony. Niestety wybuch pandemi uniemożliwił dokończenie tego etapu. Podczas kontroli gniazda w celu obrączkowania młodych okazało się, że w gnieździe jest aż pięć młodych, dwie samice i trzy samce.

Z różnych powodów organizacyjno-technicznych kamery udało się uruchomić dopiero 10 marca 2021 r. Już następnego dnia wcześnie rano samica złożyła swoje pierwsze jajko.

Po krótkiej obserwacji okazało się, że żadne z ptaków nie posiada obrączek.