Platforma lęgowa w Redzie zamontowana została w maju 2018 r., w ramach inicjatywy Fundacji Remiza (W. Bajerowski, M. Lewczuk, M. Zalewska, J. Reszka.) oraz dzięki zaangażowaniu i współpracy lokalnej grupy sympatyków ptaków drapieżnych. Podziękowania należą się tutaj w szczególności następującym osobom: J. Kubera (Prezes Zarządu MPCK „Koksik” Spółka z o.o.- zarządca komina https://koksik.com.pl/strona-glowna,1,pl.html), P. Fischer (Zakłady Remontowe "FIMAR" Spółka z o.o. - http://www.fimar.pl), M. Heise, P. Grygoruk (http://renatura.eu) oraz F. Kowalczuk, dzięki którym udało się zapewnić środki finansowe i zrealizować cały pomysł. Oczywiście od początku działania w Redzie prowadzone były w porozumieniu i przy merytorycznym wsparciu Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".
Długofalowym celem tej lokalnej inicjatywy było oczywiście stworzenie nowego, potencjalnego miejsca lęgowego z myślą o młodych sokołach, które od kilku lat sukcesywnie opuszczały już podobnie umieszczone, sąsiednie gniazda w Gdyni (pierwszy lęg w roku 2015) i Gdańsku (2013).
Gniazdo w Redzie w pierwszych trzech sezonach lęgowych wykorzystywała para pustułek. Pierwszy "sokoli" sukces pojawił się na horyzoncie dopiero w czerwcu 2020 roku. Na kominie zaobserwowana została młoda samica (obrączka 0 BP), pochodząca z gniazda w Zespole Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie k. Gryfina. Po kilku dniach dołączył do niej również młody samiec, który szybko zidentyfikowany został jako "Kaszub" (9BS) - wykluty w gnieździe w Gdyni w 2019 roku.
Na początku roku dzięki zaangażowaniu Zarządu MPCK „Koksik” oraz regionalnej Telewizji Kablowej "Chopin" (https://tkchopin.pl), gniazdo wyposażone zostało w stały podgląd złożony z dwóch kamer, a transmisja on-line uruchomiona została 19 marca 2021 r. na portalu https://www.nadmorski24.pl/kamery/95-reda-mpck-koksik-gniazdo-sokola-platforma-reda oraz na www.peregrinus.pl/pl/reda
Pozostaje nam trzymać kciuki i czekać na pierwszego sokoła z Redy.