WebCam - Gniazdo Głogów KGHM

Podsumowanie roku 2021

raktoja

2

23 stycznia pierwszy przed kamerami w tym roku pokazał się Florek, godzinę później pojawiła się też Szira i było czułe spotkanie. Florek i Szira pojawiali się na wizji przez kilka kolejnych dni, razem i osobno. Noc 27/28 stycznia Florek spędził noc w budce, odleciał z rana. Wtedy widzieliśmy go po raz ostatni.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2020

aalina
Rezydenci
image
maleFlorek

Pochodzi z Niemiec. Wykluł się w gnieździe na kominie elektrowni jądrowej w Lubminie w 2010 roku. Posiada złotą oraz srebrną obrączkę z kodem 6JM. W Głogowie od 2012 roku.

image
femaleSzira

Pochodzi z Niemiec. Wykluła się w gnieździe na słupie wysokiego napięcia koło miejscowości Guben / Spreewald w 2012 roku. Posiada obrączkę złotą i srebrną z kodem 9LS. W Głogowie rezyduje od 2016 roku. Zmieniła rezydującą wcześniej samicę z Czech o imieniu Fiona. 

Czytaj więcej...

Historia gniazda

Paweł Frąckowiak - KGHM

Historia sokolej rodziny w Hucie Miedzi „Głogów”

     Pierwsze stwierdzenie sokoła wędrownego w Hucie Miedzi „Głogów” nastąpiło w dniu 09 marca 2007 roku. Kilka dni z rzędu dorosły osobnik przesiadywał na instalacjach na terenie HMG II.

     13 maja 2008 roku na terenie HMG znaleziono dorosłą samicę sokoła wędrownego, która uległa wypadkowi podczas polowania. Pracownik Oddziału Technicznego Jacek Medyński zgłosił fakt przebywania sokoła wędrownego na torowisku między Hutą I a Hutą II.  Polująca na gołębia domowego samica nie wyhamowała lotu i uderzyła w międzytorze, stwierdził Heżyk Artur, bezpośredni obserwator feralnego zdarzenia.Paweł Frąckowiak i Dariusz Matijczak – pracownicy Działu Ochrony Środowiska Huty Miedzi „Głogów” przetransportowali ranną samicę do siedziby Przemkowskiego Parku Krajobrazowego oddając sokoła w opiekę Markowi Cieślakowi. Stamtąd ptak trafił do lecznicy weterynaryjnej w Legnicy. Po udzieleniu pierwszej pomocy sokoła przekazano pod dalszą opiekę do hodowli sokołów prowadzonej przez GüntheraTrommera koło Leszna. Na podstawie obrączki stwierdzono, że została ona zaobrączkowana 15 maja 2004r. jako pisklę w gnieździe na skale w Czechach niedaleko miejscowości Ceska Lipa, w odległości licząc w linii prostej ok. 160 km od Głogowa. Okoliczności znalezienia sokoła pozwalały przypuszczać, że jest to osobnik lęgowy. Potwierdzeniem tego był fakt znalezienia 2 jaj na kominie HMG II tzw. koniczynce.

     Po trzech miesiącach rehabilitacji, 21 sierpnia 2008r. na polach w sąsiedztwie huty Günther Trommer i Paweł Wieland wypuścili sokoła, który swoim lotem potwierdził dobrą kondycję. Dużym zaskoczeniem okazało się stwierdzenie w pobliżu 2 sokoła (samca) który po chwili nawoływań przywitał się ze swoją partnerką wykonując zalotne loty. Oba sokoły odleciały w kierunku huty. Jednak prawdziwym zaskoczeniem było stwierdzenie w odległości około 500m kolejnego sokoła wędrownego. Była to dorosła samica która podczas nieobecności zajęła terytorium samicy poddanej rehabilitacji. Akcja ratowania sokoła zakończyła się pełnym sukcesem.

     Aby umożliwić sokołom bezpieczne wyprowadzanie lęgu podjęto decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na jednym z kominów HMG. W akcję ratowania „hutniczych” sokołów od początku koordynował Sławomir Sielicki, który wspólnie z  GüntheremTrommerem i Pawłem Wielandem wskazali miejsce jej montażu. Jesienią 2008 roku na kominie HMG II tzw. „koniczynce” została zamontowana platforma lęgowa. Dowodem na trafność wyboru miejsca było stwierdzenie 31 marca 2009 r. przez Zygmunta Górskiego pracownika Wydziału Pieca Zawiesinowego 3 jaj sokoła wędrownego.  Po miesiącu oczekiwania wykluły się 3 młode ptaki. Zostały one zaobrączkowane w połowie maja, a w sierpniu opuściły na dobre rodzinne strony.

     W 2010 roku na przełomie kwietnia i maja w gnieździe wykluły się 3 młode sokoły wędrowne. 27 maja Sławomir Sielicki po obejrzeniu piskląt stwierdził, iż trzy młode sokoły to samice. W związku z tym, że Stowarzyszenie w 2010 roku w ramach dotacji z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych zakupiło nadajniki satelitarne GPS, zdecydowano o założeniu ich młodym ptakom. Ponieważ „operacja” zamocowania nadajnika jest skomplikowana i czasochłonna pisklęta zostały przeniesione do budynku Odpylni Pieca Zawiesinowego gdzie w miłej atmosferze i przy zaangażowaniu pracowników zmianowych zaobrączkowano ptaki oraz założono im nadajniki. Młode sokoły, które otrzymały nadajniki dostały również imiona: Argenta i Cupra. Trasy ich przelotów mogliśmy oglądać na stronie z telemetrią satelitarną*).

     Ponowną akcję obrączkowania, której przewodził Sławomir Sielicki prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” przeprowadzono 17 maja 2011r. I tym razem w Hucie Miedzi „Głogów” w platformie lęgowej na słynnej już „koniczynce” przyszły na świat trzy młode sokoły wędrowne. Jak co roku pracownicy Wydziału P-22 w pełni zaangażowali się w pomoc podczas akcji obrączkowania.

     W 2011 roku KGHM Polska Miedź S.A. podjęła działania mające na celu umożliwienie oglądania sokolej rodziny online. Zadanie to powierzono pracownikom Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji. Ze względu na trwający w tym czasie okres lęgowy zamontowanie kamer koordynowane przez Piotra Słowika i Grzegorza Michalika pracowników COPI przełożono na miesiąc sierpień. Pod koniec tego miesiąca w lokalnym intranecie można już było obserwować życie rodzinne hutniczych sokołów.

     W styczniu 2012 r. w okolicach Głogowa znaleziono młodego samca sokoła wędrownego, który trafił do lecznicy weterynaryjnej w Głogowie, pod opiekę p. Sławomira Kulischa. Na podstawie obrączek ustalono, że jest to zeszłoroczny samiec, który urodził się w gnieździe na terenie Huty Miedzi Głogów. Po udzieleniu wstępnej pomocy, stwierdzono że ptak wymaga dłuższej rehabilitacji, w związku z czym przewieziono go do zaprzyjaźnionego sokolnika – p. Pawła Wielanda (sokolnika z klubu „Gniazdo Sokolników” ), który już w 2008 r. brał udział w udanej akcji ratowania dorosłej samicy sokoła, która uległa wypadkowi na terenie huty. Także tym razem doświadczenia sokolnicze, pomogły w uratowaniu przedstawiciela tego bardzo rzadkiego w Polsce ptaka drapieżnego. 

     Przypadek uratowania tego pięknego ptaka, pokazuje wzorcowe zachowanie się społeczeństwa w zaistniałej sytuacji. Na pochwałę zasługuje już sam fakt dostarczenia rannego ptaka do lecznicy weterynaryjnej oraz podjęcie przez weterynarza trafnej decyzji o przekazaniu ptaka pod specjalistyczną opiekę, co zagwarantowało pełny sukces przywrócenia sokoła polskiej przyrodzie. 

     Warto podkreślić, że polscy sokolnicy zrzeszeni w klubie „Gniazdo Sokolników” już od 1990 r. corocznie przeprowadzają akcje reintrodukcji sokoła wędrownego, mające na celu odbudowę tego gatunku w Polsce. Huta Miedzi Głogów poprzez ochronę stanowiska lęgowego sokołów, bierze czynny udział w ratowaniu tych pięknych ptaków. Ścisła współpraca z p. Sławomirem Sielickim, prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, przynosi coroczny sukces lęgowy miejscowej pary.

     Między 02 a10 kwietnia 2012 r. w sokolim gnieździe pojawiło się łącznie 4 jaja. Jak na razie jest to największa stwierdzona do tej pory ich ilość. Klucie młodych spodziewane jest w terminie między 08 a 12 maja.

Zapraszamy do podglądania ptaków, a Sokolej Rodzinie życzymy 100% sukcesu lęgowego!

Paweł Frąckowiak - KGHM

*) Telemetria satelitarna nie jest już dostępna na naszych stronach.