Z jednej strony bezpieczeństwo sokołów na pierwszym miejscu, z drugiej jednak na telemetrię składało się wiele osób z nadzieją że będą mieli możliwość wiedzieć co u naszych sokołów.
A ja i nie tylko ja apeluje o to aby nie wstawiać map przelotów poza obiektem EC. Ludzie kopiuja to i wstawiają to potem na różne konta fb. Jest to realne zagrożenie dla tych ptaków.
Statystyki jeżeli chodzi ogólnie o ptaki jest nieubłagalna, ponad 50% nie przeżywa. Jeżeli chodzi o ptaki szponiaste, m.in. sokoły to te statystyki sięgają nawet 70%. Łatwo policzyć ile może przeżyć pierwszy rok życia ze wszystkich sokołów które w tym roku się wykluły. Dlatego tak ważna jest nadal czynna ochrona gatunków zagrożonych. Nie możemy, napiszę to niestety, ale w przypadku młodego...
...zaliczać tego jako nieszczęście. Taka jest przyroda i tego nie przeskoczymy. Nieszczęściem to było w tym roku otrucie Czarta, ale nie śmierć Borowego. Bo to po prostu taka kolej rzeczy, brutalna z naszej ludzkiej perspektywy, ale jednak często zdarzająca się.