Podsumowanie roku 2020

Wifi

W poprzednim sezonie gniazdo na krótko zasiedliły pustułki, jednak lęgu nie wyprowadziły i gniazdo pozostało puste.

W tym roku po raz pierwszy w kamerach 10 marca ujrzeliśmy najpierw samca - niebieska obrączka obserwacyjna 6AE wyklutego w 2015 roku w Policach, a potem tego samego dnia, w parze z samicą srebrna obrączka obserwacyjna 9OD, wykluta w 2014 roku koło Schwedt (Niemcy).

Ptaki te od 2017 roku szukały swojego szczęścia w aglomeracji poznańskiej. Najpierw pojawiły się  w okolicach EC 2 Veolii w Karolinie (stąd zainstalowane w 2017 r. gniazdo z kamerami na kominie), potem były widywane na ul. Panny Marii na kominie EC 1, by w końcu na dwa lata osiąść na budynku Collegium Altum w centrum Poznania. Z powodu remontu elewacji na Collegium Altum, w tym roku sokoły "przypomniały sobie" gniazdo na EC Veolii w Karolinie. Ptaki przystąpiły do toków i zasiedlania gniazda, zaobserwowane zalężenia dawały nadzieję na udany lęg i ptaki nie zawiodły.

Rezydenci
image
maleVelio

Wykluł się w 2015 roku w gnieździe na kominie Zakładów Chemicznych Police. Posiada obrączkę żółtą i niebieską z kodem 6 AE

image
femaleMaltanka

Pochodzi z Niemiec, wykluła się w 2014 roku, w pobliżu miejscowości Schwedt. Posiada obrączkę zieloną i srebrną z kodem 9 OD.

Zniesienia:

  • 18 marca, 
  • 20 marca,
  • 22 marca,
  • 24 marca.

Inkubacja przebiegała prawidłowo gdy w dniach 23.04 - 26.04 nastąpiła niespodziewana przerwa w transmisji z kamer i akurat w tej przerwie nastąpiły klucia piskląt: 25 kwietnia dwa pisklęta, pozostałe dwa 26 kwietnia i 27 kwietnia.

29 kwietnia zakończył się konkurs na imiona dla pary dorosłych  sokołów i od tego dnia samiec nosi dumne imię Velio 6AE a samica Maltanka 9OD. Pisklęta rozwijały się prawidłowo, w menu obok drobnych początkowo ptaszków, kosów, szpaków, sikor, pojawiły się gołębie, nietoperze i kukułki. Wartym odnotowania jest pierwszy śnieg jakiego doświadczyły w swoim życiu, który spadł 12 maja.

21 maja młode sokoły zostały zaobrączkowane.

Niebieskie obrączki obserwacyjne: 2CE, 3CE, 4CE, 5CE.

Gdy nieco podrosły, w wyniku rozpisanego konkursu uzyskały 1 czerwca (na dzień dziecka) imiona:

  • PIAST 2CE
  • WILDA 3CE
  • CENTUŚ 4CE
  • TOLA 5CE

Wyloty z gniazda nastąpiły: 3 czerwca Piast 2CE, 7 czerwca Centuś 4CE, 9 czerwca Wilda 3CE i 10 czerwca Tola 5CE.

Ptaki często powracały w lipcu do gniazda w różnych konfiguracjach, szczęśliwie wszystkie cztery. Przylatywały z wyżebranym od rodziców łupem, odpoczywały. Ostatni był widziany na lampie ostrzegawczej 4 sierpnia wieczorem, niestety bez identyfikacji. Dorosłe sokoły pozostają w rewirze, od czasu do czasu kontrolując gniazdo.