"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT / FUNDACJA

#Pomagam

  • logo
 

Warto wiedzieć, że...

  • Nasze podglądy on-line pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku
  • Jednego dnia nasze strony są wczytywane średnio 30 000 razy
 
...nasza praca to także wydatki
Pieniądze na obsługę, utrzymanie i rozwój naszej strony internetowej pochodzą tylko i wyłącznie od Darczyńców i Sponsorów
Razem możemy więcej - przekaż darowiznę teraz 😊👍

Dołącz do grona aktywnych obserwatorów...

Obserwujesz życie sokołów wędrownych? Masz swoje ulubione lokalizacje, gniazda czy swoich własnych ptasich bohaterów? Poszerz teraz swoje możliwości. Komentuj, dyskutuj, wymieniaj się wiadomościami, wrażeniami i wiedzą. Zastanawiasz się czy warto dołączyć? Sprawdź sam.
Proces rejestracji jest prosty, nie zwlekaj ZAREJESTRUJ SIĘ TERAZ

FaniMani

Od teraz możesz nas wspierać przez serwis fanimani.pl
Robiąc zakupy w wybranych sklepach internetowych możesz wspierać naszą organizację bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

https://fanimani.pl/peregrinuspl/

W celu umożliwienia późniejszego monitoringu rozwijającej się populacji, wszystkie reintrodukowane sokoły wędrowne są indywidualnie znakowane dwoma rodzajami obrączek.

Rodzaje obrączek zakładanych sokołom w Polsce

W wieku około 10 dni zakłada się ptakom niezdejmowalne obrączki obserwacyjne z dużymi literami i cyframi, które w późniejszym okresie można odczytać przez odpowiedni sprzęt optyczny. Ponadto na drugą nogę zakłada się, w momencie wsiedlania ptaków w środowisko naturalne, obrączki ornitologiczne. W zależności od miejsca, gdzie są wsiedlane, mają one różny kolor. I tak, wsiedlane na terenach leśnych – mają kolor zielony, na terenach górskich – kolor czerwony, natomiast na terenach miejskich – kolor żółty. Jest to zgodne z programem restytucji sokoła wędrownego prowadzonego na terenie Niemiec i umożliwia stwierdzenie już poprzez obserwację zwykła lornetką, z jakich terenów dany ptak pochodzi. Od roku 2003 wprowadziliśmy do użytku obrączki obserwacyjne koloru niebieskiego, które są zakładane sokołom urodzonym na wolności obok obrączek ornitologicznych. Obrączki te odróźniają ptaki od osobników reintrodukowanych, a jednocześnie można je dodatkowo identyfikować poprzez odpowiedni sprzęt optyczny. Zabiegi te mają przede wszystkim na celu umożliwienie oceny prowadzonych prac nad ratowaniem tego gatunku. 

Obrączki stosowane w innych krajach europejskich znajdziesz tutaj.

Jeśli gdziekolwiek zobaczysz sokoła wędrownego, z obrączkami czy bez, bardzo prosimy o poinformowaie nas o tym. Zbieramy wszelkie informacje na temat obserwacji tego gatunku. Dane te pozwolą na skierowanie naszych dalszych prac w odpowiednim kierunku.

Autopromocja

Nagroda EkoMistrzowie
dolnośląskiej ekologii 1993 - 2018 r.
dla
Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół
Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu

Finansują nas

Wspierają nas

Współpracujemy