WebCam - Gniazdo Płock ORLEN

Spotkania edukacyjne dla młodzieży w Płocku 2023

Administrator

Podobnie, jak w poprzednich latach, również i w tym roku odbyły się spotakania edukacyjne z sokołem na terenie Płocka. Ósmego sierpnia 2023 roku, w ramach "Wakacji z ORLENEM" odbyły się dwa spotkania w szkołach podstawowych 23 i 12. Podczas prelekcji był prezentowany sokół wędrowny, na co dzień pracujący w biologicznej ochronie różnych obiektów w Płocku i jego okolicach. Przybliozna została histora odbudowy populacji tego gatunku zarówno na terenie Polski jak i samego Płocka. 

Prelekcje poprowadził Piotr Adamiak – sokolnik, hodowca sokołów oraz wieloletni edukator w zakresie przyrody, sokolnictwa i ochrony ptaków drapieżnych.

PKN ORLEN jest partnerem odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce.

Czytaj więcej...

Drugie spotkanie edukacyjne dla młodzieży w Płocku

Administrator

Piątego października br. odbyło się spotkanie edukacyjne poświęcone gniazdującemu w płockim ORLENie sokołowi wędrownemu. Spotkanie miało miejsce w Szkole Specjalnej nr 24 w Płocku. W trakcie prelekcji prezentowany był prawdziwy sokół wędrowny, na co dzień wykorzystywany sokolniczo. W trakcie spotkania została przedstawiona młodzieży historia płockiego gniazda sokoła wędrownego zlokalizowanego na kominie ORLENu oraz sokolnictwa. Dzięki takim spotkaniom młodzież dowiaduje się o roli, jakie spełniają drapieżniki w środowisku naturalnym, szczególnie na terenach zurbanizowanych, gdzie ze względu na diametralnie inne warunki, niż w „Środowisku naturalnym” obecność naturalnych drapieżników jest znacznie ograniczona. Była to jedna z nielicznych okazji, gdzie można oko w oko poprzebywać z najszybszą istotą na ziemi. Sokół wędrowny może osiągać prędkość ponad 400 km/h podczas ataku. Żadne inne stworzenie nie potrafi osiągnąć takiej szybkości.
Prelekcje poprowadził Piotr Adamiak – sokolnik, hodowca sokołów oraz wieloletni edukator w zakresie przyrody, sokolnictwa i ochrony ptaków drapieżnych.PKN ORLEN jest partnerem odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce.
Czytaj więcej...

Spotkanie edukacyjne dla młodzieży w Płocku

Administrator

W dniu 07 lipca br. odbyło się spotkanie z sokołem wędrownym na półkoloniach kulturalnych w Płocku, sponsorowanych przez PKN ORLEN.  W spotkaniu zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 23, uczestniczyło ponad osiemdziesięcioro dzieci. Sokolnik – Piotr Adamiak z Fundacji Stowarzyszenia ,,Sokół’’ prezentował na spotkaniu sokoła wędrownego, który gniazduje m.in. na terenie ORLENu w Płocku. Opowiadał o jego historii i powrocie do natury. Opowiadał również o sokolnictwie wraz z prezentacją innych gatunków ptaków używanych w sokolnictwie, jak np. myszołowiec, powszechnie znanym jako jastrząb Harrisa.

PKN ORLEN jest partnerem odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce.

Czytaj więcej...