Kolejny sezon sokoli już za nami. W roku 2012 znaleźliśmy pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie. W tym roku mamy kolejne dwa nowe stanowiska nadrzewne. Pierwsze gniazdo w Nadleśnictwie Nowe Ramuki, drugie w Nadleśnictwie Barlinek. Obydwie pary zajęły nam gniazda reintrodukcyjne, tzn. gniazda, z których corocznie wypuszczamy młode sokoły. Nasza pierwsza para w Barlinku, której gniazdo spadło w okresie zimowym, zmieniła miejsce i nie udało się jej ponownie zlokalizować. Po okresie lęgowym znaleźliśmy pewne oznaki, które być może w przyszłym roku pozwolą na jej ponowne odnalezienie.
Na terenach zurbanizowanych mieliśmy w tym roku 9 czynnych stanowisk z 20 młodymi, w tym jedno nowe. W Szczecinie niedaleko centrum znaleziono na ziemi młodego sokoła. Miał zwichniętą nogę i spuchniete skrzydło. Jedyną wysoką budowlą w okolicy była od lat nieużytkowana wieża koksownicza. Późniejsza kontrola wieży potwiedziła, że to na niej odbył się lęg sokołów. Przed kolejnym sezonem lęgowym zamontujemy tam sztuczne gniazdo, które powinno zwiększyć bezpieczeństwo młodych w kolejnych latach.
Podczas kontroli gniazda w gdańskim LOTOSie, udało się odczytać obrączki tamtejszej samicy. Okazało się, że to Skierka - samica, która wykluła się w roku 2009 na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Z terenów górskich nie mamy w tym roku pełnych informacji. W Tatrzański Parku Narodowym były dwa czynne stanowiska łącznie z pięcioma młodymi. W Pienińskim Parku Narodowym była próba lęgu, niestety zginęła samica.