EcoVitay dla sokołów
Orlen od lat jest związany z programem sokoła wędrownego. Na jednym z kominów płockiej petrochemii koncernu sokoły z sukcesem gnieżdżą się od 2003 roku. Przez 13 lat wykluło się już tam 39 młodych sokołów.
Od lat też trwa współpraca płockiej firmy z naszym Stowarzyszeniem - sokołom założyliśmy wspólnie sztuczne gniazdo, które jest na bieżąco sprzątane i remontowane, a młode co rok są obrączkowane.
Jednym z efektów tej współpracy jest ścieżka edukacyjna w Płocku, o której pisaliśmy na naszej stronie, na której jest również umieszczony film z jej otwarcia.
Od nowego roku klienci Orlenu mogą przekazywać swoje punkty dla sokołów wędrownych. Orlen wraz z Fundacją „Dar Serca” wprowadziły nowy program pod nazwa EcoVitay. Jednym z jego elementów jest możliwość wsparcia jednego z trzech celów wybranych wspólnie ze Stowarzyszeniem „Sokół” - dzienne wyżywienie sokołów w czasie reintrodukcji, zakup obrączek dla jednego sokoła lub miesięczna opieka nad sokołami w czasie reintrodukcji.
Trzy wybrane przez nas cele dotyczą dwóch obszarów naszej działalności – monitoringu sokołów wraz z ich obrączkowaniem oraz intensywnej reintrodukcji sokołów w lasach.
Zróżnicowanie celów pozwala na przekazanie różnych pakietów– od sześćset do dziesięciu tysięcy punktów.
Każdy z celów został szczegółowo opisany na stronie programu EcoVitay.
Środki pozyskane z przekazanym punktów są nam przekazywane za pomocą fundacji ORLEN https://fundacja.orlen.pl/PL/Strony/default.aspx#
Punkty można przekazać dokonując zakupu w sklepie online
-
dzienne wyżywienie
-
obrączki
-
miesięczna opieka
Uczestnicy programu za przekazane punkty dostają specjalne kody, które można użyć „odkupując” swoje eco grzeszki w EcoKalkulatorze - aplikacji na Facebooku,.
Zachęcamy do korzystania ze stacji Orlen i przekazywania zgromadzonych punktów Vitay na rzecz sokołów.
Super Express, który jest partnerem programu EcoVitay”, napisał między innymi:
"ORLEN stawia na sokoła
Na terenie zakładu PKN ORLEN w Płocku znajduje się najdłużej czynne stanowisko sokoła wędrownego w Polsce. Co roku wykluwają się tu młode pisklęta, co dla tego gatunku jest rzadkością. Od 2002 roku na świat przyszło aż 39 małych sokołów! Samiec sokoła wędrownego pojawił się w okolicach zakładu w 1986 roku. Ponownie widziano go dopiero 11 lat później, ale tym razem zadomowił się już w okolicy. PKN ORLEN postanowił więc przy- łączyć się do odbudowy krajowej populacji tych rzadkich ptaków i rozpoczął współpracę z Radą Programu „Restytucji sokoła wędrownego w Polsce" – od 2002 roku Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „SOKÓŁ".
W roku 1999 w PKN ORLEN umieszczono dwie budki lęgowe na wysokich kominach. Pierwszy lęg ptaków odnotowano w maju 2002 roku. W tym roku także na terenie zakładu PKN ORLEN, w budce lęgowej na kominie Clausa, wykluły się dwa sokoły wędrowne. Zostały one zaobrączkowane obrączkami ornitologicznymi koloru żółtego i obserwacyjnymi koloru niebieskiego.”
Cały tekst z Super Expresu znajdziecie tu http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/czas-odkupic-swoje-ekogrzechy_496868.html