W 2015 roku reintrodukowano w Polsce 76 sokołów wędrownych z czego 73 wypuszczone zostało przez nasze Stowarzyszenie, 3 przez Nadleśnictwo Krynki. Tegoroczną nowością są adopcje własne w gniazdach nadrzewnych sokołów wędrownych.
Rok 2015 jest szóstym sezonem naszych intensywnych reintrodukcji. W porównaniu z poprzednimi latami te 76 sokołów może się wydawać niedużą ilością, to porównując poprzednie dwadzieścia lat, to nadal jest to dość znaczna ilość. W poprzednich latach mieliśmy duże dofinansowania z funduszy unijnych. Obecnie oczekujemy na kolejne ogłoszenie konkursów z których będziemy mogli pozyskać następne środki na naszą działalność. W tym roku większość sokołów zakupiliśmy z własnych środków pochodzących z 1% przy wsparciu WFOŚiGW w Olsztynie, Toruniu i Nadleśnictwa Nowe Ramuki.
Kontynuowaliśmy wsiedlenia w dotychczasowych czterech lokalizacjach, tj. Nadleśnictwa Włocławek, Barlinek, Żmigród oraz Nowe Ramuki. Duże wparcie otrzymaliśmy również z DFO (Niemiecki Zakon Sokolników). Łącznie w tym roku w tych czterech miejscach wypuściliśmy metodą oblotu ze sztucznego gniazda 68 ptaków.
Nowością była natomiast adopcja własna, tzn. podłożenie młodych ptaków do gniazda dzikich sokołów wędrownych. W poprzednich latach wykorzystywaliśmy tę metodę, ale jedynie w gniazdach miejskich jak np. na PKiN czy warszawskich Bielanach. W tym roku poraz pierwszy mogliśmy to zrobić w gnieździe dzikich sokołów nadrzewnych. Jednym z tych miejsc było znalezione w tym roku gniazdo w Nadleśnictwie Trzebież. Gniazdo zostało znalezione przez Łukasza Ławickiego. W gnieździe początkowo były dwa młode, z których jedno niedługo potem padło. Przy okazji obrączkowania do jednego młodego zostały poodłożone dwa kolejne sokoły otrzymane z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Dorosłe sokoły bez problemu przyjęły podłożone pisklęta i z powodzeniem je odchowały. Ciekawostką jest, że samiec z tej pary, który pochodzi z pierwszego naszego gniazda na drzewie w Nadleśnictwie Barlinek. Drugim miejscem jest nadleśnictwo Barlinek. Druga para w tym nadleśnictwie, która w roku 2014 zajęła jedno z naszych gniazd reintrodukcyjnych, otrzymała w tym roku gniazdo zastępcze, które zostało zbudowane na podbudowie porzedniego gniazda. Ptaki zaakceptowały zmianę i złożyły w nowym gniażdzie cztery jaja, z których wykluły się dwa młode. Podczas obrączkowania do dwóch młodych dołożyliśmy kolejne trzy. Całą piątkę dorosłe ptaki z powodzeniem odchowały.
Adopcja własna jest nalepszą metodą wsiedlania sokołów wędrownych do środowiska. Młode osobniki mają zapewnioną opiekę dorosłych ptaków, najlepsze mozliwe pożywienie i całkowicie naturalnt "start życiowy". Niezbędnym jednak do tej motody jest istnienie naturalnych gniazd, których teraz corocznie przybywa. Będziemy się starać, aby w kolejnych latach tą metodą reintrodukowac jak najwięcej młodych sokołów.
I tak odpowiednio, w Nadleśnictwie Włocławek wsiedliliśmy 24 sokoły, w Nadleśnictwach Żmigród wsiedliliśmy 8 ptaków, w Nadleśnictwie Barlinek 15 oraz w Nadleśnictwie Nowe Ramuki - 21 osobników. Dwa osobniki podłożyliśmy do gniazda sokołów w Nadleśnictwie Trzebież i trzy osobniki w Nadleśnictwie Barlinek. Trzy osobniki reintrodukowało Nadleśnictwo Krynki.
Wszystkie pisklęta w ramach tej reintrodukcji zostały przez nas zaobrączkowane zgodnie z zasadami przyjętymi od początku programu.
Wsparcia udzielili:
Nadleśnictwo Krynki | WFOŚiGW w Olsztynie |