W ramach realizowanego projektu z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych rozpoczęliśmy szkolenia w Nadleśnictwach pt. "Sokół wędrowny w lasach". Pierwsze szkolenie odbyło się 19 lutego 2010 r. w Nadleśnictwie Włocławek prowadzone przez Sławomira Sielickiego. Celem szkoleń jest nawiązanie ścisłej współpracy z pracownikami Lasów Państwowych, szczególnie z leśniczymi i podleśniczymi, którzy najczęściej przebywają w terenie i uczulenie ich na możliwość znalezienia w lesie gniazd dzikich sokołów wędrownych. Od lat prowadzone są w Polsce reintrodukcje sokołów, nie znamy namiast do tej pory żadnego przypadku zagnieźdżenia się tych ptaków w lesie. Mamy nadzieję, że po cyklu szkoleń w nadleśnictwach, gdzie istnieją największe szanse na istnienie takich gniazd oraz po dystrubucji przygotowywanej właśnie do druku broszury o tej samej tematyce, uda nam się znaleść jeszcze w tym roku pierwsze w Polsce gniazda sokołów wędrownych na drzewach.
W szkoleniu wzięło udział około 30 pracowników terenowej służby leśnej oraz przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Panstwowych w Toruniu.
Fotorelacja:
Prowadzący szkolenie Sławomir Sielicki.
Nad przebiegiem szkolenia czuwali również Nadleśniczy Nadleśnictwa Włocławek mgr inż. Włodzimierz Pamfil oraz przedstawicie RDLP w Toruniu mgr inż. Michał Piotrowski (w tylnym rzędzie).
Jak przystało na służbę leśną wszyscy dzielnie znosili wywody prowadzącego, który ma nadzieję, że chociaż część z przekazanej wiedzy pozostanie w pamięci leśnych ludzi ;-)
fot. Mirosław Kędroń
Szkolenie odbyło się w ramach dotacji realizowanego projektu z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Program realizowany dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein
i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych