Jeśli chodzi o sokoły jestem nowa w obserwacji. Takie tarmoszenie jajkami jest normalne? Ma to ułatwić pisklakom wyklucie czy jest to zwykła fanaberia Zdenki?
Tak, jest to normalne. Pomaga w kluciu. Przez cały czas wysiadywania rodzice wielokrotnie obracają jaja aby był równomiernie ogrzewane i aby rozwijający się zarodek nie przywarł do skorupki a substancje odżywcze z żółtka mogły być w całości przyswojone. Potrzasanie jajami pomaga piskleciu przyjąć odpowiednią pozycje w jaju i pomaga ścierać skorupkę aby pisklę łatwiej mogło ją przedziobac.